Intel SSD 520: SandForce-nász az avaron

Virtualizáció és végszó

Egy másik ötletből született következő tesztecskénk, ami a virtualizációval kapcsolatos. Aki már foglalkozott otthon a témával, az jól tudja, hogy a háttértár sebessége nagyon sokat számít, ha egynél több VM (virtuális masina) működik. Igazából már egyetlen VM is le tudja "ölni" a gépet, ha telepítünk rá, nem kell ehhez kettő sem, pláne, ha a VM egy merevlemez "hátsó" 10-20%-án helyezkedik el, ahol a HDD feleolyan gyors, mint a külsején. Készítettünk négy Windows XP-s VM-et, és beütemeztük rajtuk, hogy egyidőben indítsák el a .NET Framework 3.5 telepítését. Az installáció témája teljesen véletlenszerű volt, annál fontosabb infó viszont, hogy ez a teszt alapjában véve a merevlemezek véletlenszerű és kis részben szekvenciális írási sebességét teszteli.

Ezen tesztünkben általában jóval nagyobb különbségeket tudunk kimérni a különböző meghajtók között. Ahogy a grafikonról le is olvasható, itt a három SandForce vezérlős SSD foglalja el a dobogó összes fokát, élen az Intel 520-szal.

Telepítés után beállítottuk, hogy 0 mp-es időközökkel induljanak el a VM-ek, és lemértük a négy VM együttes bootidejét. Ez a .NET-telepítős teszttel ellentétben a véletlenszerű olvasás sebességét hangsúlyozza ki. Ahol egyáltalán mutatkozik különbség, ott sem volt túl nagy, de az Intel 520 itt is az élen kötött ki.

Végszó

Az Intel első, nem saját vezérlővel szerelt SSD-jének hírét a közönség kissé szkeptikusan fogadta. A rajt óta eltelt majdnem egy év alatt kiderült, hogy a félelmek szinte teljesen alaptalanok voltak, hisz az SSD 510 sorozat mind teljesítményével, mind pedig megbízhatóságával a legjobbak közé sorolható. Ezzel szemben a szinte egy időben debütált, Intel vezérlőt tartalmazó SSD 320 sorozat sebezhetőbbnek bizonyult, így elmondhatjuk, hogy az Intelnek egy külső beszállító vezérlőjével is sikerült jó SSD-t összerakni, sőt talán még jobbat is, mint amire egyre idősödő saját egységével legutoljára képes volt. Ugyan SandForce vezérlővel szerelt SSD-jükre sokat kellett várni, de állításuk szerint az eltelt hónapok alatt a megbízhatóságot sikerült a hasonló vezérlőt alkalmazó meghajtók között a legmagasabb szintre felhozni. Valószínűleg az Intel nem szeretne több panaszt meghajtóira, így elhisszük nekik, hogy a hosszú munka nem volt hiábavaló. Itt említenénk meg, hogy az SSD 520 sorozatra (is) 5 év garanciát vállal a gyártó.


[+]

Méréseink alapján a meghajtó teljesítménye a legjobbak közé sorolható, bár a másolásos tesztekben annyira nem villogott. Egyetlen, igazán nem szimpatikus pontot találtunk a sorozaton, mégpedig az árazását. Ezen cikk írásának pillanatában idehaza még nem elérhető az Intel 520, de a gyártó által megszabott adatokból ki lehet indulni. A most általunk tesztelt 240 GB-os példány ára 509 dollár, ennek alapján durván 150 000 forintos árral kalkulálhatunk. Ezzel szemben jelenleg a 256 GB-os Samsung 830 105 000 Ft, míg a sima 240 GB-os OCZ Vertex 3 106 000 forintba kerül. A legkisebb, 60 GB-os verziót 149 dollárra lőtte be az Intel, ami szintén kb. 30-50%-kal magasabb ár, mint amiért a Samsung, az OCZ vagy éppen a Crucial adja a hasonló kapacitású SSD-it. Ezen meghajtókhoz viszonyítva eléggé sokalljuk a felárat, de ezzel együtt az Intel első SandForce alapú próbálkozása tetszett nekünk.


Intel SSD 520 240 GB

Oliverda

Az Intel SSD 520-at az Intel bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés