Hirdetés

Mini-PC vs. Mac mini

Csendélet almával

Eddig, ha valaki csak bele akart kóstolni a számítógépes világba, nem igazán akadt más választása, mint megtanulni gépe működését és elveszni az operációs rendszerek, vírusirtók és meghajtóprogramok dzsungelében. Az Apple Mac mini egy reménysugár, amely talán változtat ezen az áldatlan állapoton.

A Macintosh számítógépek Európában – és különösen régiónkban – kevéssé ismertek, furcsa módon mégis számos – negatív – tévhit él róluk a köztudatban. A többnyire kép- és kiadványszerkesztésre, illetve egyéb, általában a médiához kapcsolódó professzionális feladatra használt Maceket leszámítva, kevés lelhető fel az országban eme, a PC-vel inkompatibilis számítógépből. A PC ezzel szemben széles körben elterjedt, jól ismertek előnyei és természetesen a hátrányai is.

Vasárnapi szörfösök

Hazánkban PC-t vásárolni roppant egyszerű, legalábbis elsőre annak látszik. Rengeteg kisebb-nagyobb számítógép-szaküzlet várja, hogy betérjen a vásárló, aki persze csak egy jól működő, „általános célra szánt” gépet szeretne. Ám szinte biztosra vehető, hogy a hazavitt gép nem szolgál majd teljes megelégedésére. A legtöbb bosszúság előre nem látott hardverhibából, esetleg valamelyik hardverelem rossz megválasztásából, netán az elégtelen induló szoftvercsomagból ered. De semmi baj, a PC-t kedvünkre bővíthetjük, fejleszthetjük, akár százezreket is költhetünk havonta a tökéletesítésére. Ebbe a fejlesztési „dugóhúzóba” a szoftver- és hardverfejlesztők igyekeznek is belehajszolni a felhasználókat: a legújabb programok csak a legújabb hardvereken futnak jól, és a legújabb hardveres szolgáltatások is csak a legfrissebb szoftverrel használhatók ki.

A bővítéssel is hasonló a helyzet. A PC-hez ezerféle kiegészítőt vásárolhatunk, amelyek nagy rugalmasságot és mozgásteret adnak, ám gondot okozhat az alkatrészek nem megfelelő kompatibilitása, ráadásul – szükség esetén – a garanciát is többfelé kell érvényesítenünk. Az előre összeszerelt PC-k egyik legnagyobb gondja mégis az, hogy szinte lehetetlen azonnal használatba vehető, kész megoldást találni. A szerencsésebb helyzetben lévő angol egyszerűen „out-of-the-box experience”-nek hívja az ideális helyzetet, vagyis a frissen megvett gép azonnali (alkatrészszerelés, telepítés és „driverkergetés” nélküli) használatba vételét. Sok szaküzletben ugyan összeszerelik a gépet, sőt még operációs rendszert is telepítenek rá, ám az egyéb felhasználói programokat már nekünk kell „összevadásznunk” a számítástechnikai lapok lemezmellékleteiről vagy az internetről.

Csendélet almával

A Mac mini szakított a bevett Apple-recepttel, miszerint a gépeit kizárólag kompletten, monitorral együtt értékesíti. Ennek (is) köszönhetően az ára egészen barátságos, a legkisebb Mac mini alig kerül többe 130 ezer forintnál. Ebben az alapgépben lassabb, 1,25 GHz-es G4-es CPU, 256 MB DDR333-as RAM, 40 GB-os merevlemez, 32 MB-os és tévékimenetes ATI Radeon 9200 VGA-vezérlő, LAN, hangchip, modem, USB 2.0 és Firewire 1394a interfészek, valamint egy DVD-olvasó/CD-író található. Ez az összeállítás tökéletesen elegendő általános felhasználásra, ám komolyabb multimédiás feladatokra már nem alkalmas.

A Mac mini szíve

A Mac miniben egy, az x86-os PC-kkel minden szempontból inkompatibilis CPU dolgozik. A negyedik generációs PowerPC G4-es modell kisebbik verziója 1,25 GHz-en működik, ami megközelítően egy 2 GHz-es Intel Pentium modellnek felel meg, míg a gyorsabb, 1,42 GHz-es nagyjából a 2,4-es P4 sebességét hozza. A G4 is tartalmaz egy, a Pentium SSE kiegészítéséhez hasonló, 128 bites vektoregységet, amelyet az Apple Velocity Engine-nek nevez (de AltiVec-ként is ismert). Egy G4-es alapú gép ugyan nem tudja natívan futtatni az x86-os programokat, szükség esetén Linux telepíthető rá, és léteznek x86-os virtuális PC-emulátorok is OS X alá.

Egy nagyobb változat is készült a Mac miniből, ami – a némileg magasabb vételárért cserébe – gyorsabb, 1,42 GHz-es G4 processzort és 80 GB-os merevlemezt tartalmaz. Emellett számos bővítményt is rendelhetünk az alapgéphez, így például DVD-íróra válthatunk, növelhetjük a memória kapacitását, továbbá Wi-Fi és Bluetooth csatolót is kérhetünk mini számítógépünkbe. A kiegészítő lehetőségek közül talán a memóriabővítés a legfontosabb, mivel az előre telepített OS X operációs rendszer nagyobb terhelés alatt komolyan lelassulhat a 256 MB-nyi rendszermemóriával.

A Mac mini designja közelít a tökéleteshez – a mindössze 16 x 16 x 5 cm-es doboz letisztult, elegáns és távolról sem hasonlít egy nagy, csúnya, szürke PC-re. A zajjal sem lesz senkinek gondja, a Mac mini szinte teljesen hangtalan, egyedül talán az optikai meghajtó zajos kissé működés közben. A gép további előnye – amivel csak nagyon kevés PC veszi fel a versenyt – a már említett „out-of-the-box experience” tökéletes kivitelezése. Egy Mac mini üzembe helyezése nem nehezebb, mint egy hifi komponensé. A dobozából kiemelve és a szükséges perifériákat csatlakoztatva (monitor, billentyű, egér, LAN-kábel stb.) azonnal üzemképes. Bekapcsolás után rögtön az előre telepített OS X jelentkezik be, amelyben a szövegszerkesztőn kívül video-, kép- és zenelejátszót, -szerkesztőt, webböngészőt és e-mail klienst találunk. Ez az iLife programcsomag.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés