Intel X25-M SSD: mindaz, amire vágytál?

Intel X25-M, tesztkörnyezet

A merevlemezek kora leáldozóban van! Vagy mégsem? Jónéhányunkat foglalkoztat ez a kérdés, hiszen az SSD, azaz Solid State Drive/Disk már itt kopogtat az ajtón. A hosszú múltra visszatekintő technológia az elmúlt években rengeteg fejlődésen ment keresztül, és mára mindennapos használatra alkalmas állapotba került, legalábbis ezt sugallják a gyártók. Az SSD-k működési elvét korábban kiveséztük, előnyeit és hátrányait egyaránt sikerült feltérképeznünk, és végül arra a következtetésre jutottunk, hogy azért nem eszik olyan forrón a kását. Az igaz, hogy a jelenleg kapható SSD-k a notebookokba szánt merevlemezek ellenében komoly konkurenciát képviselnek, hiszen fogyasztásuk, melegedésük és nem utolsósorban sebességük révén versenyképesek, de az ár/teljesítmény, illetve ár/kapacitás mutatóik még nem túl kedvezőek. Ez a két probléma idővel meg fog oldódni, hiszen a gyártástechnológia fejlődésével kisebb területen több memóriacella helyezhető el, és csökkenthető a gyártás költsége; már csak az a kérdés, hogy ez mikor következik be.

Már nyáron tudvalevő volt, hogy az Intel is beszáll az SSD-gyártók partijába, és végül a szeptemberi IDF-en le is leplezték saját fejlesztésű SSD-jüket, tesztünk főszereplőjét, az Intel X25-M-et. Az a tény, hogy az Intel belép erre a piacra, elvileg nekünk, felhasználóknak csak jó, hiszen a világ egyik vezető technológiai vállalatának megvan a tudása és kapacitása az SSD-k továbbfejlesztéséhez és nem utolsósorban az ereje is ahhoz, hogy a többi gyártóval szembeszegülve, saját termékeivel elárasztva a piacot lenyomja az árakat.


Intel X25-M SSD [+]

Tesztünk főszereplője, az X25-M az Intel első saját fejlesztésű SSD-je, 2,5 colos formátumban készül, és 80, illetve 160 GB-os méretben lesz elérhető. Az X25-M 1,8 colos megfelelője az X18-M, mely az X25-M-mel megegyező paraméterekkel rendelkezik, de értelemszerűen az ultravékony noteszgépekbe szánja a gyártó.

Az X25-M MLC NAND, azaz multi-level cell NAND lapkákra épül, amelyekről tudvalevő, hogy cellánként 2 vagy néha több bit tárolására képesek (az X25-M két bitet tárol). Már készülőben van az X25-M SLC NAND-os megfelelője, az X25-E, amely elvileg jövő év elején kerül forgalomba. Tehát, amit az MLC NAND lapkákról tudni kell: kisebb felületen több adat helyezkedik el (azaz nagyobb az adatsűrűség), de ez az SLC-vel szemben egyben a hátránya is a sebességre és élettartamra nézve. Ezzel nem mondtunk semmi újat, viszont az Intel megígérte ország-világ előtt, hogy az X25-M ennek ellenére mindent verni fog. Hogy ez igaz-e, az majd később kiderül. Elöljáróban a sebességről annyit, hogy az X25-M elvileg 250 MB/s-os olvasásra és 70 MB/s-os írásra képes másodpercenként, amihez 85 mikromásodperces (azaz 0,085 millisec) elérési idő párosul. Impresszív számok, az biztos.

Nem az Intelről beszélnénk, ha ennyivel beérték volna, ugyanis az X25-M nem csak szimplán egy újabb SSD, hanem egy új fejlesztés is egyben. Az X25-M már NCQ-kompatilibis SATA 300-as csatolóval rendelkezik, azaz 32 lekérést képes sorbaállítani abban az esetben, ha azokat a meghajtó nem képes végrehajtani időben (mikromásodpercekről van szó). A merevlemezeknél alkalmazott NCQ-ról már tudjuk, hogy sokszor többet árt, mint amennyit használ, ezért nem is kötelező bekapcsolni, az X25-M NCQ-ja azonban gyárilag aktivált, lényegében így épült meg maga a meghajtó. Az SSD-k között újdonság az X25-M-ben debütáló úgynevezett tízcsatornás-vezérlő is, mely a rendszervezérlő chip (SoC) és a NAND flash memóriák közötti kommunikációért felel.

Az X25-ösben megjelent egy továbbfejlesztett "wear leveling" technológia is, azaz a cellahasználat kiegyensúlyozására, az élettartam meghosszabbítására egy újfajta algoritmust vezettek be, mellyel a NAND cellák élettartama még az átlagosnál is hosszabb lehet. A meghajtó 1,2 millió órás MTBF-értékkel (Mean Time Between Failures, hibák közötti időtartam) rendelkezik, ami az átlag merevlemezekéhez mérhető, de nem éppen kiemelkedő (pl. a Samsung 32 GB-os SLC-je 2 millió órás MTBF-fel kerül forgalomba). Arra az esetre, ha a vevők hezitálnának a vétellel, az Intel kiemeli, hogy a meghajtó legalább 5 éven keresztül napi 100 GB-nyi írás-törlés műveletet képes elviselni egyhuzamban.

A meghajtó felépítéséről, külsejéről nincs mit mondani, olyan, mint az összes többi SSD: egy szimpla, téglatest alakú burkolattal rendelkező tárgy SATA és tápcsatlakozókkal. Mozgó alkatrészeket nem tartalmaz, belsejében egy NYÁK található, rajta memórialapkákkal, azaz nem ad ki hangot, a burkolat alig melegszik, a rázkódástól nem lesz baja és amíg el nem törik, addig az adatok is biztonságban vannak. Fogyasztása üresjáratban a gyártó adatai alapján 0,06 watt, aktív használat közben pedig 150 milliwatt, egyik sem egy egetrengető érték.

Tesztkörnyezet


A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Intel

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés