X-Fi a noteszgépben

Mobil hangjegyek

Ha létezik olyan cég, amelynek kifejezetten ártottak a számítástechnika világában az utóbbi években, illetve napjainkban is zajló trendek, változások, akkor a szingapúri központú Creative Labs bizonyára ilyen. A Sound Blaster hangkártyákkal sok évvel ezelőtt világhírnévre szert tett gyártó manapság inkább csak árnyéka korábbi önmagának, mivel a modern alaplapok nagyfokú integráltsága miatt az egykor szép profitot hozó hangkeltők lassan szinte teljesen kiszorultak a PC-kből. Ha ez nem lett volna elég, a mobil számítástechnika mindent maga mögé utasító fejlődése csak tovább rontotta a helyzetet, ugyanis a noteszgépekhez készülő kiegészítők piaca a konfigurációk korlátozott bővíthetősége miatt meglehetősen szűk mozgásteret nyújt az olyan komponensgyártóknak, mint a Creative.


Audigy 2 ZS-alapú notebook-hangkártya...

A szingapúriak azért próbálkoztak itt is megvetni a lábukat, eme törekvés jegyében évekkel ezelőtt elkészült az Audigy 2 ZS hangkártyacsalád PCMCIA foglalatba illő típusa. A kártya megjárta a Prohardver! tesztlaborját is, meg is dicsértük, amiért apró mérete ellenére az asztali gépekbe építhető édestestvérével gyakorlatilag teljesen egyező funkciókat és minőséget nyújtott.

Csakhogy az Audigy 2 ZS PCMCIA bemutatása óta eltelt időszakban nem állt meg a fejlődés: egyrészt a modern noteszgépek jelentős részéről mára eltűnt az évtizedes múltra visszatekintő PCMCIA foglalat, és átadta a helyét a PCI Express alapokra építő, és USB kapcsolatot is támogató ExpressCard bővítőslotnak. Azaz szemben az asztali számítógépekkel, amelyek a mai napig rendelkeznek az Audigy kártyákat fogadó bővítőhellyel, sok új noteszgépen egyszerűen nincs hová bedugni a PCMCIA-s Creative kártyát.

Másrészt az Audigy termékcsaládon is túlhaladt az idő, helyette a Creative útjára indította új csodafegyverét, a Sound Blaster X-Fi famíliát, mellyel egyben nem titkoltan egy új, a kommersz hangkeltők piacán minden eddiginél jobb minőséget nyújtó kváziszabvány (a High Fidelity, azaz Hi-Fi után eXtreme Fidelity) életre hívása volt a cél. A gyártó jelentős összegeket ölt a CA20K1 kódjellel ellátott, jelentős számítási kapacitással bíró X-Fi hangprocesszor fejlesztésébe, így a termékeket meglehetősen borsos áron volt kénytelen forgalomba hozni, hogy elkerülje a veszteségeket.


...és ugyanez X-Fi alapokon

A kezdeti termékpaletta tavaly ősszel kissé egyszerűsödött és talán valamivel olcsóbb is lett, ezzel együtt bemutatkozott egy újabb X-Fi hangkártya, mely gyökeresen különbözött a család többi újdonságától, illetve már piacon lévő tagjától. Az X-Fi Xtreme Audio névre keresztelt kártyára nem a már említett erős hangprocesszor került ugyanis, hanem egy annál jóval egyszerűbb jelfeldolgozó egység, mely a Live! 24-bit és Audigy SE kártyákon is alkalmazott chip leszármazottja. Ez a vezérlő gyakorlatilag semmiféle hardveres feldolgozást nem végez, és nem ismeri a legújabb EAX-ot sem (EAX 5.0 Advanced HD), ugyanakkor az X-Fi kártyák néhány funkciója (mint például a dinamikával játszó 24-bit Crystalizer) elérhető vele. A játékok hangjának effektezésére ilyen formán kevésbé alkalmas kártya elsősorban átlag feletti hangminőséget ígérve kelleti magát, akárcsak a nemrég elkészült, noteszgépekbe szánt változat, a sokat sejtető Sound Blaster X-Fi Xtreme Audio Notebook névre keresztelt, ExpressCard formátumú hangkártya.

Sok olvasónkban most bizonyára felmerül a kérdés, hogy miért a legkisebb tudású X-Fi modellből készített noteszgépekbe passzoló változatot a Creative. A kulcsszó itt alighanem a gazdaságosság; egyrészt így olcsóbb termékkel lehetett piacra lépni, másrészt a több mint 51 millió tranzisztorból felépülő, 400 MHz-en ketyegő CA20K1 (melyre egyébként passzív hűtést is rak a gyártó) jelentősen növelhette volna a noteszgépek fogyasztását, nem beszélve arról, hogy az áramkört aligha tudták volna összezsúfolni a nagyjából névjegykártyányi területre.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Előzmények

Hirdetés