Hirdetés

ASUS Zenbook S 13: a legvékonyabb OLED-es notebook

Egy kilogrammos tömeg, 11 mm-es vastagság, 13. generációs Core i7: a legújabb Zenbook S-nél mindent beleadtak a mérnökök.

Bevezető, külső

A Zenbook S széria lényege, hogy az amúgy se vastag vagy nehéz Zenbook ultrabookokat még vékonyabb, még könnyebb számítógépekké varázsolják, azokat célozva, akiknek tényleg a hordozhatóság az elsődleges szempont. Nincs ez másként a nemrég bemutatkozott, UX5304 nevet viselő változatnál sem, melyet minden eddiginél vékonyabbra faragtak: vastagsága mindössze 11 mm, miközben azért elfért rajta normál HDMI és USB Type-A konnektor, belül pedig egy 63 Wh-s akkumulátor, így a kis méret ellenére simán hozza az egész napos használhatóságot töltés nélkül.

Dizájn

Az elmúlt időben a Zenbookok formaterve nem sokat változott, és az UX5304 esetében sem beszélhetünk radikális újításokról: egy alapvetően szögletes vonalakkal operáló, nagyon vékony notebookról van szó, aminek felnyitásakor a kijelző az alsó rész alá becsúszva azt megemeli, így javítva egyszerre a szellőzést és az ergonómiát. Ezt az ASUS által ErgoLiftnek elnevezett megoldást mások is használják, asztalon valóban hasznos, az ölben tartást azonban nem feltétlenül teszi kényelmesebbé, hiszen a kijelző alja ilyenkor vághatja combunkat.


[+]

A 297 x 217 x 11 mm-es, 1 kilogrammos számítógép háza magnézium-alumínium ötvözetből készült, és konstrukció több helyen tartalmaz újrahasznosított anyagokat (és természetesen újrahasznosított papírból készül a doboza is, melyből notebookállványt is készíthetünk). A plazmaszórással előállított, karcállóságot javító bevonat élőben nagyon tetszetősen néz ki, és valóban strapabírónak tűnik. A pár éve a Zenbookokon (is) használt, nagyméretű „A” logó ezúttal kifejezetten feltűnő, de ez nem baj, az összhatást egyáltalán nem rontja. Az ASUS egyébként nem győzi hangsúlyozni, hogy vékonysága ellenére az új Zenbook S 13 OLED egyáltalán nem törékeny, hiszen megfelel a MIL-STD 810H követelményeinek is – és valóban, a gépház tényleg erős, jól összerakott hardver benyomását kelti.


[+]

Az OLED kijelző, melyet 180 fokban nyitható, jól súlyozott zsanérok tartanak, kellően merevített fedél alá került, és természetesen igen vékony kerettel rendelkezik ahhoz, hogy 13,3 hüvelykes mérete dacára elférjen a kis házban. A felső oldalon azért maradt hely a Windows Hello kompatibilis webkamera-rendszernek (ujjlenyomat-olvasó hiányában az arcfelismerés biztosítja a biometrikus azonosítás lehetőségét). Az alsó rész, melyet szinte teljesen kitölt a billentyűzet, szintén stabil, nem hajlik a gombok lenyomásakor, a csuklótámasz pedig egész jól ellenáll az ujjlenyomatok begyűjtésének.


[+]

A csatlakozókínálat a méretekhez képest bőséges: a bal oldalon elhelyezett, töltésre is bevethető két Thunderbolt 4 (Type-C) interfész mellett egy HDMI konnektort, a jobb oldalon pedig egy USB Type-A csatlakozót (USB 3.2 Gen 2 sebességgel) és egy kombinált 3,5 mm-es audioportot találunk. A HDMI kapcsán megjegyeznénk, hogy az ASUS specifikációi szerint csak a TMDS jeleket ismeri, így legfeljebb 18 Gbps sávszélességet kínál.

[+]

Extrém vékony kivitele dacára a Zenbook S 13 OLED könnyen nyitható, az alsó csavarok kitekerése után a néhány légbeömlő nyílást és széles gumilábakat tartalmazó alsó burkolat könnyen leszedhető. Belül lehetőségünk lesz az akkumulátor és a háttértár cseréjére, illetve ultrabookoknál szokatlan módon a kétventilátoros hűtés tisztítására is.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés