Hirdetés

Váratlan, de innovatív irányba fejleszt az AMD

Radeonok HD jelző nélkül

Az AMD végre bejelentette, hogy megújulnak a Radeonok, ami elsősorban új nevezéktant jelent, de egy új grafikus processzor biztosan bemutatkozik. A vállalat azonban nem csak a grafikát tekinti fontos területnek, ugyanis igen váratlan irányokat is felvázolt a cég, mindemellett pedig végre kap a PC egy olyan grafikus API-t, ami az új generációs konzolok képességeit veszi alapul. Kétségtelen, hogy ez a projekt volt a GPU14 rendezvény legfontosabb eleme, így a cég ügyelt arra, hogy csak a legvégén derüljön ki. Addig azonban jó pár óra eltelt, ami főleg a játékokról szólt. Ez önmagában nem baj, de egy-egy bemutató nagyon elhúzódott, így az előadás helyenként teljes unalomba fulladt. A Mantle API leleplezését azonban megérte kivárni, de ne rohanjunk ennyire előre...

Új nevezéktan

A vállalat már az elején leszögezte, hogy csak bemutatót tartanak, így nem fogják részletezni az új, Hawaii kódnevű cGPU-t. Természetesen erről, amint lehet, mi is beszámolunk, de addig csak arról írhatunk, ami hivatalosan is közzétehető. Az új nevezéktan márpedig az, így a Radeonok mostantól búcsút intenek a HD jelzőnek, helyére az R7 és az R9 jelző kerül. Utóbbit szánja a vállalat a hardcore játékosoknak, míg előbbi a kisebb igényekkel rendelkező réteget célozza meg. A jelzések mögött egy szám fog állni, aminek az első számjegye a generációt jelzi. Jelen esetben a 200-as sorozat mutatkozott be, ami a GCN architektúra második generációjára utal, és ezzel kezdődik az új nevezéktan is. Ez azonban néhol csalóka, mivel igazán új grafikus processzor nem minden kategóriában lesz, így számos korábbi cGPU visszaköszön majd. Konkrétan arról nincs adat, hogy az olcsóbb modellek közül melyik kártya milyen lapkára épül, így csak annyit tudunk megosztani, hogy az új sorozat belépője a Radeon R7 250 lesz 99 dollárért 1 GB GDDR5 memóriával, és ezt követi az R7 260X 2 GB GDDR5-ös VRAM-mal 139 dollárért. A Radeon R9 sorozatot a 270X kezdi meg szintén 2 GB-os GDDR5 szabványú fedélzeti tárral és 199 dolláros árcédulával, majd 299 dolláros szinten folytatja a Radeon R9 280X, ami már 3 GB GDDR5 VRAM-ot használ. Végül a sorozatot a Radeon R9 290X nevű csúcsragadozó zárja, melyen már 4 GB GDDR5 memória lesz. Lényeges elem még, hogy a Pro és az XT modelleket jelző, 50-re és 70-re végződő jelölésrendszert az X hiánya és megléte váltja fel.


[+]

A Radeon R9 290X biztos, hogy teljesen új, mivel ezen a Hawaii kódnevű cGPU dolgozik. Az AMD annyit árult el a termékről, hogy 5 TFLOPS fölötti az elméleti számítási teljesítménye, 300 GB/s-nál is több a memória-sávszélesség, másodpercenként 4 milliárdnál több háromszöget dolgoz fel, valamint 6 milliárdnál is több tranzisztorból áll. Ezenkívül a vállalat nyomatékosította, hogy a GCN architektúrára épülő Radeonok támogatják a Microsoft DirectX 11.2-es API-ját, ideértve az új versenyzőket is, de erről már korábban is beszámoltunk.

A VGA-kra vonatkozó rész ennyivel el is lett intézve, többet pedig mi sem írhatunk le. A Radeon R9 290X-et azonban már október 3-án elő lehet rendelni a kiválasztott kereskedőpartnereknél, ugyanis az AMD előáll egy limitált szériás kiadással, ami a Battlefield 4-hez készült, tehát a dizájn is a játékot idézi, továbbá maga a program sem hiányzik a dobozból. Ez a játék hivatalos startjára megérkezik.

Egyszerűsödő felhasználás

A bemutatón szó volt a 4K irányzatról, ami manapság egy forró téma a PC-s játékpiacon is. A méretes felbontású megjelenítőkhöz, már a mai hardverek is kínálnak alapvető támogatást, de az AMD szerint nem mindenki tudja beállítani a rendszert, így a Catalyst hamarosan bevezet egy automatikus konfigurálót a 4K-s kijelzőkhöz. A vállalat még egy VESA szabványt is elfogadtatott, amit a készülő kijelzőkbe építhetnek a gyártók, és a Catalyst ezeket automatikusan működésre bírja. Az első ilyen sorozatú 4K-s termékekkel a Panasonic áll elő az érkező Viera családon belül. Mivel VESA szabványról van szó, így ennek a funkciónak a meglétéből bármelyik gyártó profitálhat, tehát a támogatás nem korlátozódik az AMD Radeonokra. Persze a driverről minden versenytársnak magának kell gondoskodnia.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • AMD

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés