Samsung The Serif: leteszteltük a matt kijelzős QLED tévét

Nálunk járt a 4K felbontású, különleges dizájnnal bíró, kvantumpontos kijelzővel ellátott Samsung The Serif tévé.

Kezelés, okos funkciók

A Samsung azon cégek közé tartozik, amelyek saját smart platformot fejlesztettek, és e modell is erre, konkrétan a Tizen Smart TV 6.5 változatra épül. Ez a rendszer mostanra teljesen kiforrottá vált, átlátható, kellően sekély, magyarul is tud, és mindent összevetve meglehetősen felhasználóbarát. A sebessége megfelelő, a kiadott parancsokra általában gyorsan reagál. A stabilitással sincs gond, nem tapasztaltunk összeomlást, fagyást vagy automatikus újraindulást.

[+]

A készülék mellé viszonylag kisméretű, kompakt, formatervezett, alig néhány gombot tartalmazó távvezérlőt adnak, amely napelemet is kapott. Ezzel a perifériával korábban is találkoztunk már párszor és továbbra is azon a véleményen vagyunk, hogy jobb lett volna egy olyan darab, ami nem ennyire dizájnos, ám egy fokkal funkcionálisabb. A távirányító a cég saját Smart Things alkalmazása révén akár telefonnal vagy tablettel is kiváltható. A tévé a mai elvárásoknak megfelelően képes együttműködni USB-n vagy Bluetooth-on keresztül csatlakoztatott vezérlőeszközökkel, tehát egérrel, billentyűzettel vagy kontrollerrel.

[+]

Ezek pedig jól is jöhetnek a különféle internetes appok használata során, hiszen természetesen ezek sem hiányoznak. A mintegy négyszáz darabos kínálatban helyet kaptak a manapság megkerülhetetlen online streaming szolgáltatások, a választékba pedig nem lehet belekötni, hiszen egyetlen fontos alkalmazás sem hiányzik, van Netflix, Amazon Prime Video, Disney+, SkyShowtime, RTL+, NBA, FIFA vagy NFL, hogy csak néhány fontos példát említsünk. Emellett elérhetőek a kultúrával, sporttal, szórakozással, táplálkozással, mozgással, utazással és hírekkel kapcsolatos szoftverek is.

A böngésző sem hiányzik, aminek köszönhetően van mód a weboldalak meglátogatására. Akad jó néhány játék is, azonban ezek nagyon egyszerűek, a grafikájuk gyászos, és nem igazán szórakoztatóak. Viszont ez a készülék támogatja az Xbox felhő alapú játékszolgáltatásának használatát, aminek segítségével 200 kiváló grafikájú programmal szórakozhat a felhasználó úgy, hogy nem kell saját játékkonzolt beüzemelnie. Az igaz, hogy a grafika csak Full HD felbontású, a HDR-t el lehet felejteni, valamint olykor némi akadásba is bele lehet futni, ám még így is azon a véleményen vagyunk, hogy ez egy valóban hozzáadott értéket jelentő szolgáltatás.

[+]

A The Serif egy úgynevezett lifestyle tévé, de innen sem hiányzik a "Workstation" névre hallgató szekció. Itt a felhasználónak módja nyílik arra, hogy elérjen távoli számítógépeket, illetve felhőbe feltöltött Microsoft Office dokumentumokat vagy leveleket. Emellett megnyithatja a Skype-ot, láthatja az üzeneteit, ez pedig home office esetén nagyon hasznos lehet.

[+]

A televízió rendelkezik gyárilag előzetesen telepített médialejátszó programmal, amelynek grafikus kezelőfelülete átlátható, könnyen kezelhető és tud magyarul, viszont meglehetősen alapszintű, ám havalaki ennél többre vágyik, akkor az alkalmazásboltból letölthet ennél fejlettebb szoftvereket is. A képek esetében a PNG, JPG és BMP formátumok kezelését biztosítja. A fotókkal kapcsolatos részletes információkat tartalmazó úgynevezett EXIF adatokat (tehát például, hogy milyen géppel készült, milyen beállítások mellett stb.) nem képes megjeleníteni, viszont diavetítés elindítására van mód, akár aláfestő zenével kísérve. Az audiotartalmaknál a kötelező MP3 mellett a WMA, WAV és FLAC szabványok megszólaltatása biztosított. Az ID3 tagek feldolgozása nem ütközik problémába, azoban a fájlokba metaadatként kódolt dalszövegeket nem képes a kijelzőre varázsolni.

[+]

A médialejátszós tesztcsomagunkkal végzett próba során arra jutottunk, hogy a formátumtámogatás távolról sem hibátlan. A DivX, 10 bites, Dolby Vision 4K HDR és XviD anyagok lejátszását nem tette lehetővé, a Killa_sample pedig egyszerűen megakadt. A többivel nem volt gond, és még a 4K felbontású, HDR 10+ videókkal is boldogult. A surround hangszabványok kezelésére nem lehet büszke a szoftver, hiszen tapasztalataink szerint csak a Dolby Digital 5.1, illetve az EAC állományok nem okoztak problémát neki. A külső feliratok megjelenítésével viszont nincs gond: a kódolás, valamint a betűk mérete is megváltoztatható, ráadásul vékony keret jelenik meg a karakterek körül, így a szöveg minden esetben jól látszik.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés