Hirdetés

ZenBook 17 Fold OLED – hajtogatós ASUS-módra

Őszre itthon is elérhető lesz az ASUS hajlítható kijelzőjű noteszgépe, melyből egy korai példány fordult meg nálunk.

Bevezető, külső

Az ASUS nem szívbajos, ha kísérletezésről van szó, és különösen a noteszgépek területén hajlandóak egész furcsa megoldásokkal előrukkolni. Ezek közé sorolhatjuk például a vízhűtéses GX700-at vagy a notebookok és az asztali számítógépek határát elmosó Mothershipet. Igazi különlegesség mindkettő, melyeket nagyon speciális igények kielégítésére terveztek, és tulajdonképpen utód nélkül tűntek el (egyelőre) a süllyesztőben. Ez azonban nem tántorítja el a céget attól, hogy folyamatosan feszegesse annak határait, hogy miként kell egy notebookra tekintetni, és azzal is sokat foglalkoznak, hogy a korlátozott méretek mellett miként lehet a lehető legkényelmesebbé tenni a hordozható számítógépeket.

Ezen a téren a legtöbbet a képernyő átalakításával foglalkoztak: a kétoldalas kijelzővel szerelt Taichi, a ScreenPad különböző változatai, majd pedig a Duo széria ennek az útnak egy-egy állomását jelentik. Természetes tehát, hogy a hajlítható kijelzők megjelenésével egy ilyen összehajtható tablet-notebooknak is fel kellett kerülni a palettára. Ez lett a ZenBook 17 Fold OLED, melyet idén januárban a CES-en mutattak be, azt ígérve, hogy a második negyedévre már a boltokba kerülhet. Mint látható, ezt az ütemtervet nem sikerült teljesen tartani, mert a negyedik negyedév lesz az, amikor a kellően vastag pénztárcával rendelkező vásárlók kezükbe vehetik ezt a számítógépet.

Dizájn

A ZenBook 17 Fold lényegében egy 17,3 hüvelykes OLED érintőképernyő félbehajtva (ami persze a hardvert is tartalmazza), a hajtásban elhelyezett különálló billentyűzettel. Kialakítása olyan, mint a ThinkPad X1 Foldnak, mely egyben a legközelebbi vetélytársnak is tekinthető, legalábbis első ránézésre, a Zennbook 17 Fold ugyanis egészen más ligában játszik. Egyrészt jóval nagyobb, ami a felhasználási lehetőségeket alapvetően befolyásolja, másrészt jóval erősebb a hardver is, mert a villámgyorsan kivégzett Lakefield helyett teljes értékű Alder Lake U platformra támaszkodik.


[+]

A gép alapállapotban, azaz összecsukva egy vaskos könyvre emlékeztet – pont ez a vaskosság az, amivel kitűnik a ma megszokott 14-15 mm vastag 13-14 hüvelykes ultrabookok közül. Az alapterülete egyébként 285 x 198 mm, ami elég apró, ehhez tartozik a lábakkal és a kijelző közé zárható külső billentyűzettel együtt 25-32 mm-es vastagság és 1,83 kg-os tömeg. Pusztán a táblagépet nézve 1,52 kg-ra számíthatunk, a kinyitva 17,3”-es kijelzővel rendelkező gép pedig 9 mm vastag – kivéve középen, ahol a zsanért is takaró, illetve a kihajtható támaszt magába foglaló műbőrrel borított rész van, melynél 16 mm-t mértünk. A számokat nézve tehát azt látjuk, hogy nem valami filigrán szerkezetről van szó, és ez élőben is így van, a Fold 17 egy masszív készülék, melyet egészen más érzés kézben tartani, mint egy hagyományos ultrabookot.


[+]

Szerencsére a masszívsághoz minőségi összerakás is párosul, a Fold kivitele ugyanis a ZenBook névnek megfelelően elsőosztályú. Természetesen fémház és fémburkolat védi szinte mindenhol, a zsanérokat pedig legalább 30 000 ciklusra tervezték. Ehhez képest a hátoldalról kihajtható támasz meglepően filigrán – a kijelzőt szerencsére azért stabilan tartja, és nem csak egy szögbe állítható be, de azért jobban örültünk volna, ha mozgástartománya nagyobb valamivel.

A kijelző kerete viszonylag vastag, de ez nem baj, hiszen így kényelmesen megfoghatjuk anélkül, hogy az ujjunkat állandóan érzékelné, a felső részén pedig kényelmesen elfért az a HD IR webkamera, mely a Windows Hellóval a biometrikus azonosítást végzi, továbbá az ASUS mellékelt szoftvereivel egy sor egyéb funkciót is kínál (például elsötétíti a kijelzőt, ha nem ül előtte senki, lezárja a gépet, ha felállunk stb.).


[+]

A mellékelt billentyűzet a cég ErgoSense megoldására épül, tehát teljes méretű gombokat kínál, 1,4 mm-es elmozdulással. Az adatátvitelhez Bluetooth-t használ, és egyszerre két eszközzel is összekapcsolhatjuk, tölteni pedig Type-C porton át lehet.




[+]

Portkínálatban a Fold nem áll valami jól, különösen méretéhez képest: a kombinált 3,5 mm-es jack aljzat mellett csak két Thunderbolt 4 (Type-C) konnektor található rajta. Ezek persze sok minden egyebet tudnak helyettesíteni, és töltésre is használható mindkettő, de ettől még tény, hogy két port egyszerűen kevés, a Foldhoz szinte biztos, hogy érdemes egy TB4 (vagy minimum USB 3.2 Gen2) interfésszel rendelkező dokkolót vásárolni. Már csak azért is, mert ezek a konnektorok nem egy irányba néznek, bárhogy is használjuk a notebookot, egyik oldalra, másik felfelé fog állni. Bővítési lehetőségekről az ASUS notebookja kapcsán nem tudunk beszámolni, a gépház nem nyitható sehol.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés