Hirdetés

Vélemény: A firmware az SSD-k Achilles-sarka?

Áldás vagy átok a frissíthető firmware?

Az SSD-kkel kapcsolatban számtalan esetben a NAND cellák fáradékonyságán rágódnak olvasóink, holott szerintünk a vásárlók jelentős része sosem fogja megközelíteni azt a kritikus írási mennyiséget, ami a háttértár meghibásodásához vezetne. Az SSD általános felépítése ugyan egyszerűbb a merevlemezénél, de ahogy utóbbiaknál is rendre előfordul, úgy a flash-alapú tárolók esetében is meghibásodhat a vezérlő. Ennek különböző okai lehetnek, például a rossz minőségű áramellátás, vagy egy NYÁK-on elhelyezkedő kondenzátor vagy ellenállás hibája, ami egy esetlegesen már eleve gyengébb minőségű, a gyári intervallumtól eltérő értékekre kevésbé toleráns vezérlőlapka esetében akár végzetes is lehet.


A vezérlőszoftverek lakóhelyei

Amennyiben képesek vagyunk megfelelő tápellátást biztosítani az SSD-nek, illetve rendeltetésszerűen használjuk, ergo nem célunk házi torrentszervert fenntartani az összes létező Linux disztribúciónak egy átlagfelhasználásra tervezett meghajtón, akkor már valamelyest nyugodtak lehetünk, hisz saját részről kvázi mindent megtettünk az ellen, hogy SSD-nk idő előtt beadja a kulcsot. Igen ám, de a gyártók időről időre firmware-frissítéseket kínálnak termékeikhez, melyektől a tulajdonos extra teljesítményt remél, így érthető módon a legtöbben szívesen frissítik meghajtóikat a hivatalosan kiadott, ezért megbízhatónak hitt, újabbnál újabb vezérlőszoftverekkel.


Jó firmware nélkül az SSD egy lyukas garast sem ér

Az angol nyelvben csak firmware néven ismert, a hardver és szoftver (operációs rendszer) közötti rétegnek is tekinthető vezérlőprogram egy, a például az alaplapok BIOS-át is tároló kis EEPROM chipben lakik, mely egy olyan, csak olvasható memória, ami megfelelő feszültséggel újraprogramozható, vagy ha úgy tetszik, frissíthető. Ez alapvetően igen hasznos dolog, hisz ezzel a piacra kerülés után is megmarad a gyártó lehetősége termékének további polírozására, azaz tudásának bővítésére, teljesítményének javítására, vagy esetleg a későbbiekben napvilágot látott hibák betapasztására. Míg a lehetőség megléte üdvözlendő, addig a gyártók által legtöbbször előkerülő ok, azaz a problémás vagy hiányos alapverzió, illetve olykor a frissítések minősége már hagy némi kívánnivalót maga után.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés