Hirdetés

Processzorhűtők LGA775 foglalathoz

Tesztek

A teszteléshez egy 3,2 GHz-en járó, Prescott magos, LGA775-ös Intel Pentium 4 köré épülő rendszert használtunk, melynek hőleadása alacsonyabb, mint egy Socket 478-as variánsnak. Az összehasonlíthatóság kedvéért ezt a rendszert is Casetek 1020-as házunkba zártuk és a három újonnan érkező mellett versenybe küldtük a Cooler Master Hyper 6+-ot is. Tesztkonfiguráció:

  • Intel Pentium 4 540 (3,2 GHz) Prescott mag 84 W TDP
  • Asus P5WD2 Premium
  • 2 x 512 MB Corsair XMS2 DDR2 RAM
  • MSI GeForce 6600 GT
  • 160 GB-os Samsung merevlemez
  • Cooler Master Real Power 450 táp
  • Casetek 1020 ház
  • Cooler Master Hyper 6+
  • 9,2 cm-es Coolink ventilátor 1600 rpm
  • 8 cm-es Coolink ventilátor 2000 rpm

Először, szokás szerint, teljesítményre hangolva vizsgálódtunk. A Gigabyte Neon Cooler 775 esetében nem a maximális fordulatszámon teszteltünk, ugyanis ott már olyan hangerőt produkál, ami teljesen használhatatlanná teszi. Ehelyett a többiek hangerejéhez közelítő, percenkénti kétezres fordulatszámra állítottuk.

Bizony az LGA775 tokozású 3,2 GHz-es Prescott kevesebb hőt termel, mint a 478 lábú változat, ezt a Hyper 6+ 45 fok alatti teljesítménye mutatja. Azonos hűtési felállásnál Socket 478-as tesztkörnyezetünkkel 4-5 fokkal magasabb értéket mértünk, de ebben benne lehet az eltérő alaplapi szenzor pontatlansága is. Maradjunk a drága, de kiváló teljesítményű Hyper 6+ és három tesztpéldányunk összevetésénél.

Nagyszerű eredményeket produkált az Igloo 5600, nem vártuk, hogy a vékony nyolc centiméteres ventilátorral és fél kilogramm alatti tömeggel ilyen jól szerepel majd. A hőcső nélküli, de 600 grammos Neon Cooler 775 nagy ventilátorával csupán három fokkal maradt le az Igloo mögött, az 50 fokos teljesítmény még mindig nagyon jó.

A ChillMax további öt fokos lemaradása javarészt a sűrű lamellázásnak és a 2500-as percenkénti fordulaton is csekély levegőszállítású ventilátornak köszönhető. Mindemellett az 55 fokos processzorhőmérséklet egyáltalán nem mondható magasnak, és ebben a méréssorozatban a Speeze hűtője volt a leghalkabb, hangját elnyomták a házat szellőztető ventilátorok.

A kiegészítő levegőmozgatók kikapcsolása után a helyzet a következőképpen alakult:

Az Igloo 5600 alatt három, a Neon Cooler 775 alatt négy fokot melegedett a processzor. A ChillMax teljesítménye viszont hét fokot romlott, a teljesen leterhelt Prescott átlépte a 60 fokos határt.

A hangerőt tekintve most már egyértelműen a Speeze hűtővel szerelt rendszer vezetett, de még ennek a hangja is kihallatszott a házból. Alig volt hangosabb az 1600-at forgó Hyper 6+. A Neon Cooler 775 és Igloo 5600 lemaradása már jelentősebb volt, ráadásul hangszínük sem volt túlzottan barátságos. A Neon Cooler 775 hangja magasabb a szokásos 9,2-esekénél, ez valószínűleg a tölcsérszerű gallérnak tudható be. Az Igloo esetében a gyorsan pörgő nyolc centiméteres ventilátoroktól megszokott sivítást hallottuk.

Az alacsony zajszintre koncentráló tesztjeinkben úgy állítottuk be a processzorhűtők ventilátorait, hogy az asztal alá helyezett zárt házból, hétköznapi irodai használat mellett ne lehessen kihallani őket. Ez a mutatvány mind a három tesztpéldánynál és a Hyper 6+-nál is sikerült.

A ChillMaxnál meglepődtünk, hogy már kétezres fordulatszámnál is nagyon halk volt, még a hagyományosan hangtalan GlacialTech ventilátort is megelőzte. Az Igloo 5600-at pontosan az alacsonyabb fordulatszámú Igloo 5600 Light sebességére állítottuk. A Neon Cooler 9,2 centiméteres szélmalmát egészen 1200-ra kellett visszavenni, hogy elhallgasson; a Hyper 6+-ot pedig ezerre lassítottuk.

A fordulatszámok csökkentése legkevésbé a Neon Cooler 775 teljesítményét befolyásolta. A legelső, szellőzéses körhöz képest alig öt fokos emelkedést mértünk, így két fokra megközelítette a hatot melegedő Igloot. A nagy Hyper 6+ „hőemelkedése” is hat fok volt. Nagyjából hét fokkal lett melegebb a processzor a ChillMax alatt, de ismét ez a hűtő produkálta a legalacsonyabb zajszintet.

Lássuk a teszteredményeket a ház szellőztetésének megszüntetése után.

Így már a Neon Cooler 775 és az Igloo 5600 is átlépte a veszélyesnek egyáltalán nem mondható 55 fokos határt, mely alatt csak a sokkal nagyobb és drágább Hyper 6+ tudott megmaradni. A segítségét vesztett, de nagyon halk ChillMax alatt 66 fokosra melegedett a processzor, s bár ez a konkurensek teljesítményének tükrében kicsit magas érték, a hangtalanságnak ára van.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés