Hirdetés

Megújuló házimozi

Házimozi PC

A videomagnóknál jobb képminőségű, ám továbbra is könnyen kezelhető DVD-lejátszók és -felvevők ma már nem számítanak luxuscikknek. Viszont akinek az otthonában már akad egy erősebb PC, jogosan teszi fel a kérdést: nem oldható meg mindez számítógéppel?

A PC talán legnagyobb erénye, hogy roppant sokoldalú, a segítségével szinte minden feladat elvégezhető – a lényeg, hogy megfelelő szoftvert (és/vagy célhardvert) találjunk az adott feladatra. A HTPC, azaz házimozi PC ötlete is ebből az elvből született. Egy tévére kapcsolt PC, amely alkalmas bármilyen formátumú multimédia adat (videó, kép, hang) és lemez lejátszására, könnyen kezelhető, és az internetre kapcsolva még plusz szolgáltatásokat is nyújt. Az ötlet jó, ráadásul minden adott hozzá: a nagy számolási teljesítmény, a tévévevő és egyéb célhardverek, na és persze a sokoldalúság. Vannak azonban buktatók is, pontosan ott, ahol a hagyományos eszközöknek nagy előnyük van: egyszerűség, könnyű kezelés és legfontosabbként az azonnali működés. Egy asztali DVD-felvevőt ideális esetben soha nem kell szervizbe vinni, vagy csak akkor, ha már nagyon nagy a baj, míg egy HTPC-vel minden olyan gond előfordulhat, ami egy PC-vel - ez pedig aggasztó.

A kulcs a szoftver

A Microsoft is felismerte, hogy az új piac új megközelítést igényel, ezért elkészítette Media Center Edition 2005 Windows XP-jét (MCE 2005), amelyet kifejezetten a HTPC-khez alakított ki. Az operációs rendszer nem más, mint egy Plus! csomaggal kiegészített Windows XP Professional SP2, amelynek a kezelőfelületét teljesen meg lehet változtatni egy Media Center alkalmazással. A letisztult, messziről is jól látható, ezért távirányítóval is könnyen kezelhető menüben csak a legfontosabb funkciók kaptak helyet. Ilyen a DVD-lejátszás, a tévénézés és a rádióhallgatás, a felvételek készítése, saját képeink, videóink és zenéink lejátszása, szerkesztése, rendszerezése, a CD/DVD-írás és az Online Spotlight tartalomszolgáltatás. Az MCE 2005 igyekszik felhasználóbarát, könnyen kezelhető felületet nyújtani, miközben megőrzi a PC rugalmasságát, sokoldalúságát. Ebből az operációs rendszerből azonban még nem létezik magyar kiadás, az első lokalizáció a következő, Longhorn-alapú változatnál várható.

Természetesen nem az MCE 2005 az egyetlen megoldás, lelkes Linux-guruk már többféle ingyenes, hasonló szolgáltatásokat nyújtó, kifejezetten HTPC-re specializált, Unix-alapú operációs rendszert is készítettek (például MythTV). A Linux-alapú rendszerek hasonlóan rugalmasan alkalmazkodnak a PC tudásához, mint a Microsoft megoldása, és a lehető legegyszerűbbre "butított” kezelőfelülettel csábítják a vállalkozó kedvű felhasználókat.

Hardverkompozíció

Online Spotlight
Az MCE 2005 egyik erőssége az Online Spotlight. A streamelt adatfolyamra építő szolgáltatás egy, már régóta ismert jövőkép megvalósítása, amellyel számos online csatorna elérhető, fizetős és ingyenes egyaránt. A "hagyományos” online videokölcsönzés mellett létrehozható például személyre szabható hírcsatorna is, amelyben csak a bennünket foglalkoztató hírek szerepelnek, az általunk kívánt mélységben.

Az erősen specializált szoftverek sajnos meglehetősen érzékenyek a hardver összeállítására. Ha Microsoft Media Center-alapú PC-t szeretnénk otthon "barkácsolni”, minden egyes perifériának rendelkeznie kell Windows Media Center-es driverrel. A driverkövetelmény egyelőre rengeteg hardvert kiejt, ahogy Linux esetén is figyelni kell arra, hogy az adott csomag támogassa a hardvereinket (persze lehet operálni a csomagok újrafordításával is). Leginkább a tévé- és rádióvevő kártyáknál jelentkezhetnek gondok, a rendszer alapvető egységei (hangkártya, alaplapi vezérlők, optikai egységek) nem okoznak különösebb problémát. Mivel a Microsoft egyelőre nem adott ki dobozos Media Center-változatot, azt csakis rendszerintegrátorok szerezhetik be, így MCE 2005-alapú HTPC esetén garantált a hibátlan kompatibilitás.

Egy HTPC alapja bármilyen gép lehet. Lényeges, hogy megfelelően nagy számolási teljesítménye és háttértára legyen, tartalmazzon minden szükséges ki- és bemenetet, és ami a legfontosabb, szép, divatosan formatervezett házban kapjon helyet. Egyszerű lejátszásra, tévéfelvételre és szerkesztésre egy erősebb Intel Celeron vagy AMD Sempron is megteszi, 512 MB RAM-mal és legalább 160 GB-os merevlemezzel megtámogatva. Több tuner, valamint nagyfelbontású jelforrás esetén már nem árt, ha erősebb a gépünk, és persze a DVD-író is alapfelszerelésnek számít ezekben a rendszerekben. Érdemes a távirányítást is megoldani, a hagyományos beviteli eszközök elhagyásához és a hifikomponensek által kínált komfortérzet megteremtéséhez.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés