Hirdetés

Tunerduplázás Alcor-módra

Alcor DTV Duo

Legutóbbi tunertesztünk óta nem sok változás történt a hazai digitális földfelszíni sugárzású tévéadás történetében. Szabadon és ingyen hét tévécsatorna fogható: Duna TV és Duna II Autonómia, m1 és m2, RTL Klub és TV2, illetve a három nyelven (angol, német, francia) is elérhető Euronews. Rádiócsatornák közül a Magyar Rádió három adása (MR1, MR2 és MR3) hallgatható, illetve augusztus 1-jétől immár a NeoFM is. Ezeken kívül az ATV és a Hír TV is elérhető az ország területén, de csak kódolt formában; ezek megtekintéséhez külön csomag megrendelése szükséges.

Tehát a szabadon fogható digitális adások száma máris meghaladja az analógokét, így alternatívaként egyáltalán nem marad már el mellette. Ráadásul a népszerűség és a vevőkészülékek számának növekedése miatt azok ára is egyre lejjebb kúszik, így már korántsem olyan nagy beruházás egy tuner. Persze vásárlás előtt mindenképpen mérlegelnünk kell, hogy mire van szükségünk: csak analóg, vagy csak digitális vételre legyen alkalmas, esetleg a kettőt egyszerre tudó hibrid legyen?

Az Alcor ezúttal a második alternatívára kínál egy egészen jó megoldást a DTV Duo (avagy leánykori nevén Alcor DTV Duo USB MPEG4 HD DVB-T receiver) készülékével. Az apró tuner egy testesebb pendrive méreteivel vetekszik, tömege ennek megfelelően említésre sem méltó. Hogy mit jelent a nevében a „duo”? Az eszköz különlegességét, hogy két tunerchippel szerelték fel. Ez a gyakorlatban számos hasznos funkcióra ad lehetőséget. Például gyakori probléma lehet, ha két kinézett műsor egy időpontban kerül adásba, és mondjuk az egyik kedvenc talk-show-nk mellett a napi szappanopera-adagunkról sem szeretnénk lemondani. A DTV Duóval egyszerű a megoldás: az egyik csatornáról felvételt készíthetünk, miközben a másikat nézzük. Sőt, a Time-Shifttel egyszerűen „szüneteltethetjük” is a műsort, majd később folytathatjuk a nézését, előre-hátra tekerhetünk benne. De a két vevőegységnek köszönhetően a kép a képben (PIP, picture-in-picture) vagy a képek egymás mellé helyezése (PBP, picture-by-picture) mód is alkalmazható. Ráadásul a digitális adásnak köszönhetően az elektronikus műsorújság (EPG) is megtekinthető a TeleText mellett.

A tuner csomagjában egészen gazdag körítést találtunk. Jár mellé távirányító, telepítő CD és a hozzá való füzet az utasításokkal, USB hosszabbító kábel, illetve egy apró antenna öntapadós és csíptetős cserélhető talppal.

Az Alcor DTV Duo fehér testéhez fekete, lepattintható kupak csatlakozik, egyébként nagyon egyszerűen díszített a készülék. Csatlakozókból mindössze kettő van rajta, egy USB és egy szabványos koax. Ez utóbbi ugyan némileg korlátozza a készülék méretét, értve ezalatt, hogy nem lehet alacsonyabb az aljzat átmérőjénél. Másrészről viszont a koax univerzális és a szobaantennák nagy része is ilyennel van felszerelve, tehát szinte bárhol tudjuk a tunert használni mindenféle adapter nélkül. A két tuner jelvételi erősségét a burkolat alatt rejtőző piros és zöld lámpa jelzik.

A mellékelt apró antenna igazából hazánkban még leginkább a semmire-nem-jó kategóriát bővíti, bár elképzelhető, hogy az adóállomásokhoz közelebb be lehet velük fogni a csatornákat. Nekünk mindenesetre a Kab-hegytől kereken 40 km-re nem sikerült vele semmit behozni, igaz, itt még a méretes tetőantenna mellé is be kellett vetni a jelerősítőt. A tunerhez adott antenna egyébként rettentő hosszú kábellel rendelkezik, fülei pedig kihajthatók és teleszkóposan ki is húzhatók – megháromszorozva ezzel méretüket.

A talp is trükkös kialakítású, cserélhető, amihez kétféle feltétet kapunk. Az egyik egy csíptetős adapter, amivel például a notebook monitorára lehet rögzíteni. Ugyan a másik a talppal is fel lehet a monitorra rakni, bár nem az túl előnyös megoldás, így inkább a tappanccsal a sima felületeket érdemes célbavenni, mint szekrény oldala, vagy esetleg ha út közben néznénk tévét, a kocsi ablaka is teljesen jó lehet.

Megmosolyogtató a helyzet, amikor a távirányító mérere sokszorosa a vezérelt eszköznek, ez most az Alcor DTV Duo esetében is fennáll. A fehér kontroller így viszont kényelmesen kézbe vehető. A gombokkal nem spóroltak, 51 található rajta, melyekkel tényleg minden funkció karosszékből elérhető és vezérelhető.

Belekukkantottunk a vevő belsejébe is kíváncsiságból. A négy chip közül az AF9013-N1 az Afa Technologies egyik, az AF9015A-N1 pedig a másik demodulátora, digitális dekóder egysége. A két MXL5007T pedig a MaxLinear alacsony fogyasztású, digitális földfelszíni adások vételére alkalmas szilíciumtunere. FM tuner viszont nincs a felszerelésben, így csak a fent említett négy digitális adást hallgathatjuk, vagy esetleg az interneten kereshetünk valamit.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Alcor

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés