Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • AMD_ok

    őstag

    válasz liksoft #77 üzenetére

    Hali

    Nekem egy Intel X-25M G2 80 gigás ssd-m van,rajta Win7-el. hónapok óta hozzá sincs nyúlva,(mármint általam), nem írok (másolok) rá semmit,a feltelepített progikkal együtt, csak a rendszer használja. 2 éves a meghajtó, azóta ez a dolog kb 2x fordult elő (full Win telepítés,szükséges programokkal). Ez szerited mit jelent kb elhasználódásban? Mármint hogy csak a win irogat,amit akar rá, meg olvassa/használja róla a rendszert a gép (rajta van a virtual mem is, nem tettem máshová)

    Köszi :)

    [ Szerkesztve ]

  • Begi

    senior tag

    válasz liksoft #77 üzenetére

    Az adminisztrációs blokkokat is ugyanúgy mozgatja, mint az összes többi adatot. Legalábbis egy jól megirt wear-leveling-et tartalmazó fw.

    De még ha sok is a 18év, mert tény hogy teljesen egyenletesen nem lehet irni, de jó közelitéssel igen, azt jósolja meg valaki hogy 10 év múlva egyáltalán lesz-e SSD a gépedbe, meg egyáltalán lesz-e PC...

    Male: Igen. Logikusan úgy működik ahogy leirtad. És nekem a szövegből is ez jött le.

    [ Szerkesztve ]

  • Santiagain

    senior tag

    válasz liksoft #87 üzenetére

    Turbo Pascal rulez! Akkoriban még magam írtam a PC-s játékokat magamnak. :D

    http://allergiadesign.com - http://www.flickr.com/photos/santiagain/

  • Male

    nagyúr

    válasz liksoft #81 üzenetére

    Iránymutató, és azért már ott is kijött, hogy a gyártók "legfeljebb csak olvasható marad" állítása nem éppen állja meg a helyét. Inkább úgy kéne ezt írni, hogyha mákod van, akkor csak írhatatlanná válik, és le tudod másolni az adataidat... ha nem, akkor kuka az adatokkal együtt.

  • tdd587

    őstag

    válasz liksoft #81 üzenetére

    OK, tiszta sor. Mivel nekem intel 320-as van, ezért hétvégente lementem az egészet, ki tudja mikor lesz egyszer csak betömörítve rajta minden 8MB-ra... Hiába, szeretek veszélyesen élni.

    Life is too short for boring Hi-fi. Danes don't lie.

  • Ren Hoek

    veterán

    válasz liksoft #77 üzenetére

    Tegyük fel van 5-6 GB dinamikusan változó adatom (amiből szerintem csak 100 MB tétel ami folyton változik), ami SSD-s rendszernél szerintem elég sok. Nekem ott van a swap, fotószerkesztő cache, filmvágó cache, böngésző cache stb. Hagytam neki előírt 6 GB OP területet particionálatlanul. Logikusan azt mondanám, hogy a háttérben a wear leveling átpakolgatja ide a statikus adatokat, hogy aztán azt a területet használhassa a dinamikus adatoknak. Kb ezzel gond nélkül tudja biztosítani az öregedést.

    Nézzük csak meg a 470-es long-term tesztjét, ott van 42 GB statikus adat! Ráadásul az OP terület nulla, pedig az ajánlás minden esetben 6 GB optimális. Így is kibírt 400 TB-ot! Szerintem teljesen életszerű teszt. Ráadásul, mivel nincs OP terület, és folyamatosan írtak rá gondolom, ezért a wear leveling nagyon nehéz helyzetben lehetett, alapból üres hely nélkül.

    Ehhez képest egy átlag embernek van pár 100 MB dinamikus adat, a többi nagyjából statikus.
    Ráadásul, amióta "beállt" a rendszer, nincs win install, program install stb, és kijelöltem az OP területet azóta nekem nem is növekedett a wear leveling érték.

    Amúgy szerintem az over provision-t is rosszul használják az emberek, mert nem szabad helyet kellene hagyni a meghajtón, hanem particionálatlan területet. Legalábbis Samsungnál tuti biztosan. De sok meghajtónál így lehet még, csak biztos infó nincs róla.

    [ Szerkesztve ]

  • Fire/SOUL/CD

    félisten

    válasz liksoft #97 üzenetére

    Azoknak lehet kevés, amelyek annyi NAND-ot tartalmaznak, mint amennyi a névleges kapacitások és ott célszerű az OP használata. SF vezérlőknél már más a helyzet, mert itt a névleges és formázott kapacitás különbségéhez még hozzáadódik a plusz NAND, így pl a közismert SF-2281 vezérlős SSD-knél nem kell OP-t alkalmazni...(SF vezérlős SSD-k valamelyest kisebb spare area területtel is beérik)

    "Kérdem én miért nem már az optimálissal árulja a gyártó?"
    Aminél javasolt az OP, ott sem kell hozzá speciális szakismeret, hogy valaki XY G-vel kisebb partíciót hozzon létre, avagy ennek hiányában hagyjon szabadon megfelelő üres helyet

    [ Szerkesztve ]

    Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

  • AMD_ok

    őstag

    válasz liksoft #84 üzenetére

    100 % teljesítményt ír, és 96 % kondíciót, 4 hibás szektorral. Ez mit jelent szerinted? Nem sok van már neki hátra, vagy használhatom még pár évig nyugodtan?

  • AMD_ok

    őstag

    válasz liksoft #102 üzenetére

    Köszönöm, figyelgetem majd akkor néha. Csináltam róla teljes mentést egyébként, hogy vissza lehessen állítani gyorsan a teljes rendszert,de amúgy "fontos" dolgok nincsenek rajta, van még 3 tera helyem, azon tárolom, ami kell (itt csak a Win meg a progik vannak,semmi mást nem tartok rajta)

    [ Szerkesztve ]

  • Ren Hoek

    veterán

    válasz liksoft #96 üzenetére

    A valós életbeli teszt nekem annyi, hogy 669 GB-ot írtam az SSD-re fél év alatt Sentinel szerint 2011.10.08 óta. Előtte volt egy másik rendszer, ott felment rá kb 50 GB. Olvasás 2TB kb. Teljesen átlagosan használtam. SWAP, böngésző cache, torrent, nagy melók... és fél évig notebookban egyedüli meghajtóként használtam, nem volt mellette HDD! Ehhez vegyük hozzá a wear leveling mókját, amit nem lehet megsaccolni de vegyük duplára. Még akkor is 1.5 TB alatt vagyok 5 hónap alatt...
    Ha csak 10 TB-ot is lehet ráírni a lemezre én már boldog vagyok. Ehhez képest, az összes endurance teszt ennél sokkal de sokkal többet mutat. Most komolyan a NAND fáradás miatt kellene aggódjak?

    Bizony más okokból is meghibásodhat egy SSD, vezérlő, cache stb... de nehogy már ezt idevegyünk, mert a HDD-kben is ugyan úgy tönkremegy ez. Nembeszélve a HDD mechanikájáról, ami miatt gyakran vesztek oda az adataink. Több vinyóm is ment tönkre, és rengeteg szektorhibásat láttam már, vagy Sentinel szerint haldoklót. Az SSD-nél sincs ez máshogy, csak ebben a NAND-nak ismétlem az újabb generációs SSD-knél szerintem semmi jelentősége nincs.

    Igen, "bazz eldobhatod az agyad" a hivatalos Samsung szoftver segítségével lehet beállítani az OP területet, ami ajánlott 6 GB. De nem kötelező. Eleinte 0-val használtam, igazából szerintem lehetne így is használni, csak csurig töltve nehezítené a wear levelinget. Inkább betartom a gyártó ajánlását...

    .. Pont úgy látom, minden írásból, tesztből, csak annyi szűrhető le, hogy nagy tartalékok vannak egy SSD NAND élettartamában és felesleges emiatt aggódni. Lehet találgatás az, hogy 100 vagy 400 TB írható rájuk. Teljesen mindegy, mert 100 TB írás is bőven elég nekem. Nem fogom megérteni, egy HDD pl miért biztonságosabb, a millió egy mechanikus és felületi hibalehetőségével. (Tárhely ilyen mértékű növekedése óta szerintem romlott is az élettartam..de ez személyes vélemény)

    Különben is, 5 év múlva már röhögni fogunk ezeken a 64 GB-os meghajtókon (Vagy krumplit kapálunk a hátsókertben és ezért lesz mindegy) Addig is, minden adateléréskor millisecundumokat, betöltéskor másodperceket spórol nekem, amik órákká, napokká duzzadnak.

  • Begi

    senior tag

    válasz liksoft #106 üzenetére

    Nem értem. Miért lenne más, mint egy HDD meghibásodás terén?
    Ha meghibásodik a vezérlő, azt ki lehet cserélni, pont ahogy HDD esetében.
    Ha pedig a fájlrendszer sérül meg akármi miatt, (tönkre megy egy NAND chip (SSD), vagy egy lemez (HDD)) akkor úgy is dobhatod az egészet a kukába, hacsak nem akarsz vagyonokat rákölteni a helyreállitásra.

    Más:
    Érdekelne az hogy hol olvastad/hallottál róla, hogy az SSD encryptálva tárolja az adatot.

    [ Szerkesztve ]

  • Begi

    senior tag

    válasz liksoft #108 üzenetére

    Jah értem.
    Csakhogy nem azt irják hogy használják is, hanem azt hogy támogatják. Azért ez nagy különbség.

  • Begi

    senior tag

    válasz liksoft #110 üzenetére

    Hát én nem lennék ebben olyan biztos. Pl: Samsung 830 256GB
    Samsung support
    Dear Customer...The retail market 830 series SSD does not natively support FDE. Only OEM version of the unit have the encryption placed. Samsung recommends the use of programs to encrypt the data on the drive... Thank You for choosing Samsung.

    [ Szerkesztve ]

  • Begi

    senior tag

    válasz liksoft #112 üzenetére

    Engem érdekel a téma, mivel NAND flashekkel foglalkozom, igaz "csak" beágyazott rendszerek szintjén. Belelátok az FTL, Wear-leveling, ECC, triumvirátusba, emellett/ezzel kapcsolatban többféle fájlrendszerrel is foglalkozom. Igaz, amit PC-n is használnak ezek közül az "csak" a FAT mindenféle változata.
    És pusztán a kiváncsiság hajt. Akár meddő viat akár nem számomra az hogy a lehetőség adott és be van-e kapcsolva az nem egy és ugyanaz. Ez olyan mintha azt mondanák hogy van lehetőséged mustárosan enni a hambit, de ha kéred ha nem fizikailag igyis-úgyis mustárosan kapod.

    Ja és azért bátorkodtam Samsungos idézetet berakni, mert Te általánositottál, nekem pedig ilyen SSD-m van.

    Jah és kimaradt a :W :W :W
    Mert ez kell.

    [ Szerkesztve ]

  • Ren Hoek

    veterán

    válasz liksoft #106 üzenetére

    De ki beszélt itt adatmentésről? Ki beszélt itt fontos adatokról? Ez csak egy árva rendszerlemez semmi több. A rajtalévő 64 GB bármikor pótolható, értelemszerűen a fontos adatok megvannak HDD-n is. Vagy külső HDD-n. A legfontosabbak meg online tárhely.

    Amúgy szerintem ez az adatmentés dolog is túl van hype-olva. Aki tényleg fontos adatokkal dolgozik, és milliós kára lehet belőle, az úgy is vesz mellé még egyet és RAID 1-be berakja, plusz gyakran ment máshová. Aki erre sem képes, az megérdemli, hogy szívjon.

    Az SSD még erősen a gyermekkorát éli. Röhejesen drága a GB/Ft érték még. Szerintem a NAND-ot amúgy is leváltják a nem felejtő ramok nemsokára.

    A HDD-k nyakán meg jelenleg jóval több felelősség ül, mert 1-2-3 TB személyes adatvesztés óriási kárt tud okozni. Elvárható, hogy ez a kiforrott technológia, amire évtizedes adatmentő kultúra épült, biztonságosabb legyen elpusztulás utáni adatvisszanyerés szempontjából.

    [ Szerkesztve ]

  • Ren Hoek

    veterán

    válasz liksoft #116 üzenetére

    Ilyen kis SSD-ket nem is lehet komolyan munkára használni. Arra ott vannak a drága nagyméretűek cégeknek, vagy SLC-sek stb. Ahol meg 5 TB dinamikus van, ott úgy is RAID-es winyókat használnak, nem is lehet mást, mert überbrutál drága az SSD. Vagy ha van annyi pénz SSD-re, akkor meg teljesen mindegy szerintem. Jelenleg az SSD adattárolásra totál alkalmatlan az ára miatt, ráadásul felesleges is. Ezért nem tartom olyan lényeges problémának az adatbiztonságot. Az szinte biztos, hogy átlag felhasználóknak nagyon kicsi hányada engedheti meg, hogy csak SSD-ből álljon a tár, ergo rendszernek használják. A másik réteg akik dolgoznak vele, ott meg teljesen más elvárások érvényesülnek backup terén, és egy RAID 1-es tár nem lehet kompromisszum, amikor irtózatos pénzeket elkérnek adatmentéskor.

    Ezért mondom, egy átlag felhasználó rendszer SSD-nél inkább lenyeli az adatvesztést, mintsem elvigye egy céghez, arany áron visszahozni azt a kevés személyes adatot. Ezek az emberek HDD-vel is ugyan így vannak - Talán ott nagyobb a nyomás és inkább elviszik ha 1 TB veszett oda és netán egy vezérlőcsere meggyógyítani.

    De szívesen olvasnék egy statisztikát arról, hogy az SSD felhasználók hány %-a szenvedett el menthetetlen adatvesztést, vagy a backupra/raid1-re nem költő cégek mennyi kárt szenvedtek el SSD miatt.

    Szerintem egy a lényeg, SSD és HDD jelenleg egymást kiegészítő technológiák, és egy átlagos cég (nem a speciális területekre gondolok) ami menthetetlen adatveszteséget szenved egy SSD miatt, ott nagy user error volt.

  • Ren Hoek

    veterán

    válasz liksoft #118 üzenetére

    Bár tudom, hogy fáraszt és frusztrál a téma, de mivel kompetens vagy a dologban, szívesen várnék tényleg valami statisztikát, hogy az SSD-k esetében mennyiszer történt adatvesztés NAND fáradás miatt, mert azt azért pont a Sentinelben lehet követni rendesen. Mert az alap téma, a NAND fáradásos elpusztulás volt. Milyen gyakori ez? Vezérlőre,márkára, szériára stb-re biztos van valami közelítő adatbázis. Sentinel azért eléggé előre meg tudja mondani, ha kezd kehés lenni a drive, még mielőtt kimúlna. Pont ezért zseniális.Volt már ilyen teljes NAND felület elfáradásos adatvesztés egyáltalán? Vagy egy egyszerű arányszám, hogy mennyi SSD pusztulását okozta NAND fáradás, vagy vezérlő/más részegység hibája.

    Az megértem, hogy nincs könnyű helyzet az SSD-s adatmentés piacon, mivel újabb és újabb teljesen eltérő működésű vezérlők, algoritmusok, titkosítás stb keletkezik hónapról hónapra amit nehéz követni. Ráadásul a technológia is totálisan más. Elhiszem, hogy adatmentés szempontjából ez horror. Ez már nem az a HDD-s korszak, ahol csak lekapom a vezérlőt a falról a sok közül, és kicserélem. Vagy pl a HDD működése, lemezek felépítése ugye alapvető volt. Gondolom ha mindenki teljesen át fog térni az SSD-re, akkor nagyon felfordul az egész adatmentés piac, pont a "vagy teljesen javíthatatlan, vagy hozzányúlás nélkül olvasható" elv miatt...Jogos, hogy ezért vagy ideges.

    [ Szerkesztve ]

  • Ren Hoek

    veterán

    válasz liksoft #118 üzenetére

    Legjobb lenne valami átfogó tesztelési, értékelési rendszer. Pl egy 1-10-es skála, amelyen minden egyes típusra, vezérlőre lenne egy független szakértői eredmény, hogy lehetséges e valamilyen módszerrel róla az adatmentés,(pl belső titkosítás, NAND struktúra) vagy mi történik ha elfüstöl a vezérlő, mi történik a cellák elöregedésekor (egyszer csak olvashatatlanná válik, vagy csak nem írhatóvá?), milyen hibajavító algoritmusok vannak az egységben stb.. Ezt biztosan díjaznák a cégek, de a magánszemélyek is. Mint az autóknál a töréstesztek.

    Mert oké, az SSD jelenleg gyerekcipőben jár, drága és nagyon nem elterjedt (Egy átlagos jómódú Bp-i 25 fős egyetemi informatikus csoportban nekem volt egyedül SSD a gépemben - a fele nem is hallott róla, hogy mi az. Nem informatikus barátaim pedig 0%-ban hallottak róla/használták eddig) De pár év és ez bizony meg fog változni, nagyon.

    [ Szerkesztve ]

  • fgordon

    senior tag

    válasz liksoft #123 üzenetére

    Statisztikáim egy nagy budapesti nagykerből vannak, kb fél éve beszéltem egy szerviz vezetővel, ő azt mondta, hogy amit forgalmaztak Kingston, Intel, Adata, Plextor, Samsung, HP, azok közül a legtöbb gond a Samsung és Kingston-nal volt, mármint SSD meghibásodás (azt nem kérdeztem, hogy mi ment tönkre az SSD-kben, csak hogy cserélték), de magasan Kingston-ból többszörösét adták el, tehát a több Kingston az kb logikus, arányos, a sok, a Samsung pedig nem. Az Intel SSD-ből 1 db-ot sem hoztak vissza, hogy romlott volna el állítása szerint, pedig abból is sokat vittek el.

    De ez sem reprezentatív, hiszen lehet például hibás volt egy Samsung szállítmány, amint pont "kifogtak", és ott több ment tönkre, míg más nagyker jobbat kapott véletlen...
    És lehet, az Intel-ből fogtak ki "jókat" :)

    Ki tudja... :B

    ▏▎▍▋▊▉ Gordon (eleinte azt hittem) ▉ ▊▋▍▎▏

Új hozzászólás Aktív témák