Hirdetés

Dupla OLED kijelző: ASUS Zenbook Duo UX8406MA notebook

A maximumra növelte a második kijelző méretét az ASUS, így a legújabb Duo két 14 hüvelykes OLED panelt kapott.

Bevezető, külső

Öt éve érkezett meg az első, két kijelzővel rendelkező Zenbook Duo, azóta pedig az ASUS gyakorlatilag folyamatosan növeli a ScreenPad, illetve a ScreenPad Plus tudását; így az egy jópofa, a tapipad képességeit bővítő kiegészítőből mostanra gyakorlatilag egy második kijelzővé vált, ahogy azt a 2024-es UX8406 sorszámot viselő modell esetében láthatjuk. Ezzel pedig, ha úgy tetszik, egy teljes kört is leírtunk: újra felbukkant a piacon a 2010-es évek duplakijelzős notebookja, abban a reményben, hogy ezúttal nagyobb lesz az érdeklődés iránta.

Dizájn

Tíz év bizony nem kevés idő, főleg nem a számítástechnikában: ez idő alatt olyan sokat fejlődött a technológia, hogy a két teljes értékű OLED panellel szerelt Zenbook Duo méretben és tömegben is nagyon közel van az alapkészüléknek is tekinthető Zenbook 14 OLED-hez. Ha összecsukva kézbe fogjuk, akkor persze feltűnhet, hogy kicsit vastagabb és kicsit nehezebb, oldalról nézve pedig mintha egy zserbószelettel keresztezték volna, de igazából a notebook stabil, a billentyűzet biztosan ül a helyén, a kijelzők pedig kellően vékonyak.

A dizájn határozottan zenbookos, tehát alapvetően szögletes, a sötét kékesszürke burkolaton pedig halványan megjelenik az ASUS nagyméretű logója is. A 180 fokban nyitható zsanérok jól működnek, de sajnos – a Lenovóval folytatott szabadalmi viták miatt – csak egyetlen forgásponttal rendelkeznek, ami nem teszi lehetővé, hogy a Zenbook Duo kinyitva teljesen „lapossá” váljon, mert bár a két kijelző párhuzamos lesz, de nincsenek egy síkban, az egyik picit feljebb helyezkedik el.


[+]

Ha normál noteszgépként használjuk (és valószínűleg a legtöbbet így fogjuk) a notebookot, akkor ez igazából nem zavaró, és ebben az esetben a gép egy kicsit talán vastag, de egyébként határozottan prémium hatást keltő hordozható számítógépnek tűnik, nagy tapipaddal, standard kiosztású billentyűzettel. A kijelző körüli keret vékony, de felül azért elfért benne egy webkamera. A burkolat selyemfényű, ujjlenyomatok gyűjtésére mérsékelten hajlamos.

[+]

A normál notebookkinézet mellett az ASUS több más üzemmódot is ajánl, bár ezek egy részére nem biztos, hogy szüksége lesz a felhasználónak. Ilyen például a teljesen kihajtott „megosztás mód”, ahol az asztalra laposan letett gépen az egyik kijelzőről a másikra „pöckölhetjük” át a tartalmat. Ami szerintünk a legjobb, az a „desktop” üzemmód: teljesen kinyitva, és oldalra feltámasztva a Zenbook Duo egy nagyobb méretű, bár középen kettéosztott kijelzővé változik, melyet a vezeték nélküli billentyűzettel, esetleg dokkolóval használhatunk. A másik, érdekesnek tűnő opció, ha a gépet 140-170 fokban kinyitjuk és feltámasztjuk, így egy magas, keskeny képernyőt kapunk, ami egész jól használható hosszabb szövegek olvasására.


[+]

Hátára fordítva a Zenbook Duót, először a középen található, kihajtható támaszték szúrhat szemet. Ez egy széles, masszív lemez, melyet erős zsanér tart a kívánt szögben. Véletlenszerű kinyitása, elmozdulása gyakorlatilag kizárt, biztosak lehetünk benne, hogy a notebook nem fog elmozdulni a beállított helyzetből. A talp alatt található kis ajtó, bár adná magát, nem bővítésre szolgál, alatta nem az SSD-t, hanem pár szalagkábel-csatlakozást találunk csak.

Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a Zenbook Duo házilag egyáltalán nem szerelhető, mert ugyan körben látszanak a csavarok, de nincs könnyen leszedhető alsó burkolat, tulajdonképpen az egész kijelzőt emelhetjük ki ezek eltávolítása után, ami talán már egy cseppet több annál, amit az átlagos felhasználó még megkockáztat egy háttértár bővítéséért (a memória az alaplapra forrasztott).


[+]

Csatlakozók tekintetében a különleges kialakítás dacára sem kell kompromisszumot kötnünk: két Thunderbolt 4, egy USB 3.2 Gen 1 interfész (Type-A csatlakozóval), egy HDMI és egy kombinált hangcsatlakozó áll rendelkezésre, épp úgy, mint az egy kijelzős Zenbook 14 OLED esetében.

Belső és teljesítmény

A 2024-es Zenbook Duo kétféle processzorral (Core Ultra 7 155H vagy Core Ultra 9 185H) és kétféle panellel (Full HD illetve 3K-s) rendelhető, nálunk a csúcsmodell járt, mely az erősebb CPU-t kombinálja a nagyobb felbontású OLED panelekkel. Ezek mellé 32 GB RAM és 2 TB háttértár jár, nyugodtan elmondhatjuk tehát, hogy papíron tényleg bivalyerős hardverrel állunk szemben. A kijelzők kapcsán kiemelnénk még, hogy nemcsak nagy felbontást, 100%-os DCI-P3 színteret, de az ASUS-tól megszokott módon kalibrált színeket és 120 Hz-es frissítést is kínálnak.

Specifikációk
Termék megnevezése ASUS Zenbook Duo UX8406MA
Processzor Intel Core Ultra 9 185H – 6P+8E+2LPE mag, 2,3-5,1/1,8-3,8/1,0-2,5GHz, 45-115 W TDP
Memória 32 GB (Micron) LPDDR5-7467
Kijelző 2 db 14,0"-es, 2880x1800 pixeles Samsung SDC419D OLED panel, 120 Hz-es frissítéssel, Pantone tanúsítvánnyal
Grafika Intel Arc
Adattároló 2 TB-os WD PC SN740, PCIe 4.0 x4
Optikai meghajtó nincs
Kommunikáció - Intel Wi-Fi 6E AX211
- Bluetooth 5.3
Interfészek - 2 db TB4 (Type-C)
- 1 db USB 3.2 Gen 1 Type-A
- 1 db HDMI 2.1 (TMDS)
- 1 db kombinált 3,5 mm-es hangcsatlakozó
Extrák dupla kijelző, többféle üzemmód, billentyűzetvilágítás (egy zóna, fehér szín), Dolby Atmos
Akkumulátor 75 Wh
Méret 314 x 218 x 30 mm
Tömeg 1,65 kg (ebből 300 gramm a billentyűzet)
Operációs rendszer Windows 11 Home
Gyártó honlapja www.asus.hu
Termék honlapja Zenbook Duo UX8406MA
Fogyasztói ár kb. 1 000 000 forint
Garancia 3 év

Teljesítmény

A notebook egy 2 TB-os, PCIe 4.0 x4 interfészen csatlakozó háttértárat használ, mely nemcsak kellően nagy kapacitású, de gyors is, így az adatmozgatást igénylő feladatokban nem fogja vissza a hardver többi részét.

Ami a gép teljesítményét illeti, a Core Ultra 9 185H természetesen nagyon gyors, de ha összevetjük a számokat a Zenbook 14 OLED-ben tesztelt Meteor Lake-es Core Ultra 7 155H-val, akkor kiviláglik, hogy talán nem ez az ideális processzor ebben a szituációban. Sok mérésnél előfordul ugyanis, hogy alapbeállításokkal a Zenbook Duo egy kicsit lassabb, mint a csak egy kijelzővel dolgozó Zenbook 14, és csak a nagyobb fogyasztást, nagyobb zajszintet eredményező Teljesítménycentrikus profillal húz el tőle.

Teljesítmény különböző beállításokkal
ASUS Zenbook Duo UX8406MA teljesítménye Alapértelmezett Teljesítménycentrikus
7-Zip beépített benchmark (nT) 56 382 MIPS 73 789 MIPS
SpecWPC 7-Zip Compress* 99,19 s 85,25 s
SpecWPC Blender BMW 1M* 100,00 s 72,05 s
SpecWPC Handbrake Normal / HQ 57,00 / 24,80 fps 97,56 / 40,80 fps
SpecWPC Maya Shaded Wire 59,60 fps 59,07 fps
SpecWPC Python SciPy* 80,11 s 80,05 s
VeraCrypt 64 SHA-256/SHA-512 444 MB/s / 634 MB/s 451 MB/s / 662 MB/s
*A kisebb érték a jobb

Ez persze nem annyira meglepő, hiszen a 155H és a 185H belső felépítése gyakorlatilag megegyezik, az utóbbi egyedül a magasabb órajeleknek (és fogyasztásnak) köszönheti előnyét. Az viszont, hogy ezekből működés közben mi érezhető, a notebookgyártótól függ, akit kötnek a fizikai korlátok, magyarul az, hogy a hűtés mennyire képes megbirkózni a keletkező hővel.

Márpedig jelen esetben a 45-115 wattos TDP tartománnyal rendelkező Core Ultra 9 185H nem egyszerűen egy vékony gépházba került, hanem egy olyanba, amelynél egyik oldalán egy jól szigetelő és a billentyűzetnél több helyet igénylő, ráadásul saját hőkibocsátással rendelkező OLED kijelző található. Ezért hiába van meg a lehetőség a nagyobb sebességére, a körülmények nem engedik meg a processzornak, hogy kifussa magát. Mindenesetre ezek alapján szerintünk nem nagyon éri meg az Ultra 9-re költeni: ha kicsit spórolnánk, akkor érdemesebb inkább a Core Ultra 7 155H-val szerelt változatot vásárolni, viszont megmaradni a 32 GB RAM-nál és a nagyobb felbontású kijelzőknél.

A Zenbook Duo erős hardverének köszönhetően egyébként alapszintű játékra is megfelelő lehet, persze csak egy kijelzővel, közepes minőségi beállításokkal, és inkább 720p-1080p felbontással:

Használat közben

Kijelző

A Zenbook Duo 2024-es modelljénél a két kijelző már teljesen egyforma: ugyanaz a panel dolgozik bennük, tehát felbontásuk, méretük, színterük stb. megegyezik, ráadásul az ASUS kalibrálja is őket, tehát a színhűség is egyformán kiváló!

[+]

A panel maga egyébként a már többször is emlegetett Zenbook 14 OLED-ben is használt, 2880x1800 pixeles példány, mely normál (nem HDR) tartalmak esetében 372 cd/m² maximális fénysűrűséget, gyakorlatilag végtelen kontrasztot és teljes DCI-P3 színteret kínál. Extraként ott van még a görgetésnél a látványt folyamatosabbá tévő 120 Hz-es képfrissítés is, melyet egyébként az erős hardvernek köszönhetően egyszerűbb játékokban is kihasználhatunk.

[+]

A technológiának köszönhetően a „háttérvilágítás” egyenletessége kiváló, a kalibrációval pedig a színhűség is remek, a Zenbook Duo tehát tökéletes multimédiás feladatokhoz – ebben az esetben egyébként jól jöhet, hogy a notebook két kijelzője lehetőséget ad az ablakok „szétpakolásához”.

Használat közben

Bár a Zenbook Duo egyedi kinézetet kapott, azért alapvetően mégiscsak egy notebookról van szó, és tesztünk során úgy éreztük, hogy a legtöbbet alighanem ebben a formájában használják majd a vásárlók. Normál, terhelés nélküli, vagyis inkább nagyon alapszinten terhelt állapotban (például böngészés közben) az alapállapotban keveset fogyasztó Meteor Lake platformnak köszönhetően a hűtés tulajdonképpen némának tekinthető, az 5-7 wattos fogyasztással passzív állapotban is megbirkózik a rendszer. Amint azonban bármilyen feladatot bízunk rá – és ez lehet egy kicsit bonyolultabb weboldal is akár – máris kiderül, hogy a Core Ultra 9 185H bizony meglehetősen energiaigényes CPU, és rögtön hallhatóvá is válik a szellőzés hangja.

Ha igazán terhelni kezdjük a gépet, akkor látható, hogy először egy elég nagy kiugrás következik be a fogyasztásban, ami – profiltól függően – eléri a 70-75 wattot is. Ez a kiugrás azonban csak pár másodpercig tart, majd következik egy körülbelül kétperces rész, amíg alapállapotban 30 wattos, teljesítménycentrikus beállításokkal pedig 40 wattos fogyasztással dolgozik a processzor, mialatt hőmérséklete 75-85 °C körül mozog. Ebből is látható, hogy a Core Ultra 9 185H-t erősen korlátozzák a körülmények, hiszen ezt a CPU-t bőven 45 watt feletti TDP-re tervezték, itt pedig nem sokkal engedik el jobban, mint a Zenbook 14 OLED-be kerülő, 28-115 wattos Core Ultra 7 155H-t.

A kétperces időszak elmúltával visszaesik a tempó 20, illetve 35 watt köré – ezzel párhuzamosan természetesen a hőmérséklet is csökken.


[+]

A burkolati hőmérséklet, figyelembe véve a hardvert és hogy felfelé nem igazán tud távozni a hő, elfogadható, a hátsó, melegebb részeken 40 °C környékén tanyázik, ami hosszabb távon már nem igazán kényelmes.

Bevitel, hang, üzemidő, értékelés

Két érintőképernyő, egy különálló billentyűzet és tapipad kombó, illetve a mellékekelt ASUS Pen 2.0 – a Zenbook Duo UX8406 igazán bővelkedik beviteli eszközökben. Kezdve az érintőképernyővel, ezek reszponzivitása természetesen kiváló, és tízujjas érzékelésére képesek. Erre szükség is lesz, a különböző extra funkciók ugyanis gesztusokkal érhetők el: egy ötujjas „fordított zoom” például pillanatok alatt mindkét kijelzőre kiterjeszti az aktív ablakot. De gesztusokkal tudjuk előhívni a virtuális billentyűzetet is, melynek méretét szintén további gesztusokkal lehet változtatni. Az egész rendszer átgondolt, és némi tanulási után gyorsan és jól használható a két kijelző tudásának kihasználására.


[+]

A mellékelt, Bluetooth és fizikai kapcsolatot is használni képes billentyűzet-tapipad kombó jól sikerült: saját akkumulátorral rendelkezik és kellően merev is, így a gépelés kényelmes. A kiosztás ismerős lehet a többi Zenbookról, és a gombok mozgása, ellenállása is azokkal megegyező. Amit kicsit hiányoltunk róla, az valami apró, kihajtható támaszték, ugyanis így az asztalra letéve nagyon lapos – az alsó kijelzőre helyezve ez persze nem gond.

Ami a hangot illeti, ez meglepően jó minőségű, ami különösen azért nagy szó, mert túl sok szabad hely nem áll a hangsugárzók rendelkezésére. Mindenesetre YouTube-ról zenehallgatásra, videóklipek megnézésre tökéletesen elég az, amit a notebook tud. Persze a mély hangok terén nem számíthatunk sokra, körülbelül 120 Hz az a határ, ami alatt már nem tud érdemben megszólalni.

Üzemidő

Az ASUS mérnökei igazán kitettek magukért, így sikerült egy 75 Wh-s akkumulátort beépíteni a dupla kijelző dacára is. Ennek köszönhetően az üzemidő egyáltalán nem rossz, átlagos feladatokkal simán hozható az egész napos munkaidő, és egy maratoni sorozatnézésre is elég a tárolt energia. A második kijelző aktiválása persze rontja ezt, de nem olyan sokkal, látható, hogy a fő fogyasztó nem az – egységesen 120 cd/m²-re állított – OLED panelek lesznek ilyenkor, hanem inkább a hardver többi része. A töltés kellően gyors, és mivel USB-PD szabvány szerint történik, még a mellékelt, kisméretű adaptert sem kell feltétlenül magunkkal vinni, a legtöbb kereskedelemben kapható, legalább 65 wattos Type-C töltő megfelel a célnak.

Értékelés

Sok jót elmondhatunk a Zenbook Duo UX8406MA-ról, van viszont a használat során az volt az érzésünk, hogy nem igazán ad többet annál, mint amit egy hagyományos notebooktól kapunk. Persze ott a két kijelző, csak ezt az előnyt nem annyira tudtuk kihasználni. A kijelzők a 14”-es méretben egyszerűen nem elég nagyok ahhoz, hogy az alsó panelből egy kényelmes kezelőfelületet legyen grafikus vagy videós programokhoz. Ebből a szempontból például az UX482 a kisebb alsó kijelző dacára is kényelmesebb volt, valószínűleg a billentyűzet közelsége miatt.


[+]

Az ASUS által javasolt használati opciók közül a klasszikus notebook jól működik, de ezzel ugye pontosan ott vagyunk, ahol bármilyen 14”-es Zenbookkal lennénk, legfeljebb kicsit nagyobb, nehezebb és drágább noteszgépet vásároltunk. Az asztalra kiterített, vagy csak virtuális billentyűzetes használat érdekes, de szerintünk nagyon ritkán lehet erre a módra szükség. A „desktop” megoldás szimpatikus, viszont a Zenbook 17 Folddal ellentétben itt a kijelzőt középen félbevágja a keret, ezért nem dolgozhatunk olyan zavartalanul, mint azon.


[+]

Mindezeket összefoglalva tehát elmondható, hogy a legújabb Zenbook Duo kissé rétegtermék, melynek különleges tudását csak kevesen tudják igazán jól kihasználni. Ettől függetlenül, mint notebook, a megszokott zenbookos „kiválóságot” kapjuk, hiszen kivitele elsőosztályú, gyors, mindkét kijelzőjének gyönyörű a képe, üzemideje, hordozhatósága pedig remek. Az ASUS mérnökeinek sikerült megoldani azt, hogy a dupla kijelző dacára tényleg szinte semmilyen kompromisszumot ne kelljen kötnünk, így nem hiányoznak a portok, a nagy kapacitású akkumulátor és a teljes értékű billentyűzet sem.

A két kijelzőn való navigációt lehetővé tévő szoftveres háttér is átgondolt, a gesztusokat megszokva könnyű ide-oda szétdobni az ablakokat, elérni a virtuális klaviatúrát stb. A kreatív profik megkapták egyébként az ASUS DialPad virtuális változatát is, ez sem hiányzik a repertoárból.


[+]

Ára mindezeket figyelembe véve elfogadható, és ha valaki jól ki tudja használni a dupla kijelzőt, nem fog melléfogni ezzel a notebookkal, bár szerintünk érdemes inkább a Core Ultra 7 155H-val szerelt modellt választani. Ha viszont nincs szükségünk egy teljes méretű második képernyőre, akkor akár a Zenbook Pro Duo, akár a Fold OLED, akár a Zenbook 14 OLED jobb választás lehet a felhasználás módjától függően.

Wombath

Az ASUS Zenbook Duo UX8406MA notebookot az ASUS hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés