Hirdetés

Sapphire HD 7970 Vapor-X GHz Edition teszt

Radeon HD 7970 GHz Edition

Az AMD tavaly év végén megjelent, teljesen új irányvonalat követő GCN mikroarchitektúrájáról, valamint az arra elsőként építkező Radeon HD 7970-ről korábban már részletesen beszámoltunk. A Tahiti kódnevű cGPU-ra épülő VGA néhány hónapig egyértelműen a leggyorsabb egyetlen GPU-ra alapozó grafikus kártyának számított. Az AMD öröme egészen a GeForce GTX 680 március végi megjelenéséig tartott, amikor a szóban forgó cím visszakerült az NVIDIA-hoz. Az elmúlt évek eseményeinek ismeretében ez valahol sejthető volt, hisz a két vállalat ebből a szempontból szinte folyamatosan egymásnak dobálja a labdát.


[+]

A tavalyi utolsó negyedévben az AMD volt az első vállalat, mely a kisebb-nagyobb problémák ellenére már tömeggyártásban alkalmazta a TSMC 28 nanométeres HP (high performance) gyártástechnológiáját. A tajvani bérgyártó a viszonylag rossz kihozatal mellett a korábban megcélzott órajeleket sem tudta produkálni. Utóbbira jó példa, hogy a Tahiti cGPU órajelét valahova 1 GHz fölé képzelte el az AMD, amiből végül csak 925 MHz-es alapórajelre futotta. Természetesen a TSMC nem ült a babérjain, és folyamatosan fejlesztette a technológiát, aminek egyik gyümölcse a közelmúltban megjelent Radeon HD 7970 GHz Edition lett. Az elnevezés nem új; a Radeon HD 7770-nél láthattunk már hasonlót, mivel ennél a modellnél a GPU alapórajele elsőként érte el az 1 GHz-es lélektani határt. Nem sokkal később az AMD a Radeon HD 7870-re is rányomta a plecsnit, hisz a Pitcairn cGPU órajelét szintén 1 GHz-ben határozta meg a vállalat.


[+]

A most napvilágot látott Radeon HD 7970 GHz Edition esetében az említett két termékhez hasonlóan szintén 1 GHz-es alapórajelről beszélhetünk, mely a PowerTune újonnan bevetett Boost módjának közreműködésével 1050 MHz-ig turbózható fel. Míg a Radeon HD 7970 első kiadásának még 1,175 voltos magfeszültség kellett a 925 MHz-es alapórajelhez, addig a GHz Edition az 1 GHz-es frekvenciát már 1,162 volt mellett éri el. Az új Boost technológia a Radeon HD 6900-as szériával debütált PowerTune kiegészítése, mely hasonló a processzoroknál vagy épp az NVIDIA Kepler GPU-jánál látott GPU Boost-hoz. A PowerTune alaphelyzetben 250 wattos maximális fogyasztást engedélyez a kártyának, amit a Catalyst Overdrive menüben -20 és +20 százalékos intervallumon belül szabályozhatunk. Amennyiben az adott játék (vagy egyéb alkalmazás) nem használja ki a 250 wattos fogyasztási keretet, akkor a rendszer képes megemelni a GPU órajelét, valamit azzal párhuzamosan annak feszültségét egészen 1,218 voltig. Mindeközben a magasabb hatásfok érdekében a vezérlés folyamatosan monitorozza a rendszer fogyasztását és a GPU hőmérsékletét.


[+]

A változások nem értek véget a GPU környékén, ugyanis az AMD a memóriákhoz is hozzányúlt. Az alkalmazott chipek kapacitása és márkája nem változott, ezzel szemben azok effektív órajelét mostmár a Hynix gyárilag specifikált maximumértékéig srófolta fel a vállalat. Ez egészen pontosan – a korábbi 5,5 GHz-cel szemben – 6 GHz-es effektív órajelet jelent, ami a 384 bites vezérlésnek köszönhetően 288 GB/s-os sávszélességet eredményez.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés