Hirdetés

2.1-es hangfalak tesztje, 1. rész

Bevezető


 

A fülünk talán a második legfontosabb érzékszervünk. Nem csak tudatos információbevitelre használható (beszéd), sokszor a környezet hangjainak tudatalatti, lélektani hatásait közvetíti, nem véletlen van meg az igény az ezeket felvevő és lejátszó egységek folyamatos fejlesztésére. Ez alól a PC-s hangreprodukáló eszközök sem kivételek.

A PC történelme során a hangok legelső felhasználási területe a hibajelzés volt, a rendszerproblémák képernyőtől független közlése (hiszen több esetben épp a vizuális információátadással akadtak problémák). A játékok megjelenésével a csipogó jelentősége is átértékelődött, hiszen a zene, a hang rengeteget dobhat a hangulaton; a fejlesztők tehát elkezdték használni az ekkor még igen kezdetleges hangvisszaadási lehetőségeket. Természetesen az ipar ezt a piacot sem hagyta kihasználatlanul, elkezdődtek a fejlesztések, s mára a PC mint kiemelt szórakoztatóközpont már ezen a téren is komoly lehetőségekkel rendelkezik, ám az elvárások is egyre magasabbak. Rendszerhang, játék, film, zene akár a könnyebb, akár a komolyabb kategóriából, napjainkban ezek az igények egy hangkártya-hangfal párosítással szemben. És bár a házimozi egyre nagyobb teret nyer, mégis sokan keresik a klasszikus sztereó rendszereket.

Ennek több oka is akad a több hangszórós rendszerek magasabb anyagi vonzatain kívül. Komoly gond a dobozok elrendezésének problémája, hiszen munkahelyen, kisebb szobában nem könnyű megfelelő hallgatási pozíciót találni, és egyáltalán, körbepakolni magunkat hangszórókkal. Másrészt sokan vannak, akik nem használják mozizásra hangrendszerüket, akár azért, mert a "filmi" érdeklődésük nem azon produkciók iránt erős, melyekben kimondott igény van a háromdimenziós hangzásra (akciófilmek), akár azért, mert csak zenét hallgatnak készülékeiken (a PC-s DVD-Audio vagy SACD hallgatás nem jellemző, sem a normál sztereó felvételek Dolby Prologic-kal való "háromdésítése").

A PC-s sztereó hangrendszerek a legalsó (2-5000 forintos) illetve legfölső (pl. valaki stúdiómonitort kapcsol a gépére) kategóriától eltekintve nagy többségben csak 2.1-es, azaz két szatellit+mélynyomó felállásúak, jelen tesztünkben is ilyeneket vetettük górcső alá.

 

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés