Hirdetés

Cooler Master CM 690 továbbfejlesztve

Külső

Néhány hete konfigurációtesztünk egyik gépénél már futólag találkoztunk a Cooler Master talán legérdekesebb házújdonságával. Annak idején már az első CM 690 is nagyon jó benyomást tett ránk, elsősorban fejlett belső felépítésével és kedvező árával. Most itt a második generáció, a CM 690 II, annak is a fejlettebb, Advanced változata. Felületes szemlélő számára kívülről szinte azonosnak tűnhet az előddel, de azért vannak ám itt fejlesztések, nem is akármilyenek! Az alapkoncepció maradt, tehát a midi és normál tornyok közötti, kicsivel több mint 50 cm mély és nagyjából ugyanilyen magas házat kapunk. Elejét termetes rács uralja, amit krómhatású sávokkal kereteztek, ez a formaterv a tetőn folytatódik.

Annyit fejlesztettek a rácson, hogy elejének alsó részén és a tető hátulján három sávot alakítottak ki benne. A rácsos homlokzat minden bizonnyal jó hatással lesz a hűtésre, viszont a belső zajokat kiengedi. Hátul újabb fejlesztések tűnnek fel. A legjelentősebb, hogy az acél vázat a mai divatnak megfelelően feketére festették. Szerintünk így tényleg jobban néz ki, mint szürkén. Rendszerint különböző méretű ventilátor fogadására alkalmas helyet szoktak kialakítani a házak hátulján, de a CM 690 II-nél csak 120 milliméteres lapátkereket tehetünk ide. Új a fura helyre, a többi fölé 90 fokkal elforgatva telepített nyolcadik bővítőkártyának való hely. Ide a Cooler Masterhez tartozó CM Storm Storm Guard elnevezésű egérőrét tehetjük. Ezen átbújtatva az egér (vagy egyéb perifériák) vezetékeit, megakadályozhatjuk ellopásukat. Például egy LAN partin, amikor rövid időre magára hagyjuk drágaságunkat.

Ahogy az első verziónál, most is alulra telepítették a tápot. Ez az elrendezés azért előnyös, mert így az áramforrás a ház alól hideg levegőt, nem pedig a processzorral és egyéb komponensekkel felmelegített levegőt szívja be. Hátránya is van ennek a pozíciónak, a földhöz közelebb több por kerülhet a tápba, és a rövidebb kábellel felszerelt modellek 12 voltos alaplapi támogatója nem biztos, hogy elér rendeltetési helyére. Ezt a tényt alsó tápos házaknál észben kell tartani, vásárlás előtt célszerű kideríteni, milyen hosszú tápkötegekre lesz szükség!

Térjünk vissza kicsit a CM 690 II Advanced tetejéhez. Először is ide került az „előlapi” csatlakozópanel két egymástól kellően távolra helyezett USB-vel, hangaljzatokkal és eSATA-val. Egyedül a FireWire-t hiányolhatjuk, igaz, az eSATA és az USB 3.0 térnyerésével egyre jobban háttérbe szorul ez a technológia. A szokásos bekapcsoló és reset gomb mellett találunk itt egy harmadikat is. Ezzel az első, kéken világító, 140 mm-es ventilátor fénye kapcsolható ki-be. Hasznos kis részletnek tartjuk, mert nem mindenki van oda a világító ventilátorokért.

Még érdekesebb extrát találunk a csatlakozósor mögött. A CM 690 II Advanced tetejére egy SATA merevlemezbölcsőt telepítettek. Ebbe egy mozdulattal beletehetjük 3,5 hüvelykes vagy kisebb winchestereinket. Használaton kívül egy viszonylag lazán járó műanyag fedél takarja a bemélyedést. Az alap CM 690 II tetején csak a bemélyedést kapjuk, SATA csatlakozót nem. Azért USB-re kötött telefon, MP3-lejátszó vagy fényképezőgép, esetleg eSATA-ra kötött merevlemez tárolására ott is jó lehet.

Kiegészítők kellemesen gazdag csomagját mellékelik a CM 690 II Advancedhez. Kaptunk porszűrőt a táp alá, egy 3,5 hüvelykes adaptert az 5,25 hüvelykes bővítőhelyekhez, kötegelőket, műanyag rögzítőket és csavarokat, valamint egy kis hangszórót az alaplap üzeneteihez. Ritkán látott extra a grafikus kártyák megtámasztására szolgáló panel, amire 80 x 80 x 15 mm-es ventilátort rögzíthetünk.

Mivel igényes acélból készült, és a miditornyoknál nagyobb a Cooler Master CM 690 II Advanced, üresen is közel tíz kilogrammot nyom. Nagykereskedelmi partnerünknél az Advanced verzió sima CM 690 II néven szerepel, ára pedig három év garanciával 23 000 forint környékén mozog. Ennél lényegesen olcsóbban is lehet házat venni, de szerintünk az összeg arányos tesztalanyunk tudásával. Egyelőre nincs információnk arról, hogy a felső SATA csatlakozót, grafikus kártyákat támasztó panelt és belül pár apróbb részletet nélkülöző alapmodell elérhető lesz-e a hazai piacon, és ha igen, akkor milyen áron.

Főbb paraméterek:

Termék megnevezése Cooler Master CM 690 II Advanced
Elérhető színek fekete
Mérete 512 x 529 x 215 mm
Tömege 9,56 kg
Anyaga acél, műanyag előlappal és tetővel
Beszerelhető alaplapok ATX, microATX
5,25"-os helyek száma 4 db
3,5"-os helyek száma 1 db külső (5,25"-os helyből), 6 db belső
Bővítőkártyák száma 7 db
Hűtés elöl 140 x 140 x 25 mm-es ventilátor kék fénnyel,
hátul 120 x 120 x 25 mm-es ventilátor,
felül 140 x 140 x 25 mm-es ventilátor és ventilátorhely,
baloldalt két ventilátorhely 140 x 140 mm-ig,
jobboldalt 80 x 80 x 15 mm-es ventilátorhely,
alul két 120 x 120 mm-es ventilátorhel,
merevlemezek mögött 120 x 120 mm-es ventilátorhely,
VGA-támasztón 80 x 80 x 15 mm-es ventilátorhely
Előlapi csatlakozók 2 db USB, eSATA, hangszóró, mikrofon
Beszerelhető táp szabványos ATX, alulra
Extrák SATA fiók a ház tetején, kivezetés folyadékhűtés csöveinek, alul és felül hely folyadékhűtés dupla radiátorának, nyílás az alaplap hátuljához, VGA-támasztó
Gyártó honlapja Cooler Master
Termék honlapja CM 690 II Advanced
Forgalmazó Expert Computer Kft.
Bruttó fogyasztói ár 23 000 Ft
Garancia 3 év

Belső

A segédeszköz nélkül oldható csavarokkal rögzített oldallap könnyedén eltávolítható. Mögötte mondhatni klasszikus belső tárult elénk. Akárcsak kívül, belül is a fekete szín uralkodik. Az alaplaptálcán nem csak a vezetékek eltüntetéséhez, hanem a processzorfoglalat magasságában is kialakítottak egy nyílást. Ez akkor jöhet jól, ha az alaplap hátuljára támaszkodó processzorhűtést szerelünk fel. Így a házba rögzítve is hozzáférünk majd az alaplap hátuljához. A többi komponens, mint az egy mozdulattal zárható 5,25”-os helyek és a fiókos 3,5”-os helyek már ismerősek lehetnek más Cooler Master, esetleg CM Storm házakból.

A merevlemezfiókokok műanyagból készültek, és csavarok helyett gumiba ágyazott fémpálcikák tartják bennük a meghajtókat. Az egyikben 2,5 hüvelykes winchesterekhez vagy SSD-khez való átalakítót találtunk. Rögzítő és kihúzó eszközként a Cooler Master címkéjével ellátott előlap szolgál. Feladatát biztonságosan és kényelmesen ellátta. A beillesztett winchestrek kábelezése a túloldalról történik.

Alulra helyezett tápos házaknál nagyon fontos, hogy kellően magas, néhány centiméteres lábai legyenek, ezek nélkül ugyanis nem jut elég friss levegő az áramforrásnak. Szintén lényeges, hogy könnyen tisztítható porszűrőn keresztül érkezzen a légáramlat. A CM 690 II mindkét feltételnek megfelel. Igaz, az alábbi képen nem látszik a táp szűrője, azt korábban már megmutattuk. Kicsit nehezebben eltávolítható ráccsal, de a táp előtti két 120 mm-es ventilátorhely tisztán tartását is megoldották. Említést érdemel, hogy a lábak gumiból készült talpat kaptak, ami jobban lenyeli a nemkívánatos rezgéseket, mint a műanyag. Alulról nézve megpillanthattuk a harmadik 140 mm-es ventilátort, amit a tetőbe szereltek. Igény esetén még egy ugyanekkorát tehetünk mellé, vagy használhatunk két 120 mm-est.

Ahogyan a legtöbb Cooler Master háznál, a CM 690 II előlapja is egyetlen rántással levehető. Erre a műveletre szükségünk is lesz, ha a homlokzat felől elérhető meghajtót szeretnénk beletenni. Nem kapcsolódnak hozzá kábelek, szóval azok óvatlan elszakításától nem kell tartanunk. Jó pont, hogy erre a részre is kerültek porszűrők, bár az előlap alján lévőt nem lesz egyszerű cserélni, tisztítani. Szintén viszonylag könnyen eltávolítható a ház teteje. Itt már bőven van kábel, hiszen rengeteg a csatlakozó a rajta található panelen.

Két okból jó, hogy a műanyag tető is könnyen levehető. Egyrészt így hozzáférhetünk a felső ventilátorhelyekhez. Másrészt az első és hátsó panel nélkül egy nagyszerű acélvázat kapunk, ami kiváló alap lehet komolyabb moddoláshoz – egyedi külső készítéséhez. Aztán van itt még valami. A CM 690 II tetejét úgy alakítottá ki, hogy bele lehessen illeszteni a folyadékhűzésekhez való dupla (két 120 mm-es ventilátort fogadó) radiátort. Az Advanced verzió esetében az alsó négy merevlemezhely hét csavar oldásával kivehető, és ide is tehetünk egy dupla radiátort.

Mi azért nem építettünk ilyen elvetemült konfigurációt, maradtunk szokásos rendszerünknél. Az ATX alaplapot szép kényelmesen be tudtuk illeszteni. Sajnos nem volt alkalmunk Radeon HD 5970-et belepróbálni, de minden bizonnyal éppen befér a CM 690 II-be. Az Asus Radeon HD 4870 X2-jének beköltöztetésével nem volt gondunk, mögötte még 3-4 cm hely maradt. Nagy hasznát vettük az alaplap körüli réseknek, melyekbe szépen el tudtuk bújtatni a táp, alaplap és meghajtók kábeleit. Mivel ehhez úgyis le kellett venni mindkét oldallapot, nem tűnt extra munkának a winchesterek bekötése sem.

Persze a hátoldal korrekt elrendezése már több idő és energia ráfordítását igényli. Itt nem voltunk annyira gondosak, hiszen csak egy röpke teszt erejéig építettük meg tesztgépünket. Mindenképpen ügyelni kell a táp főcsatlakozós, vastag kötegének az elhelyezésére, hogy ne púposodjon ki tőle a ház oldalfala. Mint látható az alábbi képen, tápunk 55 cm hosszú 12 voltos alaplapi kötege biztonságosan elért rendeltetési helyére.

Szót érdemel még a grafikus kártyák rögzítésére, esetleg hűtésére szolgáló támasztóelem. Ezzel a két kártyahelyet elfoglaló óriásokat lehet megtámasztani. A gyakorlatban is egészen jól működött, egyik végét két csavarral a ház hátlapjához fogattuk, a másik, állítható pedig a nagy VGA-k hűtése alá nyúlt. SLI vagy CrossFire rendszer esetében, ahol a nagy vasak sűrűn, egymás mellett sorakoznak, jól jöhet a föléjük szerelhető 80 x 80 x 15 mm-es ventilátor.

Tesztelés, értékelés

Szokásos, mai viszonylatban meglehetősen energiaigényes – és ami még fontosabb, jól melegedő – processzorral és nem túl nagy grafikus kártyával ellátott tesztkonfigurációnkat telepítettük a Cooler Master CM 690 II-be. Összehasonlítási alapnak Casetek CK-1020 házunkat használtuk, de korábbi tesztjeink szereplői is feltűnnek a grafikonokon.

  • Intel Core 2 Duo QX9650 processzor
  • Cooler Master Hyper TX2 processzorhűtő
  • Asus P5E3 DeLuxe alaplap
  • 2 x 1024 MB Samsung DDR3 memória
  • Radeon HD 3850 videokártya
  • 400 GB-os Samsung SATA merevlemez
  • Cooler Master Real Power 550 wattos tápegység
  • Casetek CK-1020 ház elöl 80 mm-es, hátul 92 mm-es ventilátorral

Grafikonjainkon a processzormagok nyugalmi és húsz percnyi terhelés után mért maximális hőmérséklete látható háromféle beállítással. Az első menetben a processzorhűtőt percenként 1800-as csúcsfordulatán hajtottuk. A CM 690 II-ben mind a három, gyárilag beszerelt ventilátort bekötöttük, tehát egy 140 mm-es fújta be a levegőt a merevlemez előtt, egy 120-as és egy 140-es pedig kifelé húzta a ház átellenes felső hátsó sarkában, miközben a táp saját külön szellőztetésével foglalkozott. A mérések alatt a szobában 24 °C-os hőmérséklet uralkodott.

A megszokott, elöl és hátul is egy-egy ventilátort használó modelljeinknél valamivel jobban teljesített a CM 690 II. Nyugalmi processzorhőmérséklete az eddig mért legjobb volt, és terhelve is a csúcson tudott maradni. Hangban viszont már nem volt ilyen rózsás a helyzet. A három nagy ventilátor percenként 1200-at pörgött, és tisztességes szélzajt produkált. Ráadásul ez a processzorhűtő hangjával együtt szinte akadálytalanul távozott a lyukacsos tetőn és oldalfalakon keresztül.

Második tesztkörünkben percenként 1500-as fordulatszámra lassítottuk a processzorhűtőt. A CM 690 II nagy ventilátorai ebben az esetben is az élen tudták tartani a házat, legalábbis ami a hűtési képességeket illeti. Hangban most sem ez a modell volt a nyerő, de azért komolyabb zajosságra nem panaszkodhattunk. Igen, volt enyhez szélzaj, amin a ház burkolata nem sokat tompított, de ez a hang sokkal kellemesebb, mint a fémlemezeken keletkező rezonancia. Olyat a CM 690 II esetében egyáltalán nem tapasztaltunk.

Harmadjára kivégeztük a ház hangját, de vele együtt a hűtését is. Amikor lekapcsoltuk három méretes ventilátorát, akkor már úgy viselkedett, mint a legtöbb nagy doboz. Rengeteg nyílása ellenére jól a légáramlat útjába állt, így a processzorhűtő percenként csak 1500-at pörgő 92 milliméteres ventilátora már nem jutott elég levegőhöz, hogy ellássa a feladatát.

Merevlemezünk nagyon jól érezte magát a CM 690 II gyomrában. Míg dolgozott előtte a 140 mm-es ventilátor, addig a 30 °C-os hőmérsékletet is alig érte el. Kikapcsolt szellőztetéssel sem volt vészes a helyzet. Ekkor terhelés közben 36 °C-os maximumot mértünk. A tetőn viszont már nem volt ilyen remek a helyzet, ott légáramlat hiányában hamar elértük, sőt öt fokkal át is léptük a 40 °C-os értéket. Ügyes ötlet az a doboz, de lehetne rácsos az alja, esetleg valamilyen ventilátor is kerülhetne a közelébe. Egyelőre pár gigabájtnyi adat átmásolásánál hoszabb időre nem tennénk bele winchestert.

Értékelés

Másodszorra is nagyon jól sikerült a CM 690. Nagyon szépet haladt a Cooler Master az elődmodellel beállított irányba. Maradt az átlag miditoronynál valamivel nagyobb, de mégsem óriási méret, az alsó tápos elrendezés és a nagyszerű szellőzés. Ezt látványos, és praktikus részletekkel egészítették ki. Az első ventilátor fényének lekapcsolhatósága egy olyan extra, amit illene minden világító házba beszerelni. Ügyes a tetőre telepített SATA rekesz, bár a belerakott merevlemez hűtésén még lehetne csiszolni. Szerintünk a feketére fényezett váz nagyon mutatós. Szintén dicséretes az okos tervezése, a vízhűtés erős támogatása. Jó pontot érdemel az is, hogy a bemeneti nyílások mindenhol porszűrősek, és már gyárilag kiváló a ventilátoros ellátottság. Úgy gondoljuk, a Cooler Master okosan tette, amikor kétféle verziót készített a CM 690 II-ből. Kár, hogy a hazai, árérzékeny piacon még nem jelent meg a karcsúbb változat. A Cooler Master CM 690 II Advancedet azoknak ajánljuk, akik tágas, de nem túl nagy, elsőrangúan szellőző, vízhűtésnek is kedvező, jól szerelhető, mindemellett mutatós számítógépházat szeretnének. Huszonháromezer forintos ár szerintünk tudásához mért.


Cooler Master
CM 690 II Advanced

rudi

A Cooler Master CM 690 II Advanced házat az Expert Computer Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés