Hirdetés

Chaintech Apogee -- elit alaplapok

Apogee - alaplapok Chaintech módra


project apogee -- egy új éra kezdete

Bár az internet segítségével szinte minden információhoz hozzájuthatunk, még mindig nincs hatékonyabb módja a megismerésnek, mint a személyes tapasztalás. Talán így gondolhatta a Chaintech is, amikor a vezető nyomtatott és online újságok képviselőit, valamint disztribútoraikat Hollandiába (európai főhadiszállásukba) invitálta egy két napos, kötetlen bemutató erejéig. Az eseményre Európából és a Közel-Keletről összesen 90 újságíró/partner érkezett. Mondanunk sem kell, hogy egy ekkora happeningből a PROHARDVER! sem maradhatott ki -- ott voltunk, és csak ámultunk...

Apogee, Zenith és Summit a három kulcsszó. Látván és saját bőrükön is érezvén az IT ipar recesszióját, az eladások visszaesését, valamint a konkurencia erősödését, a Chaintech úgy döntött, hogy egy huszárvágással újradefiniálja a "Chaintech alaplapok" fogalmat, jelentős extrákkal differenciálva termékeit az "általános megoldásoktól". Eztán minden Chaintech deszka, ami a fenti három család valamelyikéből származik, bizonyos extra elvárásoknak is meg kell, hogy feleljen. A Zenith és a Summit az új termékvonalon belül is a két szélsőséget, azaz a high- és a low-endet képviselik, míg a Chaintech bemutató apropójául szolgáló Apogee széria az arany középút. Ne feledjük, itt még az alsó vég is bőven többet jelent, mint amihez többnyire szokva vagyunk!

Nem nevezhető szériatartozéknak ugyanis a kerekített IDE kábel, a 4.1-es fejhallgató, a front USB/audio/smartcard olvasó panel, az aranyozott hűtőborda, a barna NYÁK és a sárga/zöld PCI slot, de a 3 CD-s komplett Linux disztribúció és szoftverek sem. Márpedig minden egyes Apogee alaplaphoz, így a cikkünk alanyát képező Apogee 7VJL-hez is biztosan megkapjuk ezeket. Mielőtt bárki elvadult árcédulákról fantáziálna: a KT333 alapú Apogee 7VJL már a megjelenésekor sem volt 28.000 Ft-os végfelhasználói ár fölé pozicionálva! Hab a tortán, hogy az Apogee alaplapok minden létező tuning beállítást támogatnak, tehát a tartozékoktól függetlenül is feature-gazdag vasat tudhatunk magunkénak.


egy kis extra

El kell ismernünk ugyanakkor, hogy alig pár hónappal a soros ATA megjelenése előtt a kerekített (párhuzamos) ATA kábelek veszítenek vonzerejükből, illetve, hogy nem a Chaintech az egyetlen, aki rendesen megpakolt dobozban küldi termékeit: elég az Abit IT7/AT7 szériára, de újabban a Gigabyte vagy az MSI full-extrás lapjaira gondolnunk. Az azonban biztos, hogy ennyi extrával semmilyen más gyártó terméke nem bír, és főleg nem standard tartozékként, standard ár mellett! A Chaintech mellett szól az is, hogy az Apogee az első konkrét termékeken felül egy koncepciót is takar, gyanítható tehát, hogy a ráadás-dömping az új szabványok, és ennek megfelelően az új alaplapok megjelenésével sem szűnik majd meg.

  1. Summit: Chaintech alaplap, minden tuning funkció támogatása, USB 2.0, LAN, sima IDE kábelek, 24 karátos arannyal bevont north bridge hűtőborda, barna NYÁK, sárga/zöld PCI slotok, bőséges szoftver melléklet.

  2. Apogee: Summit + Body Theatre "4.1 csatornás" fülhallgató + CBOX előlapi USB/audio/smartcard olvasó kimenetek + kerekített IDE kábelek!

  3. Zenith: Apogee + IEEE-1394a Firewire + IDE RAID!

Nem állítjuk, főleg nem a tesztek előtt, hogy mostantól az ember vagy Apogee lapokat vesz, vagy semmit. A relatíve alacsony ár még mindig több, mint kétszerese az ECS legtöbb termékének, melyeket ugyan teljesítmény és feature-ök szempontjából össze sem lehet hasonlítani az Apogee-val, ár/teljesítmény viszonylatban viszont már igen. Azt azonban állítjuk, hogy a lassan havonta megjelenő új chipsetek és szabványok világában kell valami, ami miatt a felhasználó nyugodt szívvel vesz meg egy terméket, akkor is, ha az papíron már a megvétel pillanatában "elavult". Ez a valami pedig biztosan a kimondottan alacsony ár, vagy a plusz szolgáltatások magas száma. Az ECS az előbbire, a Chaintech pedig az utóbbira voksolt. Mi, jelen cikk erejéig mindenképp, de talán mindentől függetlenül is a második koncepció mögé állunk.


a "második koncepció"

Hogy konkretizáljuk az elméletet: amikor a közel 30.000 Ft-os lapok világában az ECS 19.000 Ft-ért kínálta K7S5A alaplapját (SiS 735, DDR266, AMD), nem volt kérdés. Igen, volt jobban tuningolható alaplap a K7S5A árának kétszereséért, amivel ennek megfelelően nem is sokat foglalkoztunk -- hiszen a K7S5A már elég jó volt.

Az érem másik oldala, hogy most már nem lennénk feltétlen boldogok ECS K7S5A deszkánkkal, ellenben megnyugtatna minket, hogy mi "csak" 19 rugót költöttünk rá. A Chaintech Apogee-val más a helyzet. Pont az a szép a sok extrában, hogy például a KT400-as chipset megjelenésével sem érezzük úgy, hogy le kéne cserélnünk KT333-as Apogee alaplapunkat (nota bene: hamarosan megjelenik az nVidia nForce2 alapú Chaintech Apogee lap... annál a deszkánál gazdagabban szereltet a mi szegényes fantáziánk egyelőre nem tud vizionálni!).

Ismét előre szaladunk: mindez mit sem érne, ha az adott Apogee lap nem lenne olyan stabil, mint vezető konkurensei. Az. Legalábbis nem hisszük, hogy a 200 MHz-es (400 MHz DDR) rendszerbusz stabil használata mindennapos dolog lenne az AMD-s rendszereknél.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés