Hirdetés

WindowMod -- nyissunk ablakot gépünkön!

AblakMod

"Számítógép házunkra ablakot vágni nem természetes dolog" -- ezt bátran kijelenthetjük, a modder részlegünk legalábbis egyértelműen ezen a véleményen volt... eddig. Külföldön már régóta űzik az átalakítás eme válfaját, és reméljük, hogy ezentúl Magyarhonban is nagyobb népszerűségnek örvend majd az AblakMod.

A művelet első hallásra teljesen értelmetlen pénzkidobásnak tűnik, hiszen ha meg akarjuk mutatni számítógépünk belsejét, le kell venni a ház oldallapját, és már meg is van oldva a probléma. Ez igaz, mint ahogy az is, hogy oldallap nélkül gyorsabban porosodik gépünk, hangosabb lesz, és felborul a légáramlás jól kialakított rendje. Az ablak, azon kívül, hogy megmutatja mi lapul a odabent, egy érdekes "BKV-feelinget" is kölcsönöz a gépnek, amit a megfelelő ventillátorok használata esetén kiszűrődő kék fény még szürrealisztikusabbá tesz!

Lássuk a hozzávalókat! Egy számítógépház oldallapja, tetszőleges méretű plexi/lexan (itt 300 mm × 300 mm × 3mm), valamint a hozzá illő méretűnél kb 10 cm-rel hosszab kédergumi a rögzítéshez. A plexit 650 Ft-ért vettük egy helyi boltban. Egyetlen hátránya, hogy karcolódik, ám ha valakit ez a tulajdonság nagyon zavarna, nyugodtan vehet helyette lexant (polikarbonát), az nem fog, igaz, kb 6-8x drágább a plexinél. Olcsóbb vigyázni a plexire... A boltban további 800 Ft ellenében a formára vágást és a lekerekítést is elvégezték. Ezt a pénzt viszont érdemes kiköhögni, mert a plexivel sokat szenvedhetünk, és akkor se lesz olyan, amilyennek lennie kellene, ellenben a boltban az adekvát felszereléssel szinte bármit ki tudnak vágni, baráti áron.

Oldallap, Plexi, Kédergumi Karctű a jelöléshez Kezdőlyuk a dekopírnak
Klikk a teljes méretű képekért!

A kédergumi beszerzése már nagyobb problémát jelenthet, ebben az esetben azonban ez nem volt gond, amíg a plexit formára igazították, több fajta közül válogathattunk a boltban. A legvékonyabbat érdemes választani, mert még így is kicsit Ikarus jellege van... A plexi kerületénél kb 10 cm-rel többet célszerű venni, nem jelent nagy többletköltséget (métere 600 Ft), viszont ha véletlenül nem elég a pontosan lemért hossz, a toldás nagyon csúnyán fest! A lyuk előállításához fúrót, dekopírfűrészt és reszelőt vettünk igénybe, az ablak rögzítéséhez pedig némi szappanra is szükségünk volt.

Félig kivágva Kész az ablakkeret! Plexi a védőfóliával
Klikk a teljes méretű képekért!

Kezdetnek ragadjunk karctűt, vagy egy vékony csavarhúzót, és jelöljük fel a kivágandó lyukat az oldallapra! A plexinél kb egy centivel nagyobb lyuk a cél, különben lehetetlen lesz rögzíteni a gumival. Erre érdemes figyelmet fordítani, mert utólag flexszel kibővíteni nem jó móka, ezt tapasztalatból mondjuk. Ha megvan a jelölés, fúrjunk egy kezdőlyukat a fűrésznek, rögzítsük az oldallapot, és szépen egyenletesen haladva vágjuk körbe dekopírfűrésszel a jelölés mentén, a sarkoknál vigyázva, mert ott könnyen eltörhet a fűrészlap! Reszelővel érdemes lesorjázni, sokat kell még vele babrálni mire bekerül az ablak, és könnyen egy csúnya seb bús gazdáivá válhatunk!

Beszenvedtem a helyére Sötétben, spotlámpával megvilágítva Sötétben homályosan...
Klikk a teljes méretű képekért!

Elérkeztünk az átalakítás kritikus pontjához, ezzel kell a legtöbbet elszórakozni, és képet sem igazán lehet róla készíteni. Ha egyszer jól sikerül, akkor másfél perc alatt megvan, de előtte jó pár sikertelen próbálkozásra van reális esélyünk, főleg ha nem sikerült elég nagy lyukat vágni. Praktikus egy kis szappannal besíkosítani a gumikéder mindkét profilját, különben közel lehetetlen a mutatvány. Kezdésnek érdemes "U" alakban behelyezni a gumiprofilt az oldallap aljába, abba becsúsztatni a plexit, aztán fokozatosan haladva összeilleszteni, és összenyomni a kettőt. Ez eleinte nem olyan nehéz, a végén viszont rendesen lehet tipródni vele. Jó célszerszámnak bizonyult a ház bővítőkártyahely-takarólapja, amit kicsavaroztunk, és a felső L alakban behajlított végével húztuk be a kédergumit a helyére, nagy mértékben leegyszerűsítve a finálét. A beillesztés után lemostuk az egész oldallapot, mert koszos volt és úszott a szappanban, egyszóval nem volt kimondottan esztétikus.

Eredeti állapot Ablak féloldalasan Oldalablak
Klikk a teljes méretű képekért!

Jól végzett munkák eredménye a fenti képsoron látható. Óriási különbséget jelent az ablak a ház általános megjelenésében, sokkal különlegesebb lett a meglehetősen jellegtelen midiház. Még jobban mutatna a dolog, ha történetesen nem egy Slot1-FCPGA átalakítón figyelne egy ősi FOP borda, hanem pl egy vörös alaplapon egy Dragon Orb úszna neonfényben, más hardvercsemegék meghitt társaságában. Ebben az esetben viszont jól kivehető az orrba helyezett táp, az alaplap felett átívelő kábelkígyóval.

Amennyiben kellő lelkesedéssel, magabiztossággal és felszereléssel rendelkezel, kövesd az utasításokat, és élvezd a végeredményt a saját gépeden -- felelősséget természetesen nem vállalunk. Kétségek és félelmek esetén viszont ne ugorj fejest az átalakításba, inkább aludj rá egyet-kettőt.

(atus)

(A kezdeti fenntartások teljes mértékben eltűntek, sőt annyira megkedveltem ezt az ablakos házat, hogy elcseréltem a régi, bézs Acorp nagytornyomra, így most második moddolt gépként díszíti a lakásunkat!)

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés