Hirdetés

Cooler Master CM 690 továbbfejlesztve

Belső

A segédeszköz nélkül oldható csavarokkal rögzített oldallap könnyedén eltávolítható. Mögötte mondhatni klasszikus belső tárult elénk. Akárcsak kívül, belül is a fekete szín uralkodik. Az alaplaptálcán nem csak a vezetékek eltüntetéséhez, hanem a processzorfoglalat magasságában is kialakítottak egy nyílást. Ez akkor jöhet jól, ha az alaplap hátuljára támaszkodó processzorhűtést szerelünk fel. Így a házba rögzítve is hozzáférünk majd az alaplap hátuljához. A többi komponens, mint az egy mozdulattal zárható 5,25”-os helyek és a fiókos 3,5”-os helyek már ismerősek lehetnek más Cooler Master, esetleg CM Storm házakból.

A merevlemezfiókokok műanyagból készültek, és csavarok helyett gumiba ágyazott fémpálcikák tartják bennük a meghajtókat. Az egyikben 2,5 hüvelykes winchesterekhez vagy SSD-khez való átalakítót találtunk. Rögzítő és kihúzó eszközként a Cooler Master címkéjével ellátott előlap szolgál. Feladatát biztonságosan és kényelmesen ellátta. A beillesztett winchestrek kábelezése a túloldalról történik.

Alulra helyezett tápos házaknál nagyon fontos, hogy kellően magas, néhány centiméteres lábai legyenek, ezek nélkül ugyanis nem jut elég friss levegő az áramforrásnak. Szintén lényeges, hogy könnyen tisztítható porszűrőn keresztül érkezzen a légáramlat. A CM 690 II mindkét feltételnek megfelel. Igaz, az alábbi képen nem látszik a táp szűrője, azt korábban már megmutattuk. Kicsit nehezebben eltávolítható ráccsal, de a táp előtti két 120 mm-es ventilátorhely tisztán tartását is megoldották. Említést érdemel, hogy a lábak gumiból készült talpat kaptak, ami jobban lenyeli a nemkívánatos rezgéseket, mint a műanyag. Alulról nézve megpillanthattuk a harmadik 140 mm-es ventilátort, amit a tetőbe szereltek. Igény esetén még egy ugyanekkorát tehetünk mellé, vagy használhatunk két 120 mm-est.

Ahogyan a legtöbb Cooler Master háznál, a CM 690 II előlapja is egyetlen rántással levehető. Erre a műveletre szükségünk is lesz, ha a homlokzat felől elérhető meghajtót szeretnénk beletenni. Nem kapcsolódnak hozzá kábelek, szóval azok óvatlan elszakításától nem kell tartanunk. Jó pont, hogy erre a részre is kerültek porszűrők, bár az előlap alján lévőt nem lesz egyszerű cserélni, tisztítani. Szintén viszonylag könnyen eltávolítható a ház teteje. Itt már bőven van kábel, hiszen rengeteg a csatlakozó a rajta található panelen.

Két okból jó, hogy a műanyag tető is könnyen levehető. Egyrészt így hozzáférhetünk a felső ventilátorhelyekhez. Másrészt az első és hátsó panel nélkül egy nagyszerű acélvázat kapunk, ami kiváló alap lehet komolyabb moddoláshoz – egyedi külső készítéséhez. Aztán van itt még valami. A CM 690 II tetejét úgy alakítottá ki, hogy bele lehessen illeszteni a folyadékhűzésekhez való dupla (két 120 mm-es ventilátort fogadó) radiátort. Az Advanced verzió esetében az alsó négy merevlemezhely hét csavar oldásával kivehető, és ide is tehetünk egy dupla radiátort.

Mi azért nem építettünk ilyen elvetemült konfigurációt, maradtunk szokásos rendszerünknél. Az ATX alaplapot szép kényelmesen be tudtuk illeszteni. Sajnos nem volt alkalmunk Radeon HD 5970-et belepróbálni, de minden bizonnyal éppen befér a CM 690 II-be. Az Asus Radeon HD 4870 X2-jének beköltöztetésével nem volt gondunk, mögötte még 3-4 cm hely maradt. Nagy hasznát vettük az alaplap körüli réseknek, melyekbe szépen el tudtuk bújtatni a táp, alaplap és meghajtók kábeleit. Mivel ehhez úgyis le kellett venni mindkét oldallapot, nem tűnt extra munkának a winchesterek bekötése sem.

Persze a hátoldal korrekt elrendezése már több idő és energia ráfordítását igényli. Itt nem voltunk annyira gondosak, hiszen csak egy röpke teszt erejéig építettük meg tesztgépünket. Mindenképpen ügyelni kell a táp főcsatlakozós, vastag kötegének az elhelyezésére, hogy ne púposodjon ki tőle a ház oldalfala. Mint látható az alábbi képen, tápunk 55 cm hosszú 12 voltos alaplapi kötege biztonságosan elért rendeltetési helyére.

Szót érdemel még a grafikus kártyák rögzítésére, esetleg hűtésére szolgáló támasztóelem. Ezzel a két kártyahelyet elfoglaló óriásokat lehet megtámasztani. A gyakorlatban is egészen jól működött, egyik végét két csavarral a ház hátlapjához fogattuk, a másik, állítható pedig a nagy VGA-k hűtése alá nyúlt. SLI vagy CrossFire rendszer esetében, ahol a nagy vasak sűrűn, egymás mellett sorakoznak, jól jöhet a föléjük szerelhető 80 x 80 x 15 mm-es ventilátor.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés