Hirdetés

MidiMod -- Miditorony átalakítás

MidiMod CoolNESS módra

Régóta tervezzük ezt az átalakítást, és annak örömére, hogy a PROHARDVER! és a CoolNess egyesült, a coolness! rovatindító cikkeként be is mutatom. A mindenre elszánt tuningosok, akik nem átallják még számítógép házaikat is fúrni, faragni (egyszóval és szakszóval a "modderek") általában a nagytorony házakat kedvelik, mert jól szerelhetőek, még jobban szellőzhetnek, és igen tekintélyt parancsolóak. A felhasználók többsége viszont megelégszik olyan tulajdonságokkal, mint például az alacsony ár, és a kis helyigény. Ők azok, akik miditorony házat választanak, és általában beérik a három 5.25 bővítőhellyel plusz az integrált floppyval...

...egészen addig, amíg tuningolni nem kezdenek, vagy le nem szedik a ház oldalát, észre sem veszik, hogy nekik tulajdonképpen eddig rossz volt. A miditorony házak szellőzése közelít a nullához, tehát tuningra nem alkalmasak, valamint teljesen szerelhetetlen felépítésűek, hiszen a tápegység függőlegesen állítva, a processzor mellett helyezkedik el, blokkolva mindennemű légáramlást, és lehetetlenné téve a hozzáférést. Minden szerelés a táp eltávolításával kezdődik, és ha ez gyakran fordul elő, igen frusztrálóvá válhat a mozdulatsor, tapasztalatból mondom.

Az átalakítás egy amolyan "három legyet egy csapásra" féle, amivel javíthatunk a szellőzésen, kitűnően szerelhetővé tehetjük gépünket (főleg, ha a kábeleket is elrejtjük), és ha az általunk is használt Antec ventiket használjuk, akkor igen látványossá is tehetjük gépünk hátulját. Ehhez a rengeteg jóhoz mindössze annyit tettünk, hogy a tápegységet alulra, a gép elejébe költöztettük, és egy átlátszó, kék LEDekkel felfegyverzett Antec ventillátort illesztettünk a gép hátulján tátongó lyukba. Erről az igényes kialakítású, jó légszállítású, és főleg gyönyörű ventiről Mattyer kollégánk ír a közeljövőben egy bemutató cikket, úgyhogy most inkább nem részletezzük pontos tulajdonságait.

A hozzávalók Antec világítós venti Tápcsatlakozók
Klikk a teljes méretű képekért!

Lássuk a hozzávalókat! Egy méter hálózati kábel(220V, nem LAN:), egy számítógép tápcsatlakozó hüvely és dugasz, egy 80 mm-es venti, plusz némi hulladék alumínium (85 mm x 150 mm). Ezeket venti nélkül számítva kb 4-500Ft-ból be lehet szerezni, egy sima tápventi kb 800 Ft, az itt használt Antec világító venti árát pontosan nem tudom, de max 3-4000 Ft. Szükségünk lesz még egy forrasztópákára, forrasztóónra, fúrógépre, dekopírfűrészre (vagy másra, a lényeg, hogy kell valami, amivel lyukat tudunk vágni), egy szett reszelőre, zsugorcsőre (vagy ragasztópisztolyra) a szigeteléshez és lemezvágó ollóra. A csillagcsavarhúzó elengedhetetlen tartozék!

Csupaszolás, szétszerelés Csatlakozó bekötés Íme a kész tápcsati!
Klikk a teljes méretű képekért!

Ha ezek mind megvannak, és lelkesedést is bőven érzünk magunkban a világ (a gépünk) jobbá tételéhez, akkor tegyünk szabaddá egy délutánt, és "moddoljunk"! Első lépésként szedjük ízekre gépünket, és minden érzékeny alkatrészt rakjunk valami biztonságos helyre, ahol mondjuk nem cseppen rá forraszanyag, mert az nem jó. A műanyag előlapot is távolítsuk el, és mindkét oldallapot szedjük, ezek mehetnek a többi cucc után, a bombabiztos helyre. Ha minden alapanyag és szerszám megvan, és funkcionál, akkor in medias res! (mostantól magad vagy, kedves olvasó, mi csak a háttérből figyelünk, mint a NagyTestvér...)

Dugasz és hüvely egyben In memorian garantius Ez pont egy tápnak való lyuk
Klikk a teljes méretű képekért!

Tehát: első lépésként szereld fel a hálózati kábel végére a csatlakozót! Ha ezt meg tudod oldani magadtól, ugord át ezt a bekezdést... Egy csillagcsavar tartja egyben a dugaszt, ezt kell kitekerni, majd az ott található 3 csavart fellazítani. Attól függően, hogy milyen csatlakozót sikerült venned, szét kell majd vágni az egészet, ahogy azt mi is tettük, vagy ha szerencsésebb vagy, és találtál könyökcsatlakozót, akkor simán lecsupaszolod a hálózati kábel mindhárom erét, becsúsztatod a csatlakozók alá, majd betekered a csavarokat. Ezek után a kábelt még két csavarral rögzíteni kell, hogy ne tépd ki elsőre a vezetéket a csatlakozóból, mert az kellemetlen. Ha ez megvan, vissza a műanyag borítást, a csillagcsavart, és kész az első rész.

Táp előre beszerelve Lemezvágó olló, derékszög, alulemez Elrettentő példa a vágáshoz
Klikk a teljes méretű képekért!

Most a ház (esetleges) garanciájának teljes megsemmisítése a feladat, amit a tapasztaltabb modderek már magas szinten művelnek. Karctűvel rajzold fel a táp szellőzéséhez, és áramellátásához szükséges nyílást a ház megfelelő helyére, jelöld be a rögzítési pontok helyét, és okozz folytonossági hiányt az anyagban, mondjuk egy dekopífűrész aktív közreműködésével. Ha valakinek nincs otthon, vagy csak simán mazochista, az nyugodtan próbálkozzon a flex-lemezvágó olló kombinációval, lehet vele szenvedni, nekem is sikerült. A lyukakat most a reszelők segítségével sorjamentesíteni kell. Csúnya sebeket okozhat az éles lemez, ezt tapasztalatból mondjuk, úgyhogy csak óvatosan! Ha eddig minden jól ment, most a négy eredeti csavar segítségével rögzítheted a tápot, kb úgy, ahogy az a képeken is látszik.

Méretre vágva, kifúrva Gumiprofil felrakása Táphelyettesítő összeszerelve
Klikk a teljes méretű képekért!

A tápegység a helyén van, most a hátlapon található lyuk kitöltése a feladat. Ehhez levágtunk lemezvágóval egy 85 mm x 150 mm-es lemezdarabot némi hulladék alumíniumból, és feljelöltük a venti, a csatlakozóhüvely és a rögzítő csavarok helyét. Ha ez megvan, újból neki lehet állni fúrni-faragni, viszont itt már sokkal könnyebb a megmunkálás, mint az acéllemeznél. A ventinyílás kivágásával vigyázni kell, mert csak egy keskeny perem marad, ami könnyen törik, és akkor lehet kezdeni előlről. A tápcsati süllyesztéséhez egy furcsa alakú nyílást kell kialakítani, ezt némi furkálással és sok reszeléssel alakítsd megfelelő méretűre és formájúra!

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés