Hirdetés

Lenovo ThinkVision 27 3D: szemüveg nélküli 3D monitor tesztje

Kipróbáltuk a 27 hüvelykes, 4K-s kijelzővel ellátott, térhatású megjelenítéssel kecsegtető kijelzőt.

Milyen a szemüveg nélküli 3D?

A készülék nagy ígérete a szemüveg nélküli 3D megjelenítés, amihez – a cég munkatársaitól kapott információk értelmében – egy speciális lencserendszerrel, illetve az ezt vezérlő egyedi elektronikával látták el a monitort. A képernyő alatti panelen találhatóak a felhasználó fejét és szemét figyelő szenzorok, a készülék az innen kapott információk segítségével oldja meg, hogy a jobb- és bal szembe eltérő kép kerüljön, amelyek az agyban elméletileg térhatású képpé állnak össze.

Működik?

Igen, ez ténylegesen is működik, de azért kisebb-nagyobb kompromisszumokkal. 3D módban a felbontás csak Full HD (1920x1080 képpont), és egyszerre csak egy ember használhatja, hiszen a többiek szellemképesnek fogják érzékelni a képet. Viszont az az egy felhasználó tényleg úgy érzékeli, mintha kilógnának az ábrák vagy animációk a képernyőből, mindezt úgy, hogy nem kell hozzá semmilyen extra kiegészítőt, például kényelmetlen szemüveget vagy sisakot igénybe venni.


[+]

Viszont a nézési távolság korlátozott, 60 és 100 centiméter közé eshet, ráadásul a monitor előtt csak egy viszonylag szűk, körülbelül 70 fokos tartományban lehet mozogni, mert innen kilépve összeomlik a 3D illúziója. És azt is tapasztaltuk, hogy ha nem csak nagyon lassan mozgatjuk a fejünket, akkor pillanatokra szellemképesedés érzékelhető.

Tartalmak?

A 3D használatához a gyártó saját 3D Explore névre hallgató alkalmazását kell elindítani, amelyen keresztül eljuttathatóak az állományok a képernyőre. Van mód arra, hogy a 3D Master nevű alkalmazásból töltsünk be képeket és videókat, de emellett arra is felkészítették, hogy pluginek segítségével együtt tudjon működni például a Microsoft Office rendszerrel, vagy a Creo, illetve 3D Max Studio szoftverekkel.


[+]

Tehát ez azt jelenti, hogy akár egy Excel táblázatba vagy Word dokumentumba is bepakolható egy térhatású kép vagy animáció, illetve közvetlenül a tervezőprogramokból is megnyitható 3D-s állomány.  Emellett használhatjuk a YouTube-ot is, amelyen található még mindig jó pár 3D videó, amelyek közül a Side-by-Side (SBS) típusúak jöhetnek számításba e terméknél.

Milyen az élmény, mire jó?

A monitor képes megteremteni a térhatást, ami abszolút hozzáadott értéket jelenthet. Ez azért a mozgóképeknél nem az igazi, itt sajnos egész gyakran érzékelhető akadás, szaggatás, emiatt játékra sem ideális. Viszont az állóképeknél, ábráknál, látványterveknél, illusztrációknál nagyon rendben van a dolog. Ilyenkor a megszokottnál jobban érzékelhetőek az arányok, könnyebb elképzelni, hogy milyen is lesz a valóságban egy komponens, egy tárgy vagy akár egy épület.


[+]

Így azt mondhatjuk, hogy egy ilyen eszköz segítheti az építészek, mérnökök, gépészek munkáját, valamint a látványossága révén akár az értékesítés során is jó hasznát lehet venni, amikor arra van szükség, hogy meggyőzzenek, lenyűgözzenek egy ügyfelet.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés