Hirdetés

Chipkészletek királykategória fölött

NVIDIA nForce 780i

Nagyon sűrű volt a tavalyi hardveres év vége. A megszokott grafikuskártya- és processzordömping mellett az Intel CPU-k alá való csúcskategóriás chipkészletek kínálata is kibővült, átrendeződött. Még novemberben írtunk a 975X-et váltó, P35 fölé besorakozó új Intel zászlóshajóról, az X38-ről. Már akkoriban hallani lehetett az X48-ról is, ami rátesz még egy lapáttal az Intel megújult – talán a konkurens NVIDIA által kikényszerített –, sokkal inkább tuningbarát politikájára. Végül az új nagyágyút februárra csúsztatták, sőt a legújabb hírek szerint az alaplapgyártók csak márciusban kapják meg az első példányokat.

Mindeközben az NVIDIA háza táján is nagy volt a mozgolódás. Kezdődött azzal, hogy kiderült, a korábbi nForce 680i ugyan kompatibilis az új, 45 nm-en készülő Core 2-kkel, de a hozzá tervezett alaplapok felépítése miatt nem biztos, hogy egyszerű BIOS-frissítés elég lesz a meghajtásukhoz. Végül is eltelt már egy év, időszerű a ráncfelvarrás – gondolhatták az NVIDIA mérnökei. Vették a régi alapot, és alaposan kikozmetikázták. Volt mit rátenni, hiszen az elmúlt hónapokban debütált a PCI Express 2.0 és a DDR3 memória, aminek megvalósításával még adósak voltak a kaliforniaiak.

Az utóbbival továbbra is tartoznak, mert az nForce 780i és 750i csupán DDR2 memóriát kezel. Van viszont PCI Express 2.0, ami minden tekintetben kompatibilis visszafelé az 1.x-es megoldásokkal, szóval a korábbi expressz VGA tulajoknak nem kell aggódniuk, maradhat a régi kártya. A 2.0-s szabvány kulcsa a az új, nForce 200 chip, mely kétszer 16 (esetleg négyszer 8) PCI Express 2.0 sávval kínálja meg a GeForce-ok esetében természetesen SLI-ben is működő grafikus kártyákat. És ezzel még nincs vége. A déli híd még 16 PCI Express sávot biztosít, egy harmadik VGA-nak. Így lesz teljes az NVIDIA új, 3-way SLI grafikus rendszere.

Egy picit ugorjunk vissza az nForce 200 chiphez. Az északi hídhoz 16 sávos, 14,4 GB/s sebességű busszal kapcsolódik, ami jóval kevesebb a VGA-k felé továbbított 32 GB/s-nál. Az NVIDIA szerint ez is elegendő a legkomolyabb SLI meghajtásához. A 16 sáv felvet egy kérdést. Korábban, az nForce 680i-nél bevezették a „LinkBoost” technológiát, ami 25%-kal felturbózta a GeForce-ok PCI Express sebességét, ezzel adva nekik egy löketet a Radeonokkal szemben. Könnyen lehet, hogy az nForce 780i és 200 között egy csúcsra járatott, 16 sávos LinkBoost kapcsolat van, és a 780i valójában csak átcímkézett 680i. Talán ezért nem tud DDR3-at sem, és talán ezért mehet majd a 3-way SLI a korábbi 680i-n is.

Régi ismerősünk az „új” déli híd, ami csak a blokkdiagramon viseli a 780i SLI MCP nevet, valójában egy nForce 570 SLI chip annak összes régi, és egy új tulajdonságával. Megmaradt a harmadik VGA mellett további bővítőkártyákhoz kiosztható 12 PCI Express 1.1 sáv, a dupla gigabites hálózati vezérlő, amit eggyé lehet fűzni, a tíz USB aljzat, az Azalia HD Audio, a hat SATA és egy IDE csatorna (két eszközt vezérel), és a legfeljebb öt PCI aljzat. Új az ESA (Enthusiast System Architecture) hardvermonitorozó technológia, ami egy mikrokontrollerre és USB szabványra támaszkodik. Hűtők, házak és tápok hőmérsékletét, ventilátor-sebességét, feszültségét és egyéb adatait tudja megfigyelni és vezérelni szoftveres felületről. A nyílt szabványt több gyártó is támogatja. Érdekes, hogy ezt a „fícsört” tudni fogja a régebbi nForce 680i is.

A csúcsmodell alá középkategóriás nForce 750i érkezik. Ennek már csak 16+8 PCI Express 2.0 sávja van, tehát csak két GeForce-os SLI-t tud, nem támogatja az 1200 MHz-ig járó SLI Memory-t. Déli hídja nem kap PCI Express sávokat, csak egy gigabites hálózati vezérlője, nyolc USB portja van, és kettővel csökkent a SATA aljzatok száma is, viszont a IDE részleg megduplázódott. Mintha csak az nForce 650i specifikációit sorolnánk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés