Hirdetés

Nagytestvér: Connect3D Radeon 9700 Pro

Radeon 9700 über alles

Nem tegnap volt, amikor nagyító alá vetettük az első Radeon 9700 Pro kártyát. Részletes elemzésünkben igyekeztünk minden oldaláról megismerni az ATI zászlóshajóját, hosszan elemeztük a teljesítményét anizotropikus szűrés, FSAA és egyéb képminőség-javító eljárások használata mellett. Állunk valahol a pincében koppant, már az akkori driverekkel (Catalyst 2.4) is remekelt a vas, köhögött a Pentium 4 és izzadt a monitor. Ugyan "érezhető volt", hogy nagyot dobott a kanadai cég, nem tudtuk, amit most tudunk: igazándiból azóta sem sikerült senkinek megszorongatnia a Radeon 9700 Pro-t, még a notórius késlekedő GeForce FX-nek sem. Hab a tortán, hogy a következő generációs ATI R350 lapka sem tűnik érdemi frissítésnek, a Radeon 9700 Pro tehát nagyon jókor és jó helyen robbant be a piacra.

Mindebből következik, hogy a kártyában még mindig van fantázia (hogy ne lenne, továbbra is a leggyorsabb 3D-s zsuga), és bár az árak még bőven a 30.000 forintos "álomhatár" fölött tanyáznak, a kínálatot érdemes ismerni, mert vagy most, vagy később, de jó nekünk, ha van/lesz egy "ilyenünk". Amióta az ATI is az nVidia-féle gyártási lánc mellett tette le voksát, számos gyártótól vásárolhatunk ATI chipes kártyákat. Nagytesztünk alanya a Gigabyte kártyája volt, most a Connect3D-n a sor. Előző cikkünkben nem véletlen töltöttünk annyi időt a Radeon 9700-zal, mint olyannal... -- ezt most legkevésbé sem szeretnénk megtenni. Az architektúra ott bemutatkozott, a számunkra kritikus tesztekben a kártya megmérettetett, elhangzott, amit mi a Radeonról mondani tudtunk (memófrissítéshez klikk ide!).


In memoriam GeForce 4..

A kérdés most az, hogy mit tud a Connect3D Radeon 9700 Pro megoldása. A válasz igazából rövid lesz, ennek megfelelően a cikk is: mindent, amit tudnia kell, avagy:

  • ATI Radeon 9700 Pro VPU
  • 128 MB 2.86 ns FBGA DDR SDRAM (Samsung)
  • VGA, DVI-I és SVHS kimenetek
  • DVI-to-VGA átalakító, SVHS-to-kompozit átalakító, SVHS és kompozit video kábelek

A Connect3D kártyája az ún. PBA (Powered by ATI), és nem a BBA (Built by ATI) kategóriába tartozik. A kettő között a különbség, hogy a BBA kártyákat maga az ATI készít(tet)i, míg a PBA megoldásokhoz "csak" a chipet szállítja. Pusztán a két fogalmat vizsgálva a BBA típusú Radeonokat kellene előnyben részesítenünk, hiszen azok "garantált ATI minőség". A helyzet az, hogy ez így önmagában pont annyira igaz, mint a legtöbb kategorikus kijelentés... tény, hogy a BBA egyfajta standardot jelenthet, de az is tény, hogy mindenkinek blamázs lenne, ha egy gyártó defektes kártyákat dobna piacra, akkor is, ha mindezt a PBA-égisz alatt teszi.

Épp a fentiek miatt azért kritikusak voltunk a Connect3D termékével szemben, de nem kellett csalódnunk. Egyrészt, PBA ide, BBA oda, de a kártya grammra (komponensre) megegyezett a régi Radeon 9700-asunkkal, másrészt a képminőséggel sem volt semmi problémánk. Sajnos nem állt rendelkezésünkre egy komolyabb, 22"-os katódsugárcsöves szörnyeteg, így be kellett érnünk az 1280 x 1024 felbontással és egy 17 colos monitorral. Radeon, Radeon, mi nem láttunk különbséget a két kártya között, igaz, ez a sasszemünktől nem független, hiszen a régi Radeon jópár hónapja nem nálunk lakik már (sajnos).


A szokásos: kábel a rengetegben

Egy darabig próbálkoztunk a szokásos "MHz-facsarás" trükkel is, azaz húztuk a vasat, de elég hamar arra jutottunk, hogy majd akkor gyötörjük, ha lesz játék, ami miatt már érdemes és méginkább szükséges (mert lassú). A 3DMark 2003 nem ilyen, az ezirányú felzúdulásokat kéretik borítékolni!


Lehet így, és lehet FX Flow-val..

Mit mondhatnánk? Ugyan nincs sok időnk játszani, ráadásul csak egy rövid látogatás erejéig volt vendégünk a Connect3D Radeon 9700 Pro, azért újra lelkesek lettünk. Hiába no, nem minden nap veheti kézbe az ember a leggyorsabb (és sajnos az egyik legdrágább) asztali 3D gyorsítót. A Radeon jött, látott és győzött, már hónapokkal ezelőtt is, de most szintúgy. Az ATI jól spekulált anno, a Connect3D pedig jó lóra tett az ATI-val.

Most pedig félretesszük a kártyát, és tovább böngésszük az árlistákat, mert a szűk rokonság legifjabb tagjának "valami 3D gyorsító" kell, durván 5000 Ft-os nagyságrendben. Tudjátok, narancs, magyar, savanyú szőlőcukor, meg minden...

(Parci)

A Connect3D Radeon 9700 Pro a Narba Hungaria jóvoltából került hozzánk, ezúton is köszönjük!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés