Hirdetés

Nikon Coolpix P100 – egy okos elgondolás

Külső jellemzők, ergonómia

A Coolpix P100 huszonhatszoros átfogású optikát kapott, amely kisfilmes értékekben kifejezve 26 – 678 mm közti gyújtótávolság-tartományt fed le. Azonban nem csak az optikai átfogás teszi vonzóvá a gépet, hanem sokrétű szolgáltatásai is, melyek a kreatív fotózást hivatottak támogatni.

A gép külsejét tekintve inkább a bridge kategóriába sorolható, mint a kompaktokhoz. Nem csak az SLR-szerű forma és funkcionalitás, hanem mérete is ezt támasztja alá. A testes váz ugyan jár némi negatívummal (nagyobb helyigény), de kétségkívül előnye a kényelmes fogás (nagy markolat) és a kezelőszervek szellősebb elrendezése, ami megint csak az ergonómiának jön jól.

A P100 formáját egyértelműen a hatalmas optika, a markáns markolat, és a dönthető kijelző határozza meg. Az előlapon az objektív és a markolat között (fent) kapta helyét az AF segédfénye, amely szükség esetén erős vörös fénnyel világítja meg a témát. A vakut mindig a fotósnak kell felnyitnia, magától nem lép működésbe. Nyitott állapotban bő nyolc centire helyezkedik a villanófej az optika középtengelyétől, így portréfotózásnál könnyű dolga van a vörösszemhatást csökkentő algoritmusnak.

Nagylátószögű végén 17 milliméternyit nyúlik ki az optika a tubusból, azonban telecentrikus állásban ez a hossz tekintélyes 6,2 centire módosul. Ha bekapcsoláskor a lencsevédő kupakot a gépen felejtjük, akkor a kijelzőn figyelmeztető üzenet jelenik meg, amely a masina kikapcsolását, valamint a sapka eltávolítását kéri.

A hátlap felületének nagy részét a kihajtható és dönthető LCD foglalja, de mivel a gép tervezésekor nem kellett a kis méret megtartására ügyelni, ezért még maradt hely bőven a kezelőszerveknek és egy kényelmes hüvelyktámasznak. A kijelző és az EVF képe között a bal felső sarokba helyezett nyomógombbal válthatunk. Szemüvegesek az elektronikus kereső oldalán egy tárcsa segítségével állíthatják be a látásuknak megfelelő dioptriaértéket. Filmfelvételeinket dedikált gombbal indíthatjuk (a módválasztó tárcsán külön nincs is filmfelvétel mód); a mozgóképek jellegét egy egyszerű forgókapcsolóval válthatjuk High Definition (akár 1920x1080) és High Speed (legfeljebb 240 kép/mp) között. A paraméterező tárcsa a markolatot fogó kéz hüvelykujja által könnyedén elérhető helyre került.

A Nikon P100 LCD-je kb. 180 foknyira dönthető (90/90 fok fel-le), így a gépet fejünk fölé tartva vagy a földhöz közel is kényelmesen használhatjuk. A kijelző masszív mechanikával rendelkezik, bármilyen dőlésszögben stabilan megáll.

A fényképezőgép csatlakozói a váz bal oldalán lettek elhelyezve. A szennyeződés elől egy gumifedél védi a HDMI és az USB aljzatot. Szintén ezen az oldalon található a beépített hangszóró.

Legalul pont középre került a fém állványmenet. Ez azért sem örvendetes, mert állványra rögzítve nem lehet hozzáférni a memóriakártyához vagy az akkuhoz.

A vaku oldalában, baloldalt látható a villanó felnyitó gombja. A kis fényforrás tövében a Coolpix P100 sztereó mikrofonja csücsül. A módválasztó tárcsán és a bekapcsoló gombon kívül már csak a kioldó és az ezt ölelő zoomgyűrű található a váz felső lapján. Bár használata nem okoz ujjgörcsöt, mi a kioldót egy kicsit beljebb helyeztük volna el, úgy lenne igazán optimális pozíciója.

Nagyon kényelmes használni a Nikon Coolpix P100-t, fogása a markáns markolatnak és a nagy objektívtubusnak hála SLR-szerű. A dönthető kijelző szinte minden pózban lehetővé teszi képeink komponálását. Kekeckedésre csak az EVF ad okot, ennek képe ugyanis kicsi és alacsony felbontású, s ha szemünkkel nem pont merőlegesen látjuk képét, akkor képtorzulásokkal találkozhatunk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nikon

Azóta történt

Hirdetés