Hirdetés

Piros csíkos kis-nagy notesz

Külső

Mekkora egy szubnotebook? Könnyű válaszolni erre az egyszerű kérdésre: kicsi! De mekkora az a kicsi? No, erre már nehezebb felelni. Korábban, a 4:3 képarányú laptopok idejében a 12 hüvelykes monitorú, nagyjából 27 x 24 cm alapterületű masinák voltak a kicsik, a 14–15 hüvelykes, 32 x 26 cm-től kezdődők pedig a nagyok. Ma, a széles kijelzők idejében a 12,1 hüvelykes képű szubnoteszek 30 x 24 centiméteresre nőttek. Ráadásul ez a folyamat még nem állt meg, bemutatkozott a 13,3 colos képernyőjű „szubnotebook” kategória 33 x 25 cm körüli alapterülettel. Egyáltalán nem baj, hogy lassan ezerféle méret közül választhatunk. A gond az, hogy a 13,3 colos nagyságot is sújtja a „kisgépadó”, vagyis ezekért a modellekért aránytalanul több pénzt kérnek el a gyártók, mint az alig nagyobb 14,1 vagy 15,4 hüvelykesekért.

Mai tesztalanyunk, a Fujitsu Siemens Amilo Si 2636 sem egy olcsó darab. Végülis szubnotebook (erre utal a névben az S betű), divatos a gúnyája, alatta pedig komoly izmok duzzadnak (az i betű Intel platformot jelez), szóval egy csomó pénzt el lehet kérni érte. Fényes, fekete borítást kapott, amit csak a szürke Fujitsu Siemens logó tör meg. A fedél és az alsó rész szélén vörös díszítőcsík fut körbe, mely a monitor aljánál kissé elkeskenyedik.

Nagy, fekete dobozában néhány használati utasítás füzetet, a tápegységet és a fekete védőhuzatba rejtett notebookot találtuk.

A fényes borításokról általában mindenkinek a gyorsan karcolódás ugrik be rögtön. Ez a gyártónak is eszébe juthatott, mert a kis géphez stílusos, fekete borítású, piros belsejű, kívül-belül puha notebook skin is jár.

A laptop elején négy kis kék LED sorakozik, ezek a gép állapotát, a merevlemez-használatot, az akkumulátor töltöttségét és a touchpad helyzetét jelzik. A lámpák elég szerencsétlen helyen vannak, használat közben nem mindig lehet rájuk látni, ráadásul bal kezünkkel sokszor takarjuk őket. Melléjük került a mikrofon- és hangszórócsatlakozó. Ez utóbbi egyben egy SPDIF HD audiokimenet is, amelyel akár 7.1-es hangrendszerünket is megszólaltathatjuk. Az IEEE 1394 (FireWire) aljzattól jobbra, az előlap közepén tátong a kártyaolvasó nyílása. SD, MMC, MS, illetve MS Pro kártyákkal boldogul. Jobbra négy fényes fekete gomb lapul. A gombok és csatlakozók körül, kétoldalt helyezkednek el a sztereó hangszórók. A notebook hátulját a széles akkumulátor foglalja el, így oda már nem fért csatlakozó.

A gép bal oldalát nézve elsőre talán az optikai meghajtó tálcáját hiányolhatjuk. A kis Amilónak ugyanis slot-in DVD-írója van. A lemezt befogadó hasíték alatt, a szélén bújik meg a kiadógombja és a kis LED-je. A meghajtótól jobbra a Wi-Fi és Bluetooth adapterek közös, kissé olcsó hatású mechanikus kapcsolója helyezkedik el. Mellé egy eSATA–USB 2.0 közös aljzat került, éljen a helykihasználás alapon. Mint más modern notebookokról, tesztalanyunkról sem hiányozhat a HDMI aljzat, amely a sort záró tápcsatlakozó szomszédja lett. Az Si 2636 bal oldalán sincs nagy tülekedés. A ventilátor rostélyától balra a Kensington-zárt láthatjuk. Használatakor lehet, hogy szűkös lesz a hely, ha a tőle jobbra lévő Ethernet aljzatot is igénybe szeretnénk venni. A rostély másik oldalára két 2.0-ás USB, melléjük egy ExpressCard slot került. A modem valószínűleg nem sokaknak fog már hiányozni.

A notesz alja kevésbé izgalmas. Felül az akkumulátor helyezkedik el, alatta középen pedig az egyik memória-bővítőhely. Körülöttük néhány szellőzőrács segíti a hőleadást. A sarkokon lévő négy gumitalp között három félkör alakú kiemelkedés, valamint az akkumulátor is támasztja az alsó részt.

A képernyő felett helyezkedik el a mikrofon-páros, köztük az 1,3 megapixeles webkamerával. Ki-bekapcsolója egyben a lencse porvédő retesze.

Érdekesen oldották meg az akkumulátor beillesztését. Általában a számítógép alsó részéhez csatlakozik, de itt a két zsanér között is ráláthatunk. Telep nélkül használva nagy rés tátong a monitor alatt.

A kijelző nagyjából 130°-ig hajtható ki. Szokatlan alakú zsanérok tartják, melyek egyben a zárszerkezetet is helyettesítik, tehát nincs retesz vagy mágnes, ami lecsukott állapotban tartaná a fedelet.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Penryn-alapú Asus notebook tesztje

    45 nm-es gyártástechnológiával készülő processzor, friss GeForce 9500M GT és megannyi érdekesség jellemzi az Asus M51S jelű laptopját.

  • Processzordömping közeleg!

    Startra készek az AMD és az Intel új termékei, ezért notebookok, kiegészítőik és egyéb érdekességek mellett összefoglaljuk a CPU-piac jelenlegi állását.

  • Notebooknak látszó alma

    Vajon a MacBook Air használható legalább feleannyira, mint amilyen gyönyörű?

  • Toshiba Portégé R500 - kis drága

    A Toshiba 12 hüvelykes kijelzővel ellátott szubnotesze több dologban rekorder, ennek megfelelően kilója hétszázezer forintba kerül.

Előzmények

Hirdetés