Hirdetés

Vélemény: rudi számítógépe

Sebességet meghatározó komponensek

Egyeseket talán érdekel, hogy milyen számítógépeket használunk mi, tesztelők. Én munkára és egyéb dolgaim intézésére is rendszerint egy asztali konfigurációt használok, ugyanis az időm nagy részében otthoni irodámból dolgozhatok. Ez a munka alapvetően a cikkek és hírek készítését jelenti, ehhez szöveg-, weboldal- és képszerkesztőt, itt-ott táblázatkezelőt és persze rengeteg internetböngészőt használok – ezek egy mai alap PC-nek sem jelentenek gondot. Újabban viszont bejött az előbbiek mellé a videóvágás is, ami miatt úgy egy éve frissíteni kényszerültem Core 2 Duo alapú rendszeremet. A munka mellett ma már keveset játszom, viszont nagyon fontos számomra a számítógép halksága. Az anyagi keretre a szokásos magyar megkötést szabtam: legyen minél olcsóbb.

Mivel az egyetlen teljesítményigényes feladat az 5-10 perces, cikkeket kiegészítő (egyelőre 720p-s) videók készítése volt, erre koncentráltam. Ilyenből sem készítek túl sokat, ezért nem gond, ha a végső renderelésre várni kell egy kicsit, a lényeg, hogy a menet közben „bekevert”, egyszerűbb átmeneti effektusokat valós időben meg tudja jeleníteni, amihez a Core 2 Duo processzor már kevés volt. Tavaly tavasszal az AMD Athlon X4 750K-ra voksoltam, mert lényegesen olcsóbb a videóvágásban hasonló teljesítményre képes Intel Core i3-3220-nál. Két dologban voltam biztos: hogy egyelőre még kell nekem különálló grafikus kártya, és hogy az AMD akkortájt még nem fog rendes, olcsó VGA-kkal vetekedő teljesítményű IGP-t vagy IGP+VGA rendszert csinálni. Ezt nagyjából igazolta is a Kaveri.

Alaplapra nem akartam a processzornál sokkal többet költeni, viszont négy-négy SATA 3.0, USB 3.0 és memóriaaljzat, esetleg digitális hangkimenet volt a követelményem, illetve az, hogy a VGA mellé elférjen tetszőleges hosszúságú PCI Express kártya, ha esetleg tesztelni kell, továbbá a PCI csatolós Wi-Fi kártyámnak is kellett a hely. Na meg egy kis tuninghoz megfelelő legyen az áramellátó részleg. Így a választásom a microATX-es Asrock FM2A75 Pro4-M-re esett, ami megfelelt minden elképzelésemnek, bár a négy USB 3.0 csatlakozót csak az alaplapi tűsor felhasználásával tudta biztosítani.

Memóriából még éppen az árak emelkedése előtt sikerült beszereznem 2 x 4 GB Kingston HyperX PnP-t, DDR3-1600 és CL9 paraméterekkel. SSD-t viszont sajnos éppen a napokban kellett újat vennem. Az előző, 64 GB-os modell mostanában – mily meglepő, a hároméves garanciaidő lejárta után pár hónappal – adta be a kulcsot. Korábban is voltak már jelei annak, hogy az egyszerű JMicron vezérlős Kingston V100 a végét járja, de a tesztprogramok szerint még rendben volt. No de sebaj, ez az alkatrész bőven megszolgálta az árát, évekig fürgén tartotta a rendszeremet, amit most érzek csak igazán, amikor átmenetileg HDD-re kellett telepítenem a Windowst. Utódja egy Samsung 840 EVO lett 120 GB-os méretben, ez bőven elég az operációs rendszernek és programjaimnak, amelyek korábban a 64 GB-on is kényelmesen elfértek.

Emellett van még egy 320 GB-os, elég régi merevlemezem, aminek a tartalmát időnként lementem egy külső, 640 GB-os példányra. Nem írom ide, hogy eddig még hál istennek nem volt komolyabb adatvesztésem, mert akkor biztos, hogy heteken belül bekövetkezik. Vicces egyébként, hogy a külső merevlemez alól kihalt a Chieftec Black Box tárolódoboz, amit egyrészt sajnálok, mert nagyjából fél éve járt le a kétéves garanciája, másrészt viszont nem bánom, mert valamiért mindig rezonált, és USB 2.0-s csatolója már szűk keresztmetszetet jelentett. Utódja egy DeLock külső egység lett szigorúan 3 év garanciával. Mókásan jártam az optikai meghajtóval is, amit egyébként nagyon ritkán használok. Évekig egy régi, komoly Plextorom volt, amivel lemezminőséget is lehetett tesztelni. Aztán pár éve, amikor jutányosan vettem egy Mass Effect 2 lemezes játékot, mennie kellett a Plextornak, ugyanis nem tudott mit kezdeni a másolásvédelemmel, nem olvasta a DVD-t. Egy alap NEC/Optiarc modell váltotta, ami ugyanúgy néhány ezresbe került, mint maga a játék.

Az utolsó, teljesítményt befolyásoló komponens a grafikus kártya, ami az egyetlen vendég hardver a gépemben. Az Asus Radeon HD 7750-et akkor kértem kölcsön, amikor a CPU, alaplap és RAM érkezett, ugyanis a Windows blog miatt szükségem volt egy, ha nem is erőteljes, de modern technológiákat támogató modellre, amivel kihasználhatóak a Windows 8 (és 8.1) előnyei. Kellemes meglepetésnek bizonyult ez a kis Radeon, mert váratlanul halkan teszi a dolgát, és ha nem is „kimaxolva”, de szépen viszi a Far Cry 3-at, Skyrimet, World of Tanksot, amikkel játszottam, mióta nálam van. Ha bejön az AMD Mantle törekvése, akkor talán a jövőben sem kell erősebb modellt kerítenem.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés