Tuningmemória a Kingstontól: a DDR4 visszavág

Nemcsak DDR5-tel érhető el a 4800 MHz-es effektív órajel, de vajon van értelme ennek a sebességnek?

Bevezető, tesztalanyunk

Pár hete vizsgáltuk meg, hogy érdemes-e már most meglépni a DDR4-DDR5 váltást, vagy inkább jobb választás kihasználni az Alder Lake kínálta lehetőséget és maradni a régebbi szabványnál. Akkor arra a következtetésre jutottunk, hogy ebben a pillanatban nincs egyértelmű előnye a modernebb memóriáknak, így jelentősen magasabb áruk miatt nehéz ajánlott vételként tekinteni rájuk.

Most a Kingstonnak köszönhetően egy másik eshetőséget nézünk meg: mi van akkor, ha maradunk a DDR4-nél, de annak képességeit maxoljuk ki? Az amerikai cég DDR4 sorozatának egyik csúcsmodelljét, a Fury Renegade DDR4-4800-at adta kölcsön, hogy kipróbálhassuk, milyen tartalékok rejlenek a DDR4 szabványban. Ez a sebességosztály azért is érdekes, mert így egyforma órajelen versenyezhet egymással a DDR4 és a DDR5.

Tesztalanyunk tehát a Kingston Fury Renegade DDR4-4800 2 x 8 GB-os szettje, melyből kettőt használtunk, hogy ugyanúgy 32 GB-tal dolgozhassunk, mint korábbi DDR4 vs. DDR5 méréseink során. A DDR4-4800 beállításokat az SPD-ben tárolt profilok szerint alkalmaztuk, és minden különösebb próbálkozás nélkül tökéletesen stabilnak találtuk őket. Némi kézi tuninggal egyébként a tesztelt modulok magasabb órajelen is 99%-ban megbízhatónak bizonyultak, mutatva, hogy a modulok mellett a MSI Z690 Tomahawk Wi-Fi DDR4 alaplap és az Intel Core i7-12700K teljes mértékben képesek helytállni memória-túlhajtás során is.


[+]

Visszakanyarodva a tesztelt modulokra, ezek az XMP 2.0-nak megfelelő profilban tárolt adatok szerint a 4800 MHz-es beállítások esetében CL19-26-26-46 időzítésekkel üzemelnek, tápfeszültségként pedig 1,5 voltot igényelnek, ami viszonylag jelentős, de azért extrémnek még nem nevezhető emelés a standard 1,2 volthoz képest. Ugyanakkor érdemes tisztában lenni azzal, hogy ez plusz terhet ró az alaplapi tápellátásra, tehát egy gyenge VRM-mel szerelt lapnál emeli az instabilitás kockázatát, illetve a VRM részleg és a memória melegedését is növeli, amire pedig a hűtési rendszer összeállításakor kell tekintettel lenni.


[+]

A tesztre használt Kingston Fury Renegade DDR4-4800 szett egyelőre nem kapható a hazai boltokban, de ajánlott ára (mely a külföldi kínálatot nézve nem is tűnik elrugaszkodottnak) igen magas, 99 900 forint, mutatva, hogy a tuningnak bizony komoly ára van.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés