Hirdetés

Creative noteszhangadó

Sokol zenét hallgatni?

A számítástechnikai piacon az elmúlt egy-két évben egyre inkább új trend van kibontakozóban; a noteszgépek eladási rátája minden eddiginél gyorsabban növekszik, egyre többen döntenek úgy, hogy asztali számítógép helyett – vagy mellé – hordozható gépet vásárolnak, emellett a mobil számítástechnika immár nem csak a vállalatok, vállalkozások kiváltsága lehet. Mindezt jól tükrözi a gyártók által kínált modellválaszték is, egyre több márka kínálatában tűnnek fel kifejezetten multimédiás felhasználásra ajánlott noteszgépek, nem egy gépbe szerelnek komoly tudású 3D-s gyorsítóprocesszort, TV-tunert vagy többcsatornás hangkeltőt, márpedig ezek a pár évvel ezelőtt még megfizethetetlen extrának számító funkciók nem éppen a noteszgépek eredeti és – legalábbis a cégek marketingkampányai alapján – mindmáig legjellemzőbb célcsoportját, az üzleti élet szereplőit szolgálják.

A változások szele a komponenspiacot is elérte, így egyre több gyártó fog bele mobil kiegészítők és alkatrészek fejlesztésébe, ugyanakkor ezek a vállalatok nincsenek könnyű helyzetben; a noteszgépek ugyanis az asztali számítógépeknél alapvetően nehezebben bővíthetők, így a fejlesztők jobbára csak USB perifériákkal tudnak előrukkolni, netán a kissé öregedő CardBus szabványnak megfelelő PC-kártyákra építenek. A helyzeten némileg javíthat, hogy az Intel által ez év elején bemutatott új generációs Centrino platformmal elgördült minden akadály az ExpressCard névre keresztelt új csatolószabvány elől, mely a CardBus rendszert hivatott leváltani.

Az egykor szebb napokat látott Creative Labs az asztali számítógépekbe szerelt hangkártyák piacán az utóbbi években fájdalmas visszaesést volt kénytelen elkönyvelni annak ellenére, hogy számos kitűnő minőségű és funkciókban gazdag hangkártyát épített az EMU10Kx architektúrára. Az alaplapgyártók napjainkban gyakorlatilag nem készítenek olyan PC-kbe szánt terméket, amelyen ne lenne megtalálható valamilyen hangkeltőeszköz, ráadásul a különböző kodekek minősége az évek során jelentős mértékben javult, az S/PDIF kimenetek, illetve a digitális erősítők és aktív hangrendszerek elterjedésével pedig már a hangkeltők egyik meghatározó komponensének számító digitális-analóg konverter (DAC) minősége is sok esetben indifferenssé vált.


Noteszgépbe épített hangszóró: a semminél jobb

A világ legnagyobb hangkártyagyártója más lehetőséget nem látván jobbára a játékosok, illetve a professzionális zeneszerkesztők táborába tudott kapaszkodni, míg utóbbiak számára érthető módon kritikus pont a hangminőség, addig előbbiek alapvetően két fő szempont alapján válthatják le alaplapi hangkeltőiket. A térhatású hangzás javítására, effektezésére a Creative különböző fejlett algoritmusokat dolgozott ki; az 1998-ban a DirectSound 3D kiterjesztéseként debütált Environmental Audio Extensions (EAX) a megjelenése óta eltelt évek során többször is megújult, újabb effektusokkal gazdagítva repertoárját. A kiterjesztés újabb változatai (mint például az EAX Advanced HD) azonban csak bizonyos Creative kártyákkal működőképesek, szemben az EAX első két generációjával, mely minden DirectSound 3D-kompatibilis hangkeltővel kihasználható. Így aki a legélethűbb hangeffektusokkal színesítve szeretné átélni egy játék izgalmait, annak gyakorlatilag egyetlen lehetősége maradt: beszerezni a legmodernebb Sound Blaster hangkártyát.

A térhangzás előállítása mindenekelőtt számításigényes feladat, mely kisebb-nagyobb mértékben mindenképpen terhet ró a CPU-ra, ezzel értékes százalékokat elszipkázva a vizuális erőforrásoktól, ami leginkább a másodpercenként megjelenített képkockák számának esetenként drasztikus csökkenését eredményezheti. Az audioprocesszorokkal felruházott hangkártyák erre a problémára is megoldást nyújtanak, ugyanis – hasonlóan ahhoz, ahogy egy 3D-s grafikus gyorsító tehermentesíti a processzort – a célprocesszor szinte teljes egészében átveszi a játékok közben megszólaló hangeffektusok pozicionálásával kapcsolatos számítási feladatokat a CPU-tól. Összefoglalva tehát, egy hangprocesszorral ellátott hangkártya kisebb rendszerterhelés mellett jobb térhangzást nyújt, mint az alaplapokra integrált megoldások zöme.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Királyok zenésze, zenészek királya

    A Creative Labs tavaly bemutatott X-Fi hangkártyacsaládjának legolcsóbb és legdrágább tagjával kényeztettük fülünket.

  • Eufónia a sztereón túl

    A Creative GigaWorks ProGamer G500 5.1-es és Inspire T7900 7.1-es hangfalszettjei, bár testvérek, de kétségtelenül más zeneiskolába jártak.

Előzmények

Hirdetés