Samsung The Serif: leteszteltük a matt kijelzős QLED tévét

Nálunk járt a 4K felbontású, különleges dizájnnal bíró, kvantumpontos kijelzővel ellátott Samsung The Serif tévé.

Samsung The Serif

Hét éve már, hogy a Samsung bevezette a különlegesebb dizájnnal bíró televízióit tömörítő Lifestyle termékcsaládját. Ennek egyik tagja a The Serif nevű televízió, amely tényleg egy egyedi megjelenésű darab, és amelynek teljesítményével a jelek szerint elégedett a konszern. Legalábbis ezt bizonyítja, hogy időről-időre újabb és újabb változatokkal rukkol elő.

Samsung The Serif
Samsung The Serif [+]

A legutolsó Samsung The Serif tévé 2023 második felében érkezett meg Magyarországra hivatalosan, mi pedig most szereztünk egy példányt belőle, hogy megnézzük, hogy mit várhatunk tőle. Jól használható-e a kialakítás a mindennapokban, milyen a kezelés, illetve a képminőség.

Dizájn

A Samsung The Serif kétségkívül korunk egyik legkülönlegesebb kialakítású televíziója. A készülékház alul és felül is kiszélesedik, oldalról nézve pedig a Serif betűtípus "I" betűjét idézi, amiről nevét is kapta. Ennek köszönhetően hagyományos értelemben vett talpra nincs is szüksége, ahogy kivesszük a dobozból, úgy fel is állítható egy polcra, tartóra vagy tévéállványra, viszont emiatt értelemszerűen nem akasztható fel falra.


[+]

A dobozában találtunk a hagyományos talpacskáknál sokkal hosszabb fémlábakat is, amelyekhez rögzíthető a készülék. Azt érdemes megjegyezni, hogy a képernyő forgatására vagy döntésére nincs mód. Mivel a készülékház felső része is széles (a nálunk járt 50 hüvelyes verzió esetén 12,5 centiméteres), így rá is lehet pakolgatni könnyebb tárgyakat, azaz maga a tévé is funkcionálhat polcként.


[+]

Viszont ez a felső perem ki is takarhatja a képernyő egy kis részét, ha valaki a magasból tekint rá közelről, de mivel ez nem túl gyakran fordul elő, ezért hibának nem rónánk fel. A The Serif több színben is létezik, nálunk az úgynevezett "pamutkék" változat járt, emellett idehaza még fehérben vásárolható meg. Ez egy lágy, pasztell árnyalat, nem hivalkodó, nem harsány, de azért szokatlan szín ebben a termékkategóriában. Mindent összevetve ez a különleges kialakítás szerintünk rendben van, egyedivé teszi a készülék megjelenését, ami a mai uniformizált világban elég nagy szó.


[+]

A Samsungnak vannak olyan magasabb kategóriás televízió, amelyeknél a ki- és bemeneteket egy külön dobozra pakolják, ám a The Serif a hagyományosabb vonalat követi, hiszen ezeket a hátlapon helyezték el. Található itt négy darab HDMI 2.1, két USB 2.0, valamint egy optikai digitális audió csatlakozó, illetve magától értetődően a digitális tévéműsorok dekódolásához szükséges CI+ slot sem hiányzik.


[+]

Főbb paraméterek
Samsung The Serif (QE50LS01BHUXXH)
Panel Samsung QLED VA (8 bit + FRC), 120 Hz, FreeSync
Háttérvilágítás Edge-LED
Képernyőméret 50 hüvelyk (127 cm)
Felbontás 4K (3840x2160 pixel)
HDR támogatás Igen (HDR10, HDR10+, HLG)
Maximális kontrasztarány ~4300:1
Maximális fénysűrűség ~510 cd/m²
Input lag 12,1 ms
24p lejátszás Támogatott
Képbeállítások Kiemelt, Normál, Film, Filmmaker (PC-hez csatlakoztatva: Grafika, Szórakozás)
Hangbeállítások Normál, Hangosított
Hangrendszer 4.0 csatornás, 40 watt
Beépített digitális tunerek DVB-T/-C/-S2
Interfész 4 db HDMI 2.1, 2 db USB 2.0, digitális audió, CI+ slot
Extrák Tizen okostévérendszer, médialejátszó, böngésző, netes alkalmazások futtatása, kislexikon, HDR támogatás, háttér mód, Bluetooth hangeszközök csatlakoztatásának lehetősége, külső számítógép elérés, felhőben található Microsoft állományok elérése
Teljesítményfelvétel Normál módban: 99 watt; készenléti üzemmódban: 0,21 watt
Méret Lábakkal: 1143,2 x 1176,8 x 475,5 mm
Lábak nélkül: 1143,2 x 685,4 x 206,5 mm
Tömeg Lábakkal: 21,6 kg
Lábak nélkül: 20,5 kg
Gyártó honlapja www.samsung.hu
Termék honlapja Samsung The Serif (QE50LS01BHUXXH)
Fogyasztói ár 350 000 forint

Képminőség

A kép minőségéért a gyártó saját, 4K felbontású, 50 hüvelykes, Edge-LED háttérvilágítású 10 bites (8 bit + FRC) QLED VA panelje, és a szintén házon belül készülő, Quantum Processor 4K képfeldolgozó chip felel. A kvantumpontos LCD technológiáról már írtunk korábban részletesen, úgyhogy most csak röviden összefoglaljuk a lényeget: a LED-ek által szolgáltatott kék háttérvilágítás áthalad egy speciális, úgynevezett kvantumpontokkal, azaz nanoméretű kristályokkal dúsan meghintett filmen, aminek eredményeként széles spektrumú fehér fény jön létre.

[+]

A QLED technológia papíron rendkívül pontos és tiszta árnyalatok megjelenítését szavatolja úgy, hogy az idő múlásával sem kell tartani a minőségromlástól, eltérően a fehér LED-ektől, amelyek hajlamosak enyhén besárgulni. Előnye még, hogy elméletben nagyobb fényerőt és valósághűbb színmegjelenítést biztosít. Azt fontos kiemelni, hogy e modellnél a kijelzőt bevonták egy olyan speciális anyaggal, amely hatékonyan nyeli és oszlatja el az esetleges külső fényeket, így felülete – hasonlóan a monitorokéhoz – matt, és nem kell zavaró tükröződéstől tartani, ami a legtöbb tévéről nem mondható el.

[+]

A képalkotási eljárás nem teszi lehetővé a tökéletes fekete, és ezáltal a végtelen natív kontraszt megteremtését, ami a műszeres mérések során is bebizonyosodott. Mi nagyjából ~4300:1 valós kontrasztot tudtunk belőle kicsiholni, ami ma már nem számít különösebben jó értéknek. De ennél fontosabb, hogy szemre a kontraszt kifejezetten jónak tűnt, így nem láttuk különösebb értelmét bekapcsolni a kontrasztjavítást. Ez ugyan fokozza a különbséget a világos és sötét tartalmak között, viszont cserébe eltüntetheti a nagyon finom átmeneteket. A modell támogatja a nagy dinamikatartományú videók, képek és játékok kezelését, viszont a keretbe épített LED-ek által biztosított maximális fényerő nem kiemelkedő, a méréseink szerint 511 cd/m².

Homogenitásvizsgálat: a fénysűrűség mértéke az egyes fényerő beállítások mellett
Homogenitásvizsgálat: a fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett [+]

Emiatt pedig a HDR-effekt, bár érzékelhető, különösebben nem látványos. Vannak a gyártónak is olyan készülékei, amelyek e téren jobban teljesítenek, ez nem is lehet kérdés. A homogenitás nem tökéletes, hiszen méréseink szerint az egyes képernyőtartományok fényereje közti különbség elérheti a 16 százalékot is. Viszont ennél lényegesebb, hogy a hétköznapi használat során a bosszantó felhősödés jelenségbe nem futottunk bele. Zajosodást egyáltalán nem tapasztaltunk, de ha ilyesmi jelentkezne, akkor ott van az egyszerűen aktiválható Zajcsökkentés, ami ennek kiiktatására szolgál. A betekintési szög közepes, nagyjából 160 fok környékéről már érzékelhető a tónusok enyhe torzulása. Az oldalsó keret szokatlanul előreugrik, de ez csak akkor zavaró, ha valaki nagyon kiszorított pozícióból tekintene a képernyőre.

[+]

Gyenge minőségű, médiaboxból érkező tévéadások vagy online streaming tartalmak esetén bele lehet futni szaggatásba, akadásba, ám ez egész hatékonyan orvosolható az interpolációs eljárás aktiválásával. A maximális képfrissítési frekvencia 120 Hz, és a képfrissítési ráta 40-120 Hz között változhat, valamint az AMD FreeSync Premium Pro technológia használata is támogatott. Ez utóbbit kipróbáltuk természetesen ezúttal is, és arra jutottunk, hogy a szolgáltatás hibátlanul működik. A Leo Bodnar eszközzel végzett vizsgálataink során megállapítottuk, hogy az input lag 12,1 ms. Ez korrekt érték, de a jelenlegi legjobb modellektől azért elmarad a készülék. Mindenesetre azt leszögezhetjük, hogy a tévé játékra is alkalmas.

Képbeállítások

A vállalat más modelljeihez hasonlóan a The Serif esetében is azt az érthetetlen és szokatlan megoldást alkalmazta az előzetesen optimalizált képbeállítások terén, hogy ha a felhasználó PC-hez csatlakoztatja a televíziót, akkor csupán két képmód, név szerint a Grafika és a Szórakozás közül választhat. Azonban ha nem számítógépre kötjük, hanem mondjuk asztali médialejátszóról nézünk filmet vagy valamilyen online streaming szolgáltatón keresztül szerezzük be a tartalmat, akkor négy, egyébként egészen más opció közül lehet válogatni. Továbbra sem világos, hogy ezt miért így kell megoldani, miért nem lehet mind a hat képmódot elérhetővé tenni az összes forrás esetén.

Profil/beállítás Grafika Szórakozás
Fényerősség (fehérpont) 250,1 cd/m² 298,8 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0,1009 cd/m² 0,1417 cd/m²
Kontrasztarány 2477,9:1 2109,5:1
Legnagyobb delta E 7,26 8,97
Átlagos delta E 2,72 4,67
Színhőmérséklet 11 100 K 13 100 K

Egy i1 Display Pro kalibrátorral, illetve a displayCAL névre hallgató alkalmazás segítségével vettük szemügyre tüzetesebben az előzetes beállításokat. Sorrendben ezek a következők: Grafika és Szórakozás – azért csak ez a kettő, mert ahogy fentebb is írtuk, amikor a tévét a számítógéphez csatlakoztattuk, akkor csak ezek voltak elérhetőek. A kapott értékek közül a legnagyobb fényerőt, a feketeszintet, a valós kontrasztarányt és a delta E értékeket tüntettük fel a táblázatban. Utóbbi egy olyan numerikus érték, ami két különböző szín távolságát határozza meg egy színrendszeren belül; minél kisebb a delta E értéke egy adott színnél, annál közelebb áll a referenciához (sRGB), vagyis annál jobb.


[+]

Ezután a célértékeket (120 cd/m² fényerősség, 6500 K színhőmérséklet, 2,2 gamma)  igyekeztünk belőni, illetve természetesen a lehető legnagyobb színpontosságot elérni, és egész jó eredményeket értünk el. A legnagyobb delta E 1,64, az átlagos delta E pedig 0,53 lett, ezen értékek pedig a mai tévés mezőnyben kiválónak számítanak. A fényerő 122 cd/m², a feketeszint 0,0525 cd/m² lett, a natív kontrasztarány pedig 2322,6:1.


[+]

A képen a színtérlefedettség látható: a szürke szaggatott vonal jelzi a referencia színteret, míg a színes alakzat a mért színteret ábrázolja. Eszerint a kijelző 138,5 százalékban fedi az sRGB színteret, ezen belül a számottevő pontosság 99,5%, ami a televíziók esetében az átlagosnál lényegesen jobb eredmény, viszont az e téren a legjobban teljesítő rivális modellektől elmarad.

Samsung The Serif (Samsung ) színhelyes beállítások
Fényerő 22
Kontraszt 52
Élesség 10
Szín 25
Árnyalat (Z/P) 0
Kontrasztjavító Ki
Képtisztasági beállítások Ki
Színtónus 2. meleg
Gamma 2.2
Részletárnyékolás 0
Színközbeállítás Natív
Feheregyensúly P-nyereség -4
Feheregyensúly Z-nyereség -6
Fehéregyensúly K-nyereség 4

Kezelés, okos funkciók

A Samsung azon cégek közé tartozik, amelyek saját smart platformot fejlesztettek, és e modell is erre, konkrétan a Tizen Smart TV 6.5 változatra épül. Ez a rendszer mostanra teljesen kiforrottá vált, átlátható, kellően sekély, magyarul is tud, és mindent összevetve meglehetősen felhasználóbarát. A sebessége megfelelő, a kiadott parancsokra általában gyorsan reagál. A stabilitással sincs gond, nem tapasztaltunk összeomlást, fagyást vagy automatikus újraindulást.

[+]

A készülék mellé viszonylag kisméretű, kompakt, formatervezett, alig néhány gombot tartalmazó távvezérlőt adnak, amely napelemet is kapott. Ezzel a perifériával korábban is találkoztunk már párszor és továbbra is azon a véleményen vagyunk, hogy jobb lett volna egy olyan darab, ami nem ennyire dizájnos, ám egy fokkal funkcionálisabb. A távirányító a cég saját Smart Things alkalmazása révén akár telefonnal vagy tablettel is kiváltható. A tévé a mai elvárásoknak megfelelően képes együttműködni USB-n vagy Bluetooth-on keresztül csatlakoztatott vezérlőeszközökkel, tehát egérrel, billentyűzettel vagy kontrollerrel.

[+]

Ezek pedig jól is jöhetnek a különféle internetes appok használata során, hiszen természetesen ezek sem hiányoznak. A mintegy négyszáz darabos kínálatban helyet kaptak a manapság megkerülhetetlen online streaming szolgáltatások, a választékba pedig nem lehet belekötni, hiszen egyetlen fontos alkalmazás sem hiányzik, van Netflix, Amazon Prime Video, Disney+, SkyShowtime, RTL+, NBA, FIFA vagy NFL, hogy csak néhány fontos példát említsünk. Emellett elérhetőek a kultúrával, sporttal, szórakozással, táplálkozással, mozgással, utazással és hírekkel kapcsolatos szoftverek is.

A böngésző sem hiányzik, aminek köszönhetően van mód a weboldalak meglátogatására. Akad jó néhány játék is, azonban ezek nagyon egyszerűek, a grafikájuk gyászos, és nem igazán szórakoztatóak. Viszont ez a készülék támogatja az Xbox felhő alapú játékszolgáltatásának használatát, aminek segítségével 200 kiváló grafikájú programmal szórakozhat a felhasználó úgy, hogy nem kell saját játékkonzolt beüzemelnie. Az igaz, hogy a grafika csak Full HD felbontású, a HDR-t el lehet felejteni, valamint olykor némi akadásba is bele lehet futni, ám még így is azon a véleményen vagyunk, hogy ez egy valóban hozzáadott értéket jelentő szolgáltatás.

[+]

A The Serif egy úgynevezett lifestyle tévé, de innen sem hiányzik a "Workstation" névre hallgató szekció. Itt a felhasználónak módja nyílik arra, hogy elérjen távoli számítógépeket, illetve felhőbe feltöltött Microsoft Office dokumentumokat vagy leveleket. Emellett megnyithatja a Skype-ot, láthatja az üzeneteit, ez pedig home office esetén nagyon hasznos lehet.

[+]

A televízió rendelkezik gyárilag előzetesen telepített médialejátszó programmal, amelynek grafikus kezelőfelülete átlátható, könnyen kezelhető és tud magyarul, viszont meglehetősen alapszintű, ám havalaki ennél többre vágyik, akkor az alkalmazásboltból letölthet ennél fejlettebb szoftvereket is. A képek esetében a PNG, JPG és BMP formátumok kezelését biztosítja. A fotókkal kapcsolatos részletes információkat tartalmazó úgynevezett EXIF adatokat (tehát például, hogy milyen géppel készült, milyen beállítások mellett stb.) nem képes megjeleníteni, viszont diavetítés elindítására van mód, akár aláfestő zenével kísérve. Az audiotartalmaknál a kötelező MP3 mellett a WMA, WAV és FLAC szabványok megszólaltatása biztosított. Az ID3 tagek feldolgozása nem ütközik problémába, azoban a fájlokba metaadatként kódolt dalszövegeket nem képes a kijelzőre varázsolni.

[+]

A médialejátszós tesztcsomagunkkal végzett próba során arra jutottunk, hogy a formátumtámogatás távolról sem hibátlan. A DivX, 10 bites, Dolby Vision 4K HDR és XviD anyagok lejátszását nem tette lehetővé, a Killa_sample pedig egyszerűen megakadt. A többivel nem volt gond, és még a 4K felbontású, HDR 10+ videókkal is boldogult. A surround hangszabványok kezelésére nem lehet büszke a szoftver, hiszen tapasztalataink szerint csak a Dolby Digital 5.1, illetve az EAC állományok nem okoztak problémát neki. A külső feliratok megjelenítésével viszont nincs gond: a kódolás, valamint a betűk mérete is megváltoztatható, ráadásul vékony keret jelenik meg a karakterek körül, így a szöveg minden esetben jól látszik.

Hangzás és értékelés

Hangminőség

A készülékházba négy darab, egyenként 10 wattos rejtett hangsugárzó került, enbnek köszönhetően a hangerővel nincs gond, a tévé megtölt akár egy 40 négyzetméteres helyiséget is hangokkal. Viszont mélysugárzó hiányában a basszusok gyakorlatilag érzékelhetetlenek, és emiatt a dinamika hiányzik, a végeredmény pedig természetellenes, kicsit műanyag hatású.

[+]

A sztereó hangtérről és pláne a térhatás megteremtéséről le kell mondani, de ez igazán nem lepett meg minket, viszont hanghibákkal egyáltalán nem találkoztunk, megkímélt minket mindenfajta zörgéstől, zúgástól-búgástól vagy statikus zörejektől. Be kell érni mindössze két hangmóddal, de ha valaki ezek közül egyik sem elégedett, akkor rendelkezésére áll az equalizer, amivel a saját ízléséhez igazíthatja az arányokat.

Vélemény

A Samsung The Serif egy remek tévé, amivel igazán elégedettek voltunk. A kezelés elsőrangú, a smart rendszer kiváló, kellően felhasználóbarát, stabil és gyors. Az alkalmazáskínálat megfelelő, e téren nem volt hiányérzetünk, és a böngésző sem hiányzik. A beépített médialejátszó formátumtámogatása lehetne jobb is, de azért tragédiáról szó sincs.


[+]

A beépített hangrendszer terén hozza a kötelezőt, azaz a megszólalás semmi extra, de hanghibáktól nem kell tartani, és a hangerő is megfelelő. Ami a legfontosabb dolog egy tévé esetén, a kép minősége teljesen rendben van! A felbontás nagy, a kontrasztra nem lehet panasz, a mozgásmegjelenítéssel nincs gond. A fényerő és a HDR visszaadása lehetne jobb, viszont a képfrissítési frekvencia kellően nagy, az input lag nem vészes, a matt kijelzőért pedig nagy dicséret jár. A The Serif nagy erőssége a dizájn, ami nekünk kimondottan tetszett. A különleges kialakítás egyáltalán nem bazári, nem érezni rajta az erőlködést. 350 000 forintba kerül, amivel a drágább ilyen méretű és felbontású QLED okostévék  közé tartozik, de hát a különlegességet meg kell fizetni!


Samsung The Serif tévé

elefant

A Samsung The Serif tévét a Samsung magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés