Hirdetés

ATI CrossFire - kereszttűzben az SLI

CrossFire - megérkezett

Amikor a GeForce 6 sorozat megjelenésével szóba került, hogy akár két videokártya is összekapcsolható lesz, sokan szkeptikusan álltak a dologhoz. Ügyes marketingfogásnak tartották a lehetőséget, mely a régi legendás 3DFx SLI rövidítését is örökül vette. A kételkedők között természetesen az első sorban foglalt helyet a nagy konkurens, az ATI, melynek Radeon X800 sorozatával kivívott abszolút elsőségét fenyegette a technika.

Idővel a lehetőségből valóság lett, az SLI rendszerek - nem kevés PR munka árán - elindultak hódítóútjukra, a képzeletbeli korona ma is egy SLI rendszer fején csillog. A kétkártyás technika létjogosultságát még mindig vitatják, hiszen középkategóriában az erősebb kártyák jelenléte, a csúcson pedig a kihasználhatatlan teljesítménytöbblet jelent ésszerűségi korlátot.

Egy dolog változott jelentősen. Tavasszal a szkeptikus ATI is bejelentette hasonló rendszerét, mely a CrossFire nevet kapta. Ezt a lépést csak ősszel követték igazi eredmények, ekkorra készültek el az első tesztrendszerek, de kereskedelmi forgalomban kapható termékkel még mindig nem találkozni. A szerkesztőségünkbe érkezett csomag is egyenesen az ATI-tól jött.

A kétkártyás rendszer nem pusztán két, együttműködésre képes videokártyából áll, hanem kell hozzájuk egy megfelelő alaplap is. Ahogyan az NVIDIA-nak, úgy az ATI-nak is meg kellett kreálnia egy chipkészletet. A kanadai gyártó ezen a téren szintén némi hátránnyal indult, hiszen távolról sem rendelkezik olyan széleskörű alaplapi vezérlőgyártási tapasztalattal, mint a kaliforniaiak. Természetesen az ATI sem tudta elkerülni a modern PCI Express busz használatát, eggyel több érv szól az AGP ellen.

Mivel az R4xx chipek tervezésekor még nem volt szó páros üzemmódról, az ATI-nak teljesen más megközelítést kellett alkalmaznia, mint a grafikus magba integrált GPU-GPU szintű kommunikációra építő NVIDIA-nak. A megoldás ugyan névben nem, de külsőre nagyon hasonlít a híres 3DFx SLI-jére; a két monitorvezérlőt egy vaskos külső kábel köti össze. A főnök (Master) a speciális CrossFire Edition kártya, a másodhegedűs (Slave) bármilyen Radeon X800 vagy X850 lehet. A páros tánchoz egyelőre elengedhetetlen egy Radeon XPRESS 200 CrossFire Edition alaplap is, de a későbbiekben más gyártó chipkészletei is képesek lehetnek kereszttűzben lőni két Radeonnal.

Mondhatni az ATI oldalán is hasonló befektetésre van szükség, mint az NVIDIA-nál, azzal a nem elhanyagolható különbséggel, hogy SLI-képes alaplapok és videokártyák már minden ár- és teljesítménykategóriában rendelkezésre állnak, a CrossFire rendszerekből pedig még csak a második - a hagyományos - kártya vásárolható meg.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés