Hirdetés

Penryn-alapú Asus notebook tesztje

Külső – M51Sn

Érdekes kategóriát alkotnak a notebookok közt a 15,4 hüvelykesek. Ez a legelterjedtebb méretosztály; hordozhatónak még épp hogy nevezhetőek ezek az általában 36 x 27 centiméter alapterületű, gyakran három kilogrammnál is nehezebb masinák, asztali gépet kiváltónak (desktop replacement, dtr) azonban kicsinek találhatjuk őket. Szóval bizonyos szempontból minden területet lefednek, máshonnan nézve viszont pont hogy semmire sem jók tökéletesen. Az Asus M51Sn-je felhasználhatóságával és tudásával valószínűleg inkább az első csoportot célozta meg.

Megállíthatatlanul tör előre az Asus, egymás után jelenti be újabbnál újabb notebookjait. Év elején mutatta be a személyes szórakoztatóközpont csoportjába tartozó M51S szériát. A sorozatnak négy válfaja lesz, amelyek egyik közös tulajdonsága, hogy diszkrét grafikus vezérlővel rendelkeznek. Kétmagos Intel CPU-k dolgoznak a legtöbb modellben, de találhatunk egy Turion 64 X2-es AMD processzorost is az M51SKr személyében. Az Asus M51Sn az első játékra is tervezett notebook, amelyet az NVIDIA új GeForce 9500 GS grafikus kártyájával és Penryn magos, azaz már 45 nm-es gyártási technológiával készült Intel Core 2 Duo processzorral szereltek fel.

Lakkszerű borítást kapott az új laptop fedele. Erős, a gyártó szerint karcálló, fényes réteg alatt finom minták tűnnek elő. Az ívesen ereszkedő sarkok, az alsó rész kilátszó szürke sávja, a webkamera krómhatású kerete egyedivé varázsolják a noteszgépet. Több notebookon, például a V2-n is láttunk már hasonlót. Úgy tűnik, az Asus is kezdi kialakítani saját stílusát. A szép borításnak megvan a hátránya is, hamar meglátszik rajta a por és az ujjlenyomatok. Összességében nagyon szép és ízléses lett.

Már a notebook dobozának tartalmából is látszott, hogy nem egy alapkategóriás géppel van dolgunk. Kaptunk hozzá a szokásos tápadapteren kívül magyar nyelvű használati utasítást, telefonkábelt, S-Video/RCA átalakítót, telepítőlemezeket, kábel-összekötőt, tisztítókendőt, egy kicsi egeret és egy táskát.

A laptop jobb oldalán helyezkedik el az ExpressCard slot, a 2.0-s USB és a FireWire csatlakozó. Emellett található az opcionális tévétuner antennakivezetését lezáró gumisapka. Nem fukarkodtak a képkimenetekkel, középen sorakoznak az S-Video, a DVI és D-Sub aljzatok, de egyik helyett szívesebben láttunk volna HDMI-t. Ezeket a modem és Ethernet konnektorok követik. A gép bal oldalán csak a Kensington-zár nyílását, az optikai meghajtót és a merevlemez szellőzőrácsos takarópaneljét találjuk. Egy-két USB vagy eSATA port még elfért volna itt. A nagyobb, kilenccellás akkumulátor, amit a tesztgépünkhöz is kaptunk, eléggé kilóg a notebook hátuljából, de nem emeli meg azt.

Az M51Sn elején középre került a fedél kioldógombja. Ettől balra a Wi-Fi/Bluetooth kikapcsolóját, jobbra a hang ki- és bemenetét találjuk. A jack aljzatok feketék, így szépen beleillenek borításba, de nehezebb is megtalálni, hogy melyik a fülhallgatóé és melyik a mikrofoné. A gép jobb oldalán egy USB csatlakozó és a kártyaolvasó rejtőzik. Ez utóbbival használhatjuk MMC, MS, MS Pro, SD, illetve adapterrel MS Duo, MS Pro Duo memóriakártyáinkat is. A gép hátuljának nagyjából kétharmadát az akkumulátor foglalja el. A bal oldalon fennmaradó helyen a ventilátor rácsát, körülötte pedig a tápcsatlakozót és még két USB portot láthatunk.

A notebook több fontos része, mint a processzor vagy a memóriák alá is kerültek szellőzőrácsok a hatékony hűtés érdekében. Négy nagy gumitalp a sarkokban plusz kettő az akkun garantálja a gép stabilitását. Jobb oldalon egy névjegykártyatartót is felfedezhetünk.

15,4 colos, fényes bevonatú képernyőjének még az egyébként vastag kerete is fényes. A tükröződő felületek folytatódnak a billentyűzet körül, majd a fedéléhez hasonló díszítésű, kemény lakkbevonatú csuklótámaszon is. Szóval élmény lesz például napsütésben vagy lámpák mellett használni. Felbontása 1440x900 pixel, ami ekkora képátlónál egyáltalán nem eredményez zavaróan kicsi képpontokat, mégis sok minden elfér az asztalon. A kijelző fölé, középre egy 1,3 megapixeles webkamerát tettek, amely praktikusan körbeforgatható. Mellé került a mikrofon is, tehát semmi nem hiányzik egy videotelefonálás lebonyolításához.

Az M51S az Asus első 15,4 colos noteszgépe, amelyre numerikus blokkal kiegészített billentyűzetet tettek. A magyar kiosztású klaviatúra az egész rendelkezésére álló szélességet elfoglalja, minden gomb normál nagyságú. A szokásos numpadot kicsit átrendezték, de teljesen jól használható, nagyon jó tervezésű billentyűzetet sikerült összehoznia az Asusnak. A nagydarab tapipad is fényes, hogy ne lógjon ki a sorból; felülete szorgalmasan gyűjti a zsíros ujjlenyomatokat. Gombjai közt találjuk az ujjlenyomat-olvasót. A gombok alatt néhány parányi LED-et láthatunk. A fránya matricákból jutott bőven az M51Sn-re is, csak győzze lekaparni a gazdája.

A fedél teljes 180°-ban kihajtható, széles zsanérjai erősek voltak, nagyon stabilan tartották a kijelzőt a beállított szögekben. A húzogatós retesznél egy fokkal elegánsabb ez a gombnyomós kioldás, viszont a kis kampók még mindig csúnyák. A vastag keretben elfért volna egy pár pici mágnes például, de a zsanérok is kellően feszesek voltak, hogy akár külön mechanika nélkül is csukva tartsák a fedelet.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés