Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • parandroid

    nagyúr

    válasz jjeahh #176123 üzenetére

    Alapozást nem csinálhatod örökké, mert eltűnik (lecsökken) a max pulzusod. Pár hónapos alapozás után jönnie kell a kiélezett edzésmunkának, ahol laktátküszöb-edzések mennek, először rövidebb intervallumban, pihenőkkel, aztán egyre hosszabban, összefűzve. Ezzel tolod a laktátküszöböd felfelé, így lesz magasabb az a pulzustartomány, amiben hosszabb távon is hatékony vagy. Maratont sem alapozós pulzuson futunk, ott bizony 3-4 órán keresztül laktátküszöb környékén kell mozogni, ha az nincs beedzve, elég hamar vége lesz a dalnak (akár a felénél, de 30-35 km-nél biztosan). Alapozás ilyenkor marad a regenerálásra, élesedik a minőségi munka, jöhetnek a hegyi sprintek, beletekerős lejtőzések, no meg a stabil, magas pulzusos intervallumok (futásnál ez kezdésnek 400-800-1000 m versenytempón, vagy pár mp-cel gyorsabban, aztán a céltávtól függően egyre hosszabbak, egyre rövidebb szünetekkel, a végén akár már 2-3x 4-5k-ig összefűzve).

    Ez mind a futásra vonatkozik (!), mert biciklizéshez nem értek, még annyit sem, mint a futáshoz, pedig abban sem vagyok igazából jó.

    De amúgy tök szívesen olvasnék néha bicajos edzéselméleteket. Persze az is tiszta, hogy teljesen más felkészülés kell egy országútira, mint egy mtb-re.

    p

    I talked to that computer at great length and explained my view of the Universe to it and then... it commited suicide.

  • flash-

    veterán

    válasz jjeahh #176123 üzenetére

    mi az alapozó pulzustartományod? azon tartományon belül szerintem nincs túl nagy jelentőssége hogy melyik végén vagy közepén alapozol, ha még a 130 is benne van akkor szerintem alapozz 130-on pl..
    nekem 189 a max az alapán kiszámolva 10ből 9 táblázat s zerint nekem a 120-140es tartomány az alapozó
    sokan variálják, hétközben mennek 1-2 intenzivebbet(tempo-sweetspot vagy afelett) hétvégén meg egy hosszú "kirándulásos családit" ami kb jó alapozónak(legalábbis asszonyal tekerek akkor ha igazodok az ő kirándulós sebességéhez akkor van nekem 120-130as pulzus)
    de van aztán olyan is hogy egy edzésen belül variálják, terveznek pl egy 80 km-es távot, első fél óra alapózó aztán 10-15-20-25 perces gyorsabb sorozatok 160-170es pulzussal(anaerob) aztán újra alapozó pár ilyen aztán utána alapozó végig.
    én pár ilyet mentem na azt élveztem a legeslegjobban. mész intenziven mint a hülye, de nem fáradsz le mert vannak laza szakaszok,de mégis felpörget.. változatos :)
    valahol a bringázás a mi szintünkön inkább maradjon élvezet, meg kell találni kinek mi a jó :)

    egyébként nagyon sokan még ajánlják a sweet spot edzést ,legtöbb oldal a max pulzus 75-85%-a közé teszi. itt én úgy itéltem meg hogy pont a felső része(max pulzus 75%)az amit tudok hosszabb ideig (1-2óráig) tartani nem halok meg de azért érzem hogy valamit hoz.
    és ezt váltogatják.

    persze az hogy hogy kell összerakni az edzésfajtákat na azt egyik oldalon se fogják leírni pontosan, ehhez tényleg kell kellhet edző.és hogy mikor mit menj.
    marad a megérzés :)
    de pl.most itt egy elég friss tapasztalat: nagyon ritkán fázok meg, általában akkor ha egyébként tényleg túlterhelem magam ,és úgy legyengülök.az elmúlt 2 hétben 4 intenziv tekerésem volt(165ös átlag pulzuson 2-2.5 órán át) az utolsó tekerés felénél már el is ment az erőm, rá 1 napra pedig jött a nátha,hőemelkedés..nálam ez egyértelmű mit jelent ,túl sok volt az eddzésterhelés,ezt így nem lehet(tudtam is de itt most más volt a cél :DDD :)
    emberek vagyunk nem gépek autó se bírja ha túltherhelik hát még mi. szóval fontos az edzésfrekvencia és az hogy tudjuk meddig lehet elmenni mi az a heti edzésmennyiség (intenzitás-idő) amitől pont megvan a fejlődés
    ez testépítésnél is kurvanehéz, szerintem itt se könnyü
    egyébként cyclingweekly, trainingpeaks,bikeradar,bicycling oldalakon vannak jó eddzésfajták, ezeken ismerik a sweetspot fogalmát, nálunk hiába keresel rá :D

    [ Szerkesztve ]

    "Embrace our fellow man, no longer vilified"

Új hozzászólás Aktív témák