Mi a baj az extrém drága "MP3 lejátszókkal"?

Sokan feleslegesnek tartják az akár milliós áron forgalmazott DAP-okat – igazuk van?

Mire jó a drága DAP

A hordozható MP3-lejátszók egykor a technológiai iparág egyik legdivatosabb, leginkább pörgő termékcsaládjának számítottak. Tényleg boldog-boldogtalan kínálatában ott figyeltek ezek a kicsi, zenelejátszásra alkalmas masinák, azonban az okostelefonok felbukkanása és elterjedése betett a népszerűségüknek, és gyakorlatilag majdnem teljesen kiirtotta őket. Mostanra a hordozható audiolejátszóknak két ága maradt úgy-ahogy életben: a nagyon olcsó és a nagyon drága modellek szegmense.

Astell&Kern AK380SS
Astell&Kern AK380SS [+]

Utóbbiakkal, a portable hi-res digital audio playernek, sokszor röviden csak DAP-nak becézett csoporttal mi is szoktunk szőrmentén foglalkozni a Prohardveren, még akkor is, ha nem ez a magazin elsődleges profilja. Abszolút érdekes masinákákról van szó ugyanis, amelyek az elmúlt években egész szépen megszaporodtak köszönhetően az olyan cégeknek, mint az Astell&Kern, az Onkyo, a Sony, a Pioneer, a Questyle vagy az Acoustic Research, amelyek egyre több ilyen termékkel lépnek színre.

Pioneer XDP-30R
Pioneer XDP-30R [+]

A DAP-ok sajátossága, hogy nagyteljesítményű hardverük révén képesek a nagyfelbontású, veszteségmentesen tömörített, vagy tömörítetlen, ezáltal elméletben jó minőségű forrásanyagnak számító hangállományok (pl.: DSD 256 (11,2 MHz), PCM 384 kHz / 32 bit, WAV, FLAC, MP3, WMA, OGG, APE, AAC, ALAC, AIFF, DFF és DSF formátumok) kezelésére. Emellett rendelkeznek egy vagy több felsőkategóriás digitális analóg konverterrel (DAC), nagy méretű érintésérzékeny kijelzővel, viszonylag komoly tárolókapacitással, lehetővé teszik különféle internetes zenei appok közvetlen elérését, sokszor kifejezetten dizájnosak, és ami a legfontosabb: igen-igen jó hangminőséggel kecsegtetnek.

Kritikák kereszttüzében

Mindennek viszont ára van, és itt kezdődnek a bajok. Ezek az eszközök ugyanis hagyományosan meglehetősen drágák, legalábbis ahhoz képest, hogy "pusztán" csak zenelejátszásra alkalmasak. A százezer forint környéki összeg az alap, de nem számít extrémnek az ennek többszörösét kóstáló készülék sem, sőt van olyan, amelyik a millót is bőven meghaladja. Emiatt aztán úton-útfélen belekötnek a hi-res digital audio playerekbe, mondván az egész csak egy értelmetlen sznob őrület, és egy ilyen készülék semmivel sem tud többet, mint egy okostelefon, amivel szintén lehet zenét hallgatni.

Még fórumainkban is meglehetősen vehemens kommentek olvashatóak a témával kapcsolatban. De vajon igaza van annak, aki szerint felesleges, ostoba és álszent dolog százezreket kiadni egy olyan termékre, ami nagyjából ugyanazt kínálja, mint egy mobil, csak nem annyira sokoldalú, és a hangminőségben amúgy sincs hallható különbség? A következő oldalon kiderül!

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés