Hirdetés

Interjú: Achill3uS – extrém tuning újratöltve

Újrakezdés

Idestova tíz éve már annak, hogy Achill3uS, vagyis Lőrincz Balázs először komolyabb tuningolásba kezdett – akkoriban Magyarországon még kevesen foglalkoztak a hardverek fagypont alá hűtésével. Mindössze néhány fórumozó próbálkozott ezzel a fajta tuninggal, kompresszoros hűtéssel. Folyékony nitrogénes tuningot Achill3uS és Overlocker használt először az országban, 2007-ben. Az sem ma volt, amikor 2008-ban elkísértük őket Amszterdamba, ahol az MSI európai versenyén vettek részt.


2008-ban Amsterdamban az MSI rendezvényén

Akkoriban félévente hasonló versenyekre jártak a srácok. Aztán 2011 körül szép lassan elmaradoztak a folyékony nitrogénes körök és az extrém eredmények Achill3uS-tól, másfelé sodorta az élet. Nagyjából fél éve viszont ismét fordult a sors kereke, és újra az alaplap mellé állt kezében termosszal, és lényegében ott folytatta, ahol bő három évvel azelőtt abbahagyta. Éppen a napokban érkezett vissza Tajvanról, ahol az ASUS ROG OC Showdown rendezvényén vett részt az extrém tuningos világ abszolút elitjével, ennek apropóján beszélgettünk vele egy kicsit.

PROHARDVER!: Minek köszönhető, hogy újra belekezdtél az extrém tuningba? Illetve korábban miért hagytad abba?

Achill3uS: Anno elértem egy olyan pontra, hogy egyszerűen nem volt időm tesztelni, mert kaptam egy munkát, ami meghatározta életem minden percét cirka négy éven keresztül. De olyan élményekre tettem szert, amiért egy másodpercig sem bánom, hogy így alakult. Azóta mást csinálok, és az élet úgy hozta, hogy párom külföldre költözött, ami miatt hirtelen több szabadidőm lett, így elhatároztam, hogy kipróbálom az aktuális hardvereket, mire képesek.

PH: Olyan az extrém tuning, mint a biciklizés? Több év kihagyás után egyből tudtál nemzetközi világranglistás helyezéseket szállítani, vagy beletelt némi időbe, míg megismerkedtél az új hardverekkel?

Achill3uS: Az alapok és a metódusok nem változtak, csak le kellett söpörni a port az OC-s tapasztalataim virtuális naplójának köteteiről, adaptálni kellett az új platformra, és rengeteget tesztelni. Az újrakezdés után pár hónap alatt sikerült felkeltenem a Gigabyte figyelmét, és mára nagyon kellemes partneri viszonyt ápolunk.


Idén tavasszal a Veletechen

PH: Mennyit változtak az elmúlt évek alatt a hardverkomponensek?

Achill3uS: Éppen akkor futottak be az Intel Sandy Bridge asztali processzorai, amikor abbahagytam a tuningot. Tisztán emlékszem, hogy mindenki nagyon elégedetlen volt, mert nem voltak ritkák a -20 °C-os coldbug jelenségek. Amikor egy adott hőfok alatt nem hajlandó működni a processzor, ami normál esetben -100 °C-nál vagy még alacsonyabban van, akkor a -20 °C körüli érték tuning szempontjából elég lelombozó. Így hiába volt egy levegőn nagyon impozáns processzora az embernek, nem tudott vele elérni nagy eredményeket.

Aztán sötétség jött, néhány évig nem is olvastam hardverhíreket, teljesen újdonságként ért az Ivy Bridge és a Haswell rendszerek teljesítménye, viselkedése. Minden platformot egy kicsit másképp kell tuningolni, feltűnnek új feszültségértékek, új beállítások melyeknek a pontos ismeretét, tuningpotenciáljuk kiaknázását el kell sajátítani. De azt kell mondjam, a lényeg mit sem változott. Ha valaki a szintetikus tesztek, benchmarkok maximalista megszállottja, mélyen a zsebébe kell nyúlnia, úgyanúgy, mint korábban.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés