Hirdetés

Seagate Barracuda: 1 TB egy tányéron

Seagate merevlemez-evolúció

A napjainkban tomboló SSD-őrület közepette olykor hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni a merevlemezek világának történéseit. Az elmúlt egy évben lefolyt, gigászi áremelkedéseket okozó eseményekről valószínűleg mindenki értesülhetett híreinkből, így ennek okán erre most nem áldoznánk további karaktereket. Ezzel szemben említésre méltónak találjuk, hogy a Western Digital tavaly felvásárolta a Hitachi merevlemez-üzletágát, amely – immáron ex-tulajdonos – vállalat mellesleg jó néhány éve még az IBM HDD részlegét kebelezte be.

Ezt a lépést a nagy konkurens Seagate sem hagyhatta szó nélkül, így a vállalat végül a Samsung merevlemez-üzletágát szippantotta fel. A Seagate történelmében nem ez volt első akvizíció, hisz a 1996-ban már felvásárolták a Connert, majd 10 évvel később a Maxtort is, mely cég pár évvel azt megelőzően a Quantum HDD divízióját kebelezte be. Ezen események ismeretében megállapíthatjuk, hogy a HDD-gyártók esetében különösen megállja a helyét "a nagy hal megeszi a kicsit" mondás. Olyannyira, hogy a 3,5"-os meghajtók piaca szépen lassan kétpólusúra apadt: a Western Digital-ra és a Seagate-re szorítkozik.

Mindez talán épp nekünk, vásárlóknak a legkevésbé jó hír, hisz minél kevesebb a piaci szereplő, annál kisebb az esély az árversenyre és az esetleges innovációra, egyszóval ma már sajnos ez a terület is jóval szürkébb, mint amilyen mondjuk 5-10 éve volt. Ennek ellenére a fejlődés szerencsére nem állt meg, hisz egy bizonyos mértékű nyomást az SSD-k rohamos árzuhanása és ezzel együtt terjedése is gyakorol, másrészt a merevlemezekre még nagyon sokáig lesz igény, amivel természetesen a gyártók is tisztában vannak. Az SSD-k GB/ár aránya még mindig messze elmarad HDD-kétől, így aki elérhető áron vágyik nagy kapacitásra, annak szinte kizárólag egy vagy több merevlemez jöhet szóba. Nyilván nem is véletlen, hogy manapság az asztali gépek esetében népszerű a kisebb, 64-128 GB kapacitású SSD, plusz 1-2 TB-os HDD kombó. Ezzel ügyesen kombinálva rendszerünk egy időben lehet igencsak tempós, miközben a nagy tárhelyről sem kell lemondanunk.


Seagate Barracuda 7200.12 500 GB [+]

Utolsó, kifejezetten merevlemezekkel foglalkozó tesztünkben a Seagate Barracuda 7200.12 500 GB-os modellje mindent vitt. Akkor a szóban forgó meghajtó szinte kétséget kizáróan kapta meg az – általunk amúgy meglehetősen ritkán kiosztott – "különösen ajánlott" minősítést. Ezen felül azóta már azt is megállapíthatjuk, hogy a meghajtó kiállt egy tartóstesztet is, hisz lassan két éve képezi tesztrendszerünk szerves részét, amivel nemcsak gyorsaságát, de megbízhatóságát is bizonyította.

A merevlemezek fejlődésének egyik legszembetűnőbb eleme a tányérok, és ezzel együtt a teljes meghajtó kapacitásának növekedése. Az talán mindenki számára nyilvánvaló, hogy az adott szabványon belül a lemezek területe fix, így csak azok adatsűrűségét lehet növelni. Erre vonatkozóan számtalan kutatás létezik, amire most külön nem szándékozunk kitérni. Röviden a lényeg, hogy minél nagyobb kapacitású az adott meghajtóban található tányér (vagy tányérok), annál nagyobb olvasási és írási sebességre lehet képes az adott merevlemez. Természetesen a növekvő sűrűség okán a fejpozicionálás pontosságát is folyamatosan fejlesztenie kell a gyártóknak.

A Seagate 7200.12-es sorozata még 500 gigabájtos tányérokkal operált, ezt követően a vállalat 667 GB-os egységekre váltott, de ezek elsősorban csak az alacsonyabb, 5900 rpm-es modellekben kaptak helyet. A 7200-as Barracuda szériából kizárólag egyetlen modell, a 3 TB-os Barracuda XT részesülhetett ezekből, bár ott a lemezeket 600 GB-ra limitálták, így a szóban forgó meghajtóba összesen 5 darab került belőlük. A Seagate ezután egy nagyobb lépéssel azonnal az 1000 GB-os tányérok felé vette az irányt.


Egytányéros Seagate Barracuda 1 TB [+]

Az első ilyen kapacitású részegységekkel szerelt modellek tavaly év végén váltak elérhetővé. Ez egyben egy új szériát is jelentett, melyet a Seagate – elhagyva a hat sorozat óta alkalmazott 7200.xx sémát – már csak egyszerűen Barracudának hív. Vásárlói szempontból ez nem túl szerencsés, mivel így az árlistákon egy fokkal nehezebb beazonosítani az adott meghajtót. Nálunk a sorozat 1 terabájtos tagja vendégeskedett, melybe értelemszerűen egyetlen tányér, és mellé két fej került.


20 és 26 milliméter [+]

Az egyetlen lemezes konfiguráció miatt a korábbi tesztgyőztes 500 GB-os Barracuda 7200.12-höz hasonlóan a meghajtó valamivel alacsonyabb, egészen pontosan 26 milliméter helyett csak 20 milliméter magas.


[+]

Az egy darab tányérnak, és ezzel együtt a kompaktabb kialakításnak köszönhetően a merevlemez súlya mindössze 394 gramm, ami relatíve kevésnek számít a 3,5"-os mezőnyben.


[+]

SSD-tesztjeinkhez hasonlóan itt is vetettünk egy pillantást az elektronikára. A viszonylag egyszerű NYÁK-on három fő komponens helyezkedik el: a meghajtó teljes vezérlésért és ezzel együtt a SATA kapcsolatért is egy közös fejlesztésű LSI/Seagate chip felel, mely a trendnek megfelelően a SATA 6 Gbps szabványt is támogatja. E mellett található a cache, ami a Winbond műhelyéből származó, 64 MB-os DDR2-800 szabványú egységet takar. A meghajtóban található két motor irányítását a Texas Instruments SH6968B típusjelzésű chipje végzi.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés