Hirdetés

Vélemény: Daywalker PC-je

Egy PC egy kicsit mindenre

Valószínűleg sokan úgy gondolják, hogy a tesztelők vagy IT-s újságírók mindig a legjobb, legújabb cuccokból építkeznek. Vagy azért, mert esetleg egy-egy gyártó van olyan kedves és "megajándékozza" a tesztelőket, vagy azért, mert munkájukból kifolyólag ez elengedhetetlen. Talán egyes játéktesztelőknél ez valóban így van, de mint az már a leírásából is kivehető volt, számunkra inkább egy megbízható, CPU-ban pörgős konfigurációra van igény, aminek minden porcikája a kényelmes munkavégzést szolgálja, nem feltétlenül a csúcsra törekszünk – legalábbis nem minden téren. Bár kár lenne tagadni, hogy voltak olyan idők, amikor még a fent vázolt rendszer szerint építkezhettem, és már akkor DDR3-as konfigurációt tudtam összeállítani, amikor idehaza még kapható sem volt ez a memóriatípus, de említhetőek akár a különféle Extreme Edition processzorok is, ám ezek az idők elmúltak. Ennek fő oka, hogy idővel minden és mindenki változik, a munka, a család és a játék közötti arányok eltolódnak (és nem a legutóbbi javára), így a racionális szükségleteknek megfelelő igények kerekednek felül, no és persze a kiadások is más jellegűek lesznek ezáltal.

A gépem összeállításánál több szempont is szerepet játszott, amiben az időtállóság is benne volt, de inkább csak a processzor számítási kapacitásának tekintetében. Személy szerint az Intel termékeit preferálom ezen a téren. Ez az évek során alakult így, nem pedig bármiféle, az AMD iránt érzett ellenszenvből. Ilyenről egyébként sem beszélhetünk, hiszen a régebbi, Sulinet Expressz keretein belül vásárolt Barton magos Athlon XP 2600+ konfigurációm mind a mai napig megvan, működőképes, nem volt szívem megválni tőle, sőt a párom használta, amíg két évvel ezelőtt meg nem kapta az áhított rózsaszín Sony Vaio notebookot. A jelenleg használt összeállítás lelke tehát egy Intel Core i5-2500K CPU, ami a második generációs Core i család legelső megjelenése óta szolgál ki, immáron tehát sokadik éve. Időtállóság szempontjából ez tehát jó választás volt, hiszen teljesítménye még mind a mai napig bőségesen elegendő. Bár felmerült a Haswellre váltás, végül ezt alapos mérlegelés után elvetettem.

Az alaplap már kényesebb téma. Lelkes "early adopterként" rögös úton szert tettem egy ASUS P8P67 Deluxe alaplapra, még a legelső generációsra, amely még nem a B3-as chipkészlettel jött. Szerencsére évekig minden gond nélkül működött, viszont a SATA vezérlővel kapcsolatos probléma idővel utolérte, ami nagy gondot nem okozott, a Marvell vezérlő kiválóan helyettesítette. Ugyanakkor más gondok is akadtak – furcsa lefagyások stb. – ezért idővel a helyét egy sziklaszilárd ASUS P8Z77 WS vette át. Tény, hogy sok szempontból ez nem egy racionális választás, de alaplapokból mindig a csúcskategóriára szavaztam, és általában ezt nem bántam meg eladásuknál sem.

ASUS P8Z77 WS
ASUS P8Z77 WS

Memóriából szerény két darab 2 GB-os TakeMS DDR3 modul végzi a dolgát, egyelőre többre nem volt igény. Ennek oka, hogy a PC-t már nem igazán használom játékra, és a videóvágás, képszerkesztés, halom böngészőablak nyitva tartása eddig mindig belefért a keretbe. De talán ez lesz a következő lépés, ha bővítésre kerül a sor. Tárolóból is bőven jutott, a rendszer egy 64 GB-os Kingston V100+ SSD-n terpeszkedik, mellette pedig három merevlemez (500 GB Samsung, 640 GB WD, 1 TB Seagate) dolgozik. Egyik sem mai darab, de hiba nélkül működnek (az SSD is elmúlt három éves). Optikai meghajtót (már) nem használok, mióta nincs PATA port az alaplapon, az ilyen csatolóval ellátott, fekete NEC DVD-írót inkább továbbajándékoztam családon belül. Ha mégis szükség lenne rá, a notebookomban lévő egység kisegít.

Kingston SSDNow V+100 64 GB
Kingston SSDNow V+100 64 GB

Az összeállítás másik "gyenge" pontja a ma már világbajnoknak nem mondható 4 GB RAM mellett a GeForce GTX 560 Ti VGA. Igaz, sok dolga nincs, könnyedén kihajtja az 1280x1024 képpontos, 19 hüvelykes Fujitsu Siemens P19-2 monitort, melyben még S-PVA panel dolgozik, és már a nyolcadik életévét tapossa! Mellette van még egy 21,5 hüvelykes BenQ E2200 is (TN+film panellel), ha szükség lenne két monitorra, esetleg néhanapján egy játék megkövetelné. Utóbbi egyébként hosszú ideje kimerül a havi 1-2 órás World of Tanks csatában, ami még grafikában "kimaxolva" sem képes két vállra fektetni.

S-PVA a munkára, TN+film panel elvétve játékra
S-PVA munkára, TN+film panel elvétve játékra

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés