Hirdetés

Dupla OLED kijelző: ASUS Zenbook Duo UX8406MA notebook

A maximumra növelte a második kijelző méretét az ASUS, így a legújabb Duo két 14 hüvelykes OLED panelt kapott.

Bevitel, hang, üzemidő, értékelés

Két érintőképernyő, egy különálló billentyűzet és tapipad kombó, illetve a mellékekelt ASUS Pen 2.0 – a Zenbook Duo UX8406 igazán bővelkedik beviteli eszközökben. Kezdve az érintőképernyővel, ezek reszponzivitása természetesen kiváló, és tízujjas érzékelésére képesek. Erre szükség is lesz, a különböző extra funkciók ugyanis gesztusokkal érhetők el: egy ötujjas „fordított zoom” például pillanatok alatt mindkét kijelzőre kiterjeszti az aktív ablakot. De gesztusokkal tudjuk előhívni a virtuális billentyűzetet is, melynek méretét szintén további gesztusokkal lehet változtatni. Az egész rendszer átgondolt, és némi tanulási után gyorsan és jól használható a két kijelző tudásának kihasználására.


[+]

A mellékelt, Bluetooth és fizikai kapcsolatot is használni képes billentyűzet-tapipad kombó jól sikerült: saját akkumulátorral rendelkezik és kellően merev is, így a gépelés kényelmes. A kiosztás ismerős lehet a többi Zenbookról, és a gombok mozgása, ellenállása is azokkal megegyező. Amit kicsit hiányoltunk róla, az valami apró, kihajtható támaszték, ugyanis így az asztalra letéve nagyon lapos – az alsó kijelzőre helyezve ez persze nem gond.

Ami a hangot illeti, ez meglepően jó minőségű, ami különösen azért nagy szó, mert túl sok szabad hely nem áll a hangsugárzók rendelkezésére. Mindenesetre YouTube-ról zenehallgatásra, videóklipek megnézésre tökéletesen elég az, amit a notebook tud. Persze a mély hangok terén nem számíthatunk sokra, körülbelül 120 Hz az a határ, ami alatt már nem tud érdemben megszólalni.

Üzemidő

Az ASUS mérnökei igazán kitettek magukért, így sikerült egy 75 Wh-s akkumulátort beépíteni a dupla kijelző dacára is. Ennek köszönhetően az üzemidő egyáltalán nem rossz, átlagos feladatokkal simán hozható az egész napos munkaidő, és egy maratoni sorozatnézésre is elég a tárolt energia. A második kijelző aktiválása persze rontja ezt, de nem olyan sokkal, látható, hogy a fő fogyasztó nem az – egységesen 120 cd/m²-re állított – OLED panelek lesznek ilyenkor, hanem inkább a hardver többi része. A töltés kellően gyors, és mivel USB-PD szabvány szerint történik, még a mellékelt, kisméretű adaptert sem kell feltétlenül magunkkal vinni, a legtöbb kereskedelemben kapható, legalább 65 wattos Type-C töltő megfelel a célnak.

Értékelés

Sok jót elmondhatunk a Zenbook Duo UX8406MA-ról, van viszont a használat során az volt az érzésünk, hogy nem igazán ad többet annál, mint amit egy hagyományos notebooktól kapunk. Persze ott a két kijelző, csak ezt az előnyt nem annyira tudtuk kihasználni. A kijelzők a 14”-es méretben egyszerűen nem elég nagyok ahhoz, hogy az alsó panelből egy kényelmes kezelőfelületet legyen grafikus vagy videós programokhoz. Ebből a szempontból például az UX482 a kisebb alsó kijelző dacára is kényelmesebb volt, valószínűleg a billentyűzet közelsége miatt.


[+]

Az ASUS által javasolt használati opciók közül a klasszikus notebook jól működik, de ezzel ugye pontosan ott vagyunk, ahol bármilyen 14”-es Zenbookkal lennénk, legfeljebb kicsit nagyobb, nehezebb és drágább noteszgépet vásároltunk. Az asztalra kiterített, vagy csak virtuális billentyűzetes használat érdekes, de szerintünk nagyon ritkán lehet erre a módra szükség. A „desktop” megoldás szimpatikus, viszont a Zenbook 17 Folddal ellentétben itt a kijelzőt középen félbevágja a keret, ezért nem dolgozhatunk olyan zavartalanul, mint azon.


[+]

Mindezeket összefoglalva tehát elmondható, hogy a legújabb Zenbook Duo kissé rétegtermék, melynek különleges tudását csak kevesen tudják igazán jól kihasználni. Ettől függetlenül, mint notebook, a megszokott zenbookos „kiválóságot” kapjuk, hiszen kivitele elsőosztályú, gyors, mindkét kijelzőjének gyönyörű a képe, üzemideje, hordozhatósága pedig remek. Az ASUS mérnökeinek sikerült megoldani azt, hogy a dupla kijelző dacára tényleg szinte semmilyen kompromisszumot ne kelljen kötnünk, így nem hiányoznak a portok, a nagy kapacitású akkumulátor és a teljes értékű billentyűzet sem.

A két kijelzőn való navigációt lehetővé tévő szoftveres háttér is átgondolt, a gesztusokat megszokva könnyű ide-oda szétdobni az ablakokat, elérni a virtuális klaviatúrát stb. A kreatív profik megkapták egyébként az ASUS DialPad virtuális változatát is, ez sem hiányzik a repertoárból.


[+]

Ára mindezeket figyelembe véve elfogadható, és ha valaki jól ki tudja használni a dupla kijelzőt, nem fog melléfogni ezzel a notebookkal, bár szerintünk érdemes inkább a Core Ultra 7 155H-val szerelt modellt választani. Ha viszont nincs szükségünk egy teljes méretű második képernyőre, akkor akár a Zenbook Pro Duo, akár a Fold OLED, akár a Zenbook 14 OLED jobb választás lehet a felhasználás módjától függően.

Wombath

Az ASUS Zenbook Duo UX8406MA notebookot az ASUS hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés