Samsung The Serif: leteszteltük a matt kijelzős QLED tévét

Nálunk járt a 4K felbontású, különleges dizájnnal bíró, kvantumpontos kijelzővel ellátott Samsung The Serif tévé.

Képminőség

A kép minőségéért a gyártó saját, 4K felbontású, 50 hüvelykes, Edge-LED háttérvilágítású 10 bites (8 bit + FRC) QLED VA panelje, és a szintén házon belül készülő, Quantum Processor 4K képfeldolgozó chip felel. A kvantumpontos LCD technológiáról már írtunk korábban részletesen, úgyhogy most csak röviden összefoglaljuk a lényeget: a LED-ek által szolgáltatott kék háttérvilágítás áthalad egy speciális, úgynevezett kvantumpontokkal, azaz nanoméretű kristályokkal dúsan meghintett filmen, aminek eredményeként széles spektrumú fehér fény jön létre.

[+]

A QLED technológia papíron rendkívül pontos és tiszta árnyalatok megjelenítését szavatolja úgy, hogy az idő múlásával sem kell tartani a minőségromlástól, eltérően a fehér LED-ektől, amelyek hajlamosak enyhén besárgulni. Előnye még, hogy elméletben nagyobb fényerőt és valósághűbb színmegjelenítést biztosít. Azt fontos kiemelni, hogy e modellnél a kijelzőt bevonták egy olyan speciális anyaggal, amely hatékonyan nyeli és oszlatja el az esetleges külső fényeket, így felülete – hasonlóan a monitorokéhoz – matt, és nem kell zavaró tükröződéstől tartani, ami a legtöbb tévéről nem mondható el.

[+]

A képalkotási eljárás nem teszi lehetővé a tökéletes fekete, és ezáltal a végtelen natív kontraszt megteremtését, ami a műszeres mérések során is bebizonyosodott. Mi nagyjából ~4300:1 valós kontrasztot tudtunk belőle kicsiholni, ami ma már nem számít különösebben jó értéknek. De ennél fontosabb, hogy szemre a kontraszt kifejezetten jónak tűnt, így nem láttuk különösebb értelmét bekapcsolni a kontrasztjavítást. Ez ugyan fokozza a különbséget a világos és sötét tartalmak között, viszont cserébe eltüntetheti a nagyon finom átmeneteket. A modell támogatja a nagy dinamikatartományú videók, képek és játékok kezelését, viszont a keretbe épített LED-ek által biztosított maximális fényerő nem kiemelkedő, a méréseink szerint 511 cd/m².

Homogenitásvizsgálat: a fénysűrűség mértéke az egyes fényerő beállítások mellett
Homogenitásvizsgálat: a fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett [+]

Emiatt pedig a HDR-effekt, bár érzékelhető, különösebben nem látványos. Vannak a gyártónak is olyan készülékei, amelyek e téren jobban teljesítenek, ez nem is lehet kérdés. A homogenitás nem tökéletes, hiszen méréseink szerint az egyes képernyőtartományok fényereje közti különbség elérheti a 16 százalékot is. Viszont ennél lényegesebb, hogy a hétköznapi használat során a bosszantó felhősödés jelenségbe nem futottunk bele. Zajosodást egyáltalán nem tapasztaltunk, de ha ilyesmi jelentkezne, akkor ott van az egyszerűen aktiválható Zajcsökkentés, ami ennek kiiktatására szolgál. A betekintési szög közepes, nagyjából 160 fok környékéről már érzékelhető a tónusok enyhe torzulása. Az oldalsó keret szokatlanul előreugrik, de ez csak akkor zavaró, ha valaki nagyon kiszorított pozícióból tekintene a képernyőre.

[+]

Gyenge minőségű, médiaboxból érkező tévéadások vagy online streaming tartalmak esetén bele lehet futni szaggatásba, akadásba, ám ez egész hatékonyan orvosolható az interpolációs eljárás aktiválásával. A maximális képfrissítési frekvencia 120 Hz, és a képfrissítési ráta 40-120 Hz között változhat, valamint az AMD FreeSync Premium Pro technológia használata is támogatott. Ez utóbbit kipróbáltuk természetesen ezúttal is, és arra jutottunk, hogy a szolgáltatás hibátlanul működik. A Leo Bodnar eszközzel végzett vizsgálataink során megállapítottuk, hogy az input lag 12,1 ms. Ez korrekt érték, de a jelenlegi legjobb modellektől azért elmarad a készülék. Mindenesetre azt leszögezhetjük, hogy a tévé játékra is alkalmas.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés