Hirdetés

Cooler Master Gladiator 600

Cooler Master Gladiator 600

A Cooler Master már jó néhány alkalommal bizonyított tesztjeinkben. Járt nálunk különleges és inkább hétköznapinak tekinthető típus is, de általában mindegyiknél megtalálta a gyártó a harmonikus egyensúlyt a külső kidolgozásánál. Így van ez következő tesztalanyunknál, a Cooler Master Gladiator 600-nál is, amely méretét tekintve a miditorony kategóriába illik.

A ház első ránézésre elég hétköznapinak tűnik, ám mégis van néhány apró részlete, ami visz bele egy kis változatosságot, megtöri a formák egyhangúságát. A gépház visszafogott, ám mégis van elegáns kisugárzása. A fémborítása teljesen fekete színű lett, csak néhány helyen töri meg más szín, ezek általában fémes árnyalatok. Az egyik legszembetűnőbb ilyen részlet az előlapi csatlakozópanel tükörnek is beillő, krómozott hatású, de egyébként műanyag kerete, ami a ki-bekapcsoló, a reset és az előlapi ventilátor LED-es világításának gombját is körülöleli.

Az előlap a tenyérnyi, krómozott hatású műanyag részen kívül teljes egészében rácsos borítású. Az alsó harmad közepét a gyártó szokásához híven saját logójával díszítette. Mindenképpen jó pont a cégnek, hogy a rácsos előlapi panelt, tehát az öt vakdugót és az alsó univerzális ventilátorhelyet belülről porfogó szivacsokkal is ellátta.

A csatlakozópanel a gépház vázára van erősítve, így az előlap leszedésekor nem szakíthatjuk le azt is. Találunk rajta két 2.0-s USB és egy eSATA csatlakozót, illetve egy-egy hangkimenetet és -bemenetet. Az USB portokat előrelátóan a jack aljzatok köré tették, így nem kell egymás mellett szorongania a rá csatlakoztatott szélesebb, nagyobb eszközöknek.

Az oldallapokon a bal két rácsos négyzeten, az univerzális venilátorhelyeken kívül sincs semmi bonyolult minta vagy díszítés. Csupán egy-egy, a fémlap eltávolítását segítő árkot találunk a hátsó részükön. A fedőlapokat rögzítő csavarokat természetesen szerszámok nélkül is leszedhetjük.

A gépház hátsó része nem tartogat sok izgalmat, a szokásos alsó tápos elrendezést fedezhetjük fel hét bővítőhellyel, illetve a hátsó univerzális légkavaró helyével. A táp elhelyezésének van egyébként egy pozitívuma, ilyenkor ugyanis nem játszik szerepet a ház szellőztetésében. Így viszont a levegőt nem a processzor felől, hanem – gyakran sajnos sok porral együtt – alulról szívja be és rögtön ki is fújja hátrafelé.

A változatosság kedvéért a fémdoboz alja is ki van lyuggatva, persze a táp miatt, de így már tényleg olyan a Gladiator, mint egy ementáli sajt. A házat négy darab nagyméretű gumibak tartja, amelyek kellő stabilitást nyújtanak és a rázkódásokat is csökkentik valamelyest.

A felső része sem teljesen egybefüggő ugyanis ide is raktak egy ventilátorhelyet.

A ház főbb paraméterei:

Termék megnevezése

Cooler Master Gladiator 600

Modell RC-600
Elérhető színek fekete
Méret 485 x 440 x 202 mm
Anyag acél
Beszerelhető alaplapok ATX, microATX
5,25"-os helyek száma 5 db (maximum)
Merevlemezhelyek száma 1 db külső (átalakítóval), 5 db belső
Bővítőkártyák száma 7 db
Hűtés - elöl 120 mm-es ventilátor (140 mm-es is beépíthető),
- felül 140 mm-es ventilátor,
- hátul 120 mm-es ventilátorhely,
- bal oldalon 2 x 120 / 140 mm-es ventilátorhely
Előlapi csatlakozók 1 db eSATA, 2 db USB 2.0, mikrofon, hangszóró
Beszerelhető tápegység szabványos ATX maximum 190 mm-es ventilátorral, alulra
Extrák porszűrők az előlapon és a táp alatt,
ki-be kapcsolható kék LED-es ventilátor elöl
Tömeg táp nélkül 8,5 kg
Gyártó weboldala www.coolermaster.com
Termék weboldala Gladiator 600
Forgalmazó Expert Computer Kft.
Garancia 3 év
Bruttó fogyasztói ár 17 200Ft

Belső

A külső alapos vizsgálata után következzen a belső rész. A lap levétele után sem ért túl nagy meglepetés, egy teljesen átlagos belső fogadott. Jobb oldalt, felül az öt 5,25"-os meghajtóhely, alatta pedig az öt darab, rejtett 3,5"-os meghajtó számára fenntartott fiók található, 90 fokkal elforgatva a könnyebb szerelés érdekében.

További winchestert vagy esetleg floppy meghajtót egy 5,25"-3,5" átalakítóval rögzíthetünk. Az 5,25"-os és 3,5"-os eszközök is a helyükre illeszthetők teljesen csavarmentesen.

Mindkettőhöz a már több hasonló házban is látott rögzítőrendszereket alkalmazták. A fekete leszorítót kell először eltolni, majd a biztosítópöcköt lenyomni.

A másik érdekesség, amit észrevehetünk, az alaplap mögötti, processzor körüli lyuk a tartópanelen, ami a CPU-hűtők beszerelését segíti. Láthatunk még néhány kábelvezető lyukat is itt.

További részletek, beszerelés

A ház összesen hat légkeverő számára fenntartott részén két ventilátort találunk, ezeket mellékelik a Cooler Masterhez. Kezdetnek elég lehet ez a páros, az első elölről tolja befelé a friss szellőt, a felső pedig a processzorhűtőtől szívja el kifelé a már jócskán felmelegedett levegőt. Az itteni légmozgást segíthetjük még esetleg egy hátsó vagy oldalsó szélkerék beiktatásával.

Viszont újabb piros pontot osztanánk ki a táp alatti szellőzőrés miatt, ugyanis ehhez is jár egy könnyen tisztítható porfogó. Ha jól meggondoljuk, ez az egyik legfontosabb hely, ahol tényeg nagy szükség van erre, hiszen általában a padlón, asztalon (ki hol tartja a számítógépét) gyűlik össze a legtöbb por, és mint tudjuk, nem egészséges, ha ez a tápegység vagy a ház belsejében halmozódik fel.

Miután megismertük a Cooler Master Gladiator házat kívülről-belülről, már csak egy dolog volt hátra, a beköltözés. A szerelés elég gyorsan ment, egyszerű volt. A bővítőkártyák rögzítéséhez sem kellett csavarhúzót ragadnunk, mivel ez is megoldható csavarmentesen, bár szerintünk nem tűnik túl stabil rögzítésnek ez a fajta megoldás. Aki biztosra akar menni, természetesen pár csavart is betekerhet.

Jól elfértünk a házban, de azért néhány esetben szűkös lehet egyes rendszereknek a ház. Ha az alaplap tápkábelét hátul akarjuk elvezetni, mindenképpen érdemes egy hosszabbítóval megtoldani. A nagyjából 40 cm-es vezeték még épphogy elért a célig, bár kicsit már feszült. A táp alsó elhelyezése azt is magával vonja, hogy nem igazán tudjuk elrejteni sehova a nem moduláris típusok kábelrengetegét. A telt oldallap miatt persze ez nem túl szembetűnő, de azért sokan szeretik a rendet belül is. Végül még a hosszabb videókártyáknál érdemes vigyázni, mert egy nagyobb optikai meghajtó vége el is érheti azokat.

Tesztelés

Az Cooler Master Gladiator 600-hoz összehasonlítási alapul szokásos Casetek CK1020 házunkat, és a többi eddigi, ezzel a módszerrel tesztelt házunkat vettük. A tesztkonfiguráció egy extrém négymagos processzor és Radeon HD 3850 köré épülő rendszer volt, aminek a részletei itt találhatók:

  • Intel Core 2 Extreme QX9650 processzor
  • Cooler Master Hyper TX2 processzorhűtő
  • Asus P5E3 DeLuxe alaplap
  • 2 x 1024 MB Samsung DDR3 memória
  • Radeon HD 3850 videokártya
  • 400 GB-os Samsung SATA merevlemez
  • Cooler Master Real Power 550 wattos tápegység
  • Casetek CK-1020 ház elöl 80 mm-es, hátul 92 milliméteres ventilátorral

Processzorhűtős tesztjeinkhez hasonlóan szakítottunk régi szokásunkkal, hogy a hőmérsékleteket időbeli grafikonon ábrázoljuk, mely a felfutást és a lecsengést is tartalmazza. Ugyanis ez szinte egyforma volt az azonos rendszerű – például léghűtő – megoldásoknál. Helyette sokkal átláthatóbb ábrázolást használunk. Ebben a processzormagok nyugalmi és húsz percnyi terhelés után mért maximális hőmérséklete látható háromféle beállítással. Az első menetben a processzorhűtőt percenkénti 1800-as csúcsfordulatán hajtottuk. Mindkét házban maximális fordulaton jártak a ventilátorok. Az Cooler Master esetében ez percenként 1200-at jelentett mindkét beszerelt ventilátoránál. A Casetekben – a kisebb ventilátorok miatt – a fordulatszám percenként 2000, illetve 1400 volt. A mérések alatt a szobában 24 fokos hőmérséklet volt.

A Cooler Master nyugalmi hőmérséklete a Casetek és az Enermax szintjén volt, nem sok eltérést tapasztaltunk. A terheléses teszt végére teljesen a Casetekével megegyező eredményt hozott, így az Enermaxnál is 5 °C-kal hűvösebb volt. A ház két ventilátora elég halkan pörgött, nem voltak túl zavaróak.

A következő tesztnél a CPU ventilátorának fordulatát visszavettük 1500 rpm-re. A Gladiator legmagasabb hőmérséklete ekkor is a Casetek eredményét hozta. Az Enermaxszal szembeni előnyük minimálisan, de csökkent.

A harmadik méréskor lekapcsoltuk az eddig működő házventilátorokat, és csak az alacsony fordulaton forgó processzorhűtőt hagytuk bekapcsolva. A nyugalmi hőmérsékletek magasabbak lettek néhány fokkal. A Cooler Master egészen 73°C-ig melegedett, ennyit ért el előzőleg az Enermax is, tehát nagyjából egy kategóriába sorolhatók a házak a melegedés alapján. Az eredményekből egyébként úgy tűnik, hogy a táp, ha minimálisan is, de szellőzteti a teljes belsőt. Ez abból látható, hogy a Gladiator végig a CH1020 szintjén volt, az Enermaxnál azonban pár fokkal jobban teljesített. Aztán a házventilátorok nélküli tesztben már az Enermax szintjére esett vissza, annak ellenére, hogy tényleg olyan lyukas, mint az említett ementáli sajt. Ez valószínűleg azért volt, mert a táp egyáltalán nem segített be a processzorhűtőnek a levegő mozgatásában.

A merevlemez alapállapotban 28-29°C-os volt a teszt közben, terhelve pedig maximum 36 fokig melegedett. Összesen öt hely áll rendelkezésünkre ventilátorok beszereléséhez, a házhoz pedig kettőt kapunk. Az első részre egy kék LED-est, ami 120 mm-es, 1200 rpm-mel forog, 19 dB(A)-s hangja van. A helyére 14 cm-es légkavaró is kerülhet. A másik, 140 mm-es ventilátor pedig a processzor fölött, a gépház tetején van, ez 1200 fordulat per perces sebességgel pörög 17 dB(A) zajjal.

Értékelés

Újabb jól sikerült házat hozott össze a Cooler Master – szokásához híven. Külsőre mutatós, ám mégis egyszerű kinézettel rendelkezik. Az anyagok jó minőségűek, az ívek természetesen le vannak kerekítve vagy vissza van az anyag hajtva, a szélek sorjátlanítva lettek. A Gladiator 600 egy átlagos méretű miditorony, de elég jól, kényelmesen elfértünk benne. A beszerelés gyorsan és minden gond nélkül történt meg. Ahogy említettük, érdemes meghosszabbítani az alaplap tápkábelének hosszát, ha hátul, rejtve akarjuk elvezetni. A táp alul van, de a mellékelt szűrő megfogja a por nagy részét. Sőt nemcsak ide, hanem a teljes előlap rácsos borítása mögé is kapunk vékony, könnyedén tisztítható szivalcsbetéteket.

A Gladiator három év garanciával nagyjából 17 000 forintért kapható. A Cooler Master szerintünk egyes házait eléggé túlárazza, köztük ezt is. Például a 10 000 forintos Elite és a 20 000-es Sileo 500 rendben van még, de az, hogy a tavaly tesztelt, akkor 13 000 forintos árú Centurion 590 most majdnem 20 000-be kerül, az nem annyira jó. Ugyanígy a CM 690 is, ami két éve 16 000 volt, most 20 000. A Gladiator nagyjából 12-14 ezerért szerintünk ideális ház lenne, így azonban egy kicsit drága. A két ventilátor jól végezte a dolgát, a Gladiator processzorhűtővel együtt közel a referenciaházunk hőmérséklet-értékeit hozta a tesztelés során, ami jó teljesítményt jelent, tehát meg voltunk vele elégedve. Emiatt, könnyű szerelhetősége és jó kinézete miatt nekünk tetszett a Cooler Master ház.

Cooler Master Gladiator 600
Jellemzés Közepes méretű, letisztult külsejű, de átlagos belsejű ház
Pro

+ igényes külső
+ két ventilátor, összesen öt hely
+ az előlapi csatlakozók között eSATA is van
+ porszűrő az előlap mögött és a táp alatt
+ csavar- és szerszámmentesen szerelhető

Kontra - az alul lévő táp miatti kábelkáosz
- kissé magas ár
Alternatívák

Enermax Phoenix Neo
Cooler Master CM 690
Cooler Master Elite 335


Cooler Master Gladiator 600

ndavid

A Cooler Master házat az Expert Computer Kft. bocsátotta a rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés