N-es Wi-Fi a Conceptronictól

Conceptronic Draft-N Wi-Fi router

Ahogyan sok más hardveres területen, a Wi-Fi eszközöknél is rengeteg márka verseng egymással, melyek valójában ugyanarra a néhány megoldásra alapoznak. Gondoljunk csak az Intel (vagy más) chipkészletes alaplapokra vagy a tápegységekre. Megvizsgálva több gyártó Draft N-es vezeték nélküli hálózati készletét, arra jutottunk, hogy mind az Atheros, Broadcom, Marvell vagy Ralink (esetleg szóba jöhet még pár név) áramköreit használják. Mai tesztalanyaink, a Conceptronic útválasztója és három hálózati adaptere sem lóg ki a sorból.

A nem túl informatív C300BRS4 kódnevű útválasztóhoz a szokásos kellékeket: tápot, CD-t, rövid hálózati kábelt, használati útmutatót kaptuk. Dicséretes a vékony, szomszédos konnektoraljzatokat nem blokkoló táp, de a vaskos, nem éppen természetbarát könyvet kihagyhatták volna, hiszen tartalma rajta van a mellékelt CD-n is.

Pár éve még azt írtuk volna, hogy a Conceptronic Wi-Fi útválasztója teljesen átlagos megjelenésű, de ma már más, divatozósabb szelek fújnak, ezért a régies, egyszerű szavakkal jellemezzük. Persze egyáltalán nem veszt használati értékéből egy hálózati eszköz, ha nem fehér vagy zongoralakkot imitáló fekete a felülete, és egyetlen kék LED sincs rajta.

Homlokzatára a szokásos néhány lámpácskát tették, melyek tényleg csak a legalapvetőbb információkat közlik. Van itt egy különös elem is. Általában a routerek hátulján szokott lenni a reset gomb, így van ez a Conceptronicnál is, melynek viszont elöl is van egy kapcsolója. A WPS rövidítés a Wi-Fi Protected Setup technológiára utal, amellyel biztonságosabban, bárminemű jelszó begépelése nélkül állíthatjuk be WPS-t támogató Wi-Fi adaptereinken a hálózati titkosítást.

Hátul a három átlagosan kicsi antenna között sorakozik a négy vezetékes Ethernet aljzat, a WAN és a táp csatlakozója, valamint köztük a reset süllyesztett gombja.

Alul sincs semmi izgalmas – minek is lenne? Egy címkén megadták a router WPS PIN-jét, amit WPS-es Wi-Fi adapterek biztonságos csatlakoztatásánál kell használni. Ideírhatták volna az útválasztó alapértelmezett IP címét és jelszavát is. Nem hiányoznak a pici gumilábak és a falra rögzítéshez szükséges nyílások. Az alsó lyukak tényleg szellőzők, nem csak olyan díszítőelemek, mint a felsők.

Belül van a lényeg. Esetünkben ez ugyanaz a Ralink chipkészlet, amellyel az Edimax BR-6504n útválasztóban találkoztunk, és nagyon meg voltunk elégedve teljesítményével. A három antenna közül hirtelen csak kettő látszik, melyeket a nyomtatott áramkör fölött dróttal vezetnek át, de ott van a harmadik is, elegánsabban, a NYÁK-ra huzalozva.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés