Level One n-s Wi-Fi szett bomba áron

Wi-Fi router és adapter

Lassan a Wi-Fi router is olyan alapvető kelléke lesz egy háztartásnak, mint a számítógép vagy a tévé. Az egyre gyorsabb átvitelt és nagyobb hatótávolságot biztosító dobozkák ára az n-es szabvány bevezetésével folyamatosan csökken. Ma a Level One igazán olcsó megoldásaival nézzük meg, mennyit áldoztak fel a sebességből a jó ár érdekében. Tudni kell az n-es Wi-Fi-ről, hogy elvileg 300 Mbps-os csúcssebességét több párhuzamos adó és vevő csatornával (MIMO) éri el. Alapvető költségmegtakarító húzás a csatornák számának csökkentése, ami a leglassabb, 150 Mbps elvi csúcssebességű eszközöknél egyre redukálódik. Ezeknek, mint a Level One WBR-6002-nak is, csak egyetlen antennája van.

Nem pazaroltak túl sok energiát a WBR-6002 külső burkolatának megtervezésére; az évekkel ezelőtt nálunk járt WBR-3408 útválasztó pontosan ugyanígy nézett ki. Mondjuk fölösleges is túllihegni a kinézet kérdését, mert a többség úgyis elrejti majd a routert valami félreeső helyre. Elejére kapott egy WPS és egy Wi-Fi gombocskát, melyek együtt resetként működnek. Előbbivel úgy köthetünk Wi-Fi adaptert a hálózatba, hogy nem kell biztonsági kulcsot gépelgetnünk, utóbbival pedig a router rádiós része kapcsolható le egyetlen gombnyomással. Ilyet a sokkal komolyabb konkurenseknél sem látni gyakran. Az olcsó WBR-6002-nek 100 Mbps-os Ethernet aljzatai vannak, tőlük sárga színnel különböztetik meg a WAN portot. Mivel csak 150 Mbps-os a Wi-Fi, ezért csak egy normál méretű, 2 dBi-s antennája van, ami szerencsére cserélhető, ha esetleg nagyobbat szeretnénk a hatótávolság növelése érdekében.

A kis router belsejében egy nagyon integrált Ralink RT3050F chipet találtunk, ez a kulcsa a különösen alacsony, csupán 5000-5500 forintos vételárnak. Egymagában látja el a központi irányító, az Ethernet switch és a Wi-Fi rádiós egység szerepét.

Annak ellenére, hogy szintén nagyon olcsó, kevesebb mint 3000 forintba kerül, meglehetősen komoly a Level One WUA-0614 USB-s Wi-Fi adaptere. Ilyen eszközökön ritkán látni különálló antennát, rendszerint a nyomtatott áramkörre integrálják. A külső antenna – mondjuk egy notebookon – zavaró lehet, de asztali gép vagy akár hálózati médialejátszó, esetleg tévé hátuljába dugva már nem jelent gondot. Annak viszont örülhetünk, hogy itt is cserélhető a 2 dBi-s „pálcika” valami komolyabbra.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés