Hirdetés

Szórakoztató ZyXEL-ek

ZyXEL NSA-220

Mai digitális világunkban a modern felhasználó jogos követelménye, hogy adataihoz, multimédiás tartalmaihoz mindenhol, a lehető legkényelmesebben hozzáférhessen. Mégis gyakran komoly szervezésre vagy kényelmetlenségekre kényszerül az, aki a megszokottnál picivel többet akar. A digitális fényképezőgéppel készített fotókat például könnyen számítógépre lehet vinni, de ha a nappaliban mosolygó méretes televízión szeretnénk bemutatót tartani, akkor már gondban lehetünk. Ugyanez vonatkozik az MP3-lejátszón tárolt zenékre, vagy az egyik gépünkkel letöltött adatokra, ha a másikra szeretnénk átjuttatni őket.

Ma példát mutatunk arra, hogyan lehet pár céleszközzel kiépíteni egy otthoni hálózatot, amelyen minden mindenhonnan, minimális szereléssel, telepítéssel és beállítással elérhető. Természetesen a hálózat alapja egy mára már nem is olyan drága, Draft N-es Wi-Fi-t támogató router volt, amivel még a kert végébe is eljuttatható a szolgáltatótól vezetéken érkező internet. Aki nyomtatni is kényelmesen szeretne, annak érdemes nyomtatót is kiszolgáló modellt beszereznie, a sebesség szerelmesei pedig a Gigabit Ethernetre alapozhatnak.

Másodjára az adatok központi tárolásának kérdését oldottuk meg egy úgynevezett NAS-sal. A rövidítés hálózatra kapcsolt adattárat (Network Attached Storage) takar. A ZyXEL NSA-220 az otthonra szánt NAS-ok középmezőnyébe sorolható. Két 3,5”-os winchestert tud kezelni RAID 0 vagy RAID 1 rendszerben is, a hálózatra pedig Gigabit Ethernet porttal csatlakozhat. A fehér dobozka fémből készült, meglehetősen masszív jószág. Előlapjára egy nagy kijelző került, sarkában másoló (Copy) gombbal, ezzel a frontra helyezett két USB-re köthető eszközök – pendrive-ok, kártyaolvasóba tett memóriakártyák, külső winchesterek – adatai menthetőek könnyen és gyorsan a NAS-ra, de tárkapacitásuk egyúttal a hálózatba is integrálható.

Hátul nem találtunk további USB-ket, pedig az NSA-220-ba épített USB-s nyomtatószerver miatt jó lenne még pár aljzat. Mert aki beköt egy printert, annak nem biztos hogy elég lesz a fennmaradó egyetlen csatlakozó. Hátul található a NAS-ok egyik elengedhetetlen alkatrésze, egy (picike) ventilátor. Ezt azért nem szokták kihagyni, mert nem lehet tudni, hogy a felhasználó milyen szűk, forró sarokba rejti az eszközt. Egy ilyen NAS-t célszerű a routerrel együtt valami félreeső helyre tenni, ahol nem lesz útban, és a két winchester fémházzal felerősített hangja sem zavar. Persze ilyenkor nehezebb az USB-ket gyors adatmentésre használni.

Szerintünk jó dolog, hogy a ZyXEL merevlemezek nélkül adja az NSA-220-at. Így a felhasználó maga döntheti el, hogy melyik márkában bízik, és milyen kapacitású tárakat választ. Azt is megfigyeltük, hogy a NAS-ok gyártói rendszerint jóval magasabb felárat számolnak a winchesterekért, mint amennyibe azok külön kerülnek. Beszerelésük a ZyXEL dobozába végtelenül egyszerű, bár csavarhúzóra azért szükségünk lesz a művelethez. A hátsó csavarok oldása után még egy-egy darab biztosítja a tálcát, amin a HDD pihen.

Nyilván senki sem lepődik meg azon, hogy a ZyXEL készüléke SATA felületet használ. Pillanatnyilag ez a legelterjedtebb formátum, ügyes csatlakozókialakítása miatt sokkal kényelmesebb, mint a korábbi IDE vagy a drága SCSI (igaz annak is van SATA jellegű változata, az SAS). Tesztpéldányunkba a ZyXEL hazai képviselete egy 160 GB-os Western Digital winchestert telepített. Érdemes még annyit megjegyezni, hogy az NSA-220 nem hot-swap rendszerű, tehát menet közben nem tanácsos cserélgetni benne az adattárakat.

Bekapcsolás után kíváncsian vártuk, milyen effektek jelennek meg az előlapi kijelzőn, de csalódnunk kellett. Csak a rendszer, a két merevlemez és az USB felirat világított/villogott kéken vagy sárgán a felső peremén. Némi vigaszt nyújtott a bekapcsoló erős kék fénye. A lakkozott padló segítségével gyönyörű fénycsóvát rajzolt a küszöbökre, mert a tárat egy szófa alá rejtettük, az ott lakozó router mellé.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Zyxel

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés