Hirdetés

GeForce RTX 3080 12 GB videokártya MSI kivitelben: apró lépés előre

Az MSI Suprim X modelljével megmutatja, mit lehet kihozni az NVIDIA legújabb, szinte titokban piacra dobott GPU-jából.

Bevezetés, kártyaismertető

Az NVIDIA idén januárban több új GPU-t is bejelentett: mobil oldalon megjelent a 3080 és 3070 Ti változat, az asztali PC-kbe pedig az RTX 3050. Ezek mellett azonban szép csendben érkezett még valami: a már piacon lévő RTX 3080 frissített változata, 10 GB helyett 12 GB memóriával, mely nem leváltja, hanem kiegészíti a „standard” 3080-at, ugyanis az újdonsággal együtt az is piacon marad.

Bár az elnevezésből azt hihetnénk, hogy nem történt más, mint hogy az NVIDIA +20% memóriával egészítette ki az RTX 3080 alapját adó GA102-200-at, valójában ennél többről van szó: az új grafikus kártyák szélesebb memóriabuszt és több részegységet felvonultató GPU-t használnak, ám az utóbbi alacsonyabb órajeleken működik. A pontos különbségekről a 12G megjelenésekor írt hírünkben már beszámoltunk, így erre nem térnénk most ki – ami a lényeg, hogy az újdonsággal az NVIDIA a „standard” 3080 és a 3080 Ti közötti rést tömi be. Az már más kérdés, hogy jelen piacon volt-e itt bármiféle rés, és ha igen, akkor az AMD melyik kártyáját próbálhatta meg az cég kiütni belőle? Ezt próbáljuk meg kideríteni.

Szuper Suprim

Tesztalanyunk, melyben az új GPU bemutatkozik, egy rekorder: az MSI GeForce RTX 3080 SUPRIM X 12G a piacon elérhető legmagasabb órajelű 3080 12G változat: boost órajelét 1890 MHz-re, a power limitet pedig a hivatalos 350 wattról 370 wattra emelték. A hűtésről a cég legnagyobb teljesítményű, Suprim X nevű rendszere gondoskodik, mely három méretes ventilátort, rengeteg alumíniumot, hét hővezető csövet és igen sűrű bordázatot tartalmaz.


[+]

A kártya energiaellátásáról három darab 6+2 tűs csatlakozó gondoskodik, így a 370 wattos limit még konzervatívnak is mondható – ezt manuálisan tovább növelhetjük egyébként 430 wattig, de még így is belül maradunk a három csatlakozó kínálta 525 wattban. Nem meglepő módon a VGA dupla BIOS-t kapott, Gaming és Silent beállításokkal – ami viszont szokatlan, hogy alapértelmezésben az utóbbi az aktív.


[+]

Megjegyeznénk viszont, hogy itt a két BIOS esetén az órajeleket nézve nincs eltérés, pusztán a ventilátorok vezérlésének görbéje más, a Gaming verzió hamarabb kapcsol be és magasabb fordulatszámon. Tesztünk alapján egy jól szellőző házban igazából nem muszáj használni, ha a hűvös levegő biztosított, akkor Silent üzemmódban is még határon belül tartható a GPU hőmérséklete, a tuninglehetőségeken (melyek, előre eláruljuk, minimálisak) pedig nem javít a plusz hűtés sem.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés