Hirdetés

Intel 915 chipsetes alaplapok tesztje - 2/2

Asus P5GD2

Az Asus egy egész flottányi 915P és 915G chipset köré épülő alaplapot kínál a felhasználók részére, elnevezésük a felszereltségtől és a támogatott memóriatípustól függően alakul. Szerkesztőségünk a csakis DDR2 memóriákat támogató legolcsóbb típust, a P5GD2 Basicet vette jobban szemügyre.

Asus P5GD2 Basic specifikációk:

 

Alaplap Asus P5GD2 Basic
Processzortámogatás - Intel Pentium 4 processzorok - 800 MHz/533 MHz rendszerbusszal
- Intel Celeron D processzorok - 533 MHz rendszerbusszal
Foglalat típusa Socket T (Socket 775)
Lapkakészlet - Intel 915P Express chipset - Intel 82915P Memory Controller Hub (MCH)
- Intel 82801FR I/O Controller Hub (ICH6R)
Memória - 4 DIMM / maximum 4 GB DDR2-533/400
- Dual-Channel DDR2-533/400 támogatás
Bővítőfoglalatok 1 PCI Express x16
2 PCI Express x1
3 PCI
Parallel ATA / RAID 1 Ultra ATA 100/66/33 – Intel ICH6R
2 Ultra ATA 133/100/66 (RAID 0, 1 és 0+1) – ITE IT8212F
Serial ATA / RAID 4 SATA-csatlakozó (RAID 0, 1, 0+1) – Intel ICH6R
Integrált audio Intel High Definition Audio – C-Media 9880 hangkodek (S/PDIF kimenet)
Integrált hálózati vezérlők Marvell 88E8053-NNC (PCIe) – Gigabit Ethernet
Firewire (IEEE 1394) nincs
USB 2.0/1.1 4 port a hátlapon, 4 az alaplapon (2-höz van kivezetés)
BIOS AMI BIOS
Beállítható buszsebesség 100-400 MHz között 1 MHz-es lépésekben
Állítható AGP/PCI sebesség Fixálható: 33,33 MHz, Auto, by CPU
Beállítható feszültségek - CPU: alaptól 1,7000 V-ig 0,0125 V-os lépésekben
- RAM: 1,80 V és 2,10 V között 0,1 V-os lépésekben
- Északi híd: 1,5 V és 1,6 V
- FSB termination voltage: Auto, 1,20 V, 1,40 V
További tuninglehetőségek - Memória órajele: Auto, 400 MHz, 533 MHz, 600 MHz
- PCIe órajel: Auto, 99 és 140 MHz között 1 MHz-es lépésekben
Méretek ATX, 305 x 245 mm
Gyártó honlapja
Termék leírása
- Asus
- Asus P5GD2
Bruttó kiskereskedelmi ár kb. 35 000 Ft

A P5GD2 Basic "olcsósága" ellenére a szokásos összetevőket tekintve csak Firewire csatlakozást nem kínál, viszont található rajta négy SATA-csatlakozó, az Intel HDA hangrendszer és egy gigabites hálózati vezérlő, tehát otthoni használatra ideális választásnak tűnik. A dobozt körbeforgatva az alaplap összes fontosabb tulajdonságát megtaláljuk, szemből viszont inkább csak az Asus AI logó tűnik föl.


[+]

Lévén a P5GD2 Basic a 915-ös család egyik legolcsóbb tagja, a mellékelt kellékek mennyisége sem a bemutatókban megszokott Deluxe színvonalat képviseli, de ez így van rendjén, az emberek kisebb hányadának van szüksége kétszer ennyi alkatrészre. Az alaplap mellett egy részletes felhasználói útmutatót, egy gyors üzembehelyezési útmutatót, egy driver-CD-t, egy takarólemezt, két PATA-, egy floppy- és négy SATA-kábelt, egy SATA-tápkábelelosztót, egy soros és egy game-, illetve két USB-port kivezetést tartalmazó hátlapi lemezt találtunk. Ennél többre hirtelen nincs is szükség.


Asus P5GD2 [+]

Az alaplap felépítésére térve, az Asus a P5GD2-vel visszatért a barna nyákhoz (vagy egyszerűen csak a drágább alaplapok kiváltsága a fekete nyák?). Összességében mégsem bánkódunk, mert az alaplapon található alkatrészek passzolnak a barna színhez (már ha valaki ezt is figyelembe veszi a vásárlás során). A processzorfoglalat mellett egy nagyobbacska hűtőborda található a FET-eken, melyet a gyártó Stack Coolnak nevezett el, erről még később szólunk. A foglalat túloldalán találjuk a fekete és citromsárga színekben pompázó memóriafoglalatokat, melyek összesen 4 GB DDR2-es memóriát képesek fogadni (itt jegyezzük meg, hogy a P5GD1 jelölésű alaplap DDR memóriákat fogad). Az alaplap szélén van a floppycsatlakozó, kissé szerencsétlen az elhelyezés, hiszen egy átlagos házban ebben a magasságban jó eséllyel merevlemezeket vagy 5,25-ös meghajtókat tárolunk. Ezalatt a nagy, 24 tűs tápcsatlakozó található, kábelezés szempontjából nem a legjobb hely, de legalább a processzor körül nincs légakadály. A tápcsatlakozó alatt egy 90 fokkal kiforgatott PATA-csatlakozót találunk, ízlés kérdése, hogy az elhelyezkedés jó-e. Az alaplap alján négy SATA- és két további PATA-csatlakozást találunk, így ha több meghajtót használunk, nehéz lesz elkerüli a kábelek összeakadását. A PCIe x16 foglalat kellően messzire került a memóriafoglalatoktól, így egy memóriabővítéshez nem kell kiszedni a VGA-kártyát. Alatta három PCI és két PCIe x1 foglalatot találunk, az elgondolás ez esetben nem nyerte el tetszésünket, hiszen a VGA alá ritkán rakunk bármilyen kártyát, márpedig így 2-re csökken a felhasználható PCI foglalatok száma, pedig PCI-os eszközökből ma sokkal többet találunk a piacon, mint PCIe-esből.


[+]

A P5GD2 lapkakészlet-hűtése jól ismerhető a 865PE és 875P chipsetes alaplapokról, a gyártó nem változtatott a dizájnon, és szerencsénkre a passzivitást sem adta fel, így hangtalan működésre számíthatunk.


[+]

A processzor feszültségellátása háromfázisú, az alaplap használata során nem tapasztaltunk cincegő vagy sercegő hangokat. Ugyanakkor itt helyezkedik el a korábban ismertetett Stack Cool névre hallgató „technológia” egyik fele, a FET-eket egy passzív hűtőborda fedi le (nulla hang, nincs mozgó alkatrész), így az itt található alkatrészek melegedésének problémája – ami a forrófejű Prescottok esetében szinte elkerülhetetlen –némileg ki lett küszöbölve. Az elgondolás nem újkeletű, emlékezzünk csak az MSI-féle Active MOS-ra.


Asus Stack Cool (P5AD2) [+]

A Stack Cool másik fele az alaplap túloldalán található (a képen egy P5AD2 Premium látható, de a P5GD2-n is ugyanez a kép fogad); a processzorfoglalat környéke le lett fedve egy alumíniumvezetővel, ami így átveszi a meleget. Nemegyszer tapasztaltuk Prescott tesztelése közben, hogy az alaplap alá rakott antisztatikus műanyag zacskó vagy szivacs elolvadt, tehát van némi alapja az Asus elgondolásának. Tesztjeink szerint a Stack Cool hűtőborda egy 3,2 GHz-es processzorral üresjáratban 45-50 fok, terhelve pedig 60-65 fok körülire melegedett (infrás hőmérővel mérve).


[+]

Haladjunk tovább, lássuk az alaplap alsó felét, ahol is a P5GD2 esetében a legtöbb csatlakozóval találkozhatunk. Itt vannak a RAID-vezérlő csatlakozói, a SATA-portok, az USB, game és soros portok kivezetései, a CMOS Clear jumper és egy led, mely világításával az alaplap áramellátását jelzi.

Az alaplap I/O paneljén két PS2-port (egér, billentyűzet), négy USB-port, egy Ethernet-csatlakozó, egy párhuzamos port, hat audioport és egy S/PDIF kimenet foglal helyet.


LAN / Audio / RAID [+]

Az alaplapra integrált szolgáltatásokért három chip felelős, a Marvell gigabites Ethernet-vezérlő egy PCIe sávot használ fel az adatok továbbítására, így mentesítve ez alól a PCI-busz szűkös, 133 MB/s-os sávszélességét. A nyolccsatornás C-Media hangkodek rendelkezik az Intel HDA minősítéssel, az ITE PATA RAID-vezérlő pedig ismeri a RAID 0, 1 és 0+1 módokat, azonban a PCI-buszt terheli.

BIOS


[+]

Az Asus P5GD2 AMI BIOS-ra épül, kissé furcsa (de hasznos!) a rengeteg beállítási lehetőség, bár sok opciót csak nagyon eldugva találtunk meg (de a lényeg, hogy megtaláltuk őket). Az „Advanced” menü alatt a „CPU Configuration” menüben processzorral kapcsolatos beállításokat találunk, úgy mint szorzóállítás, CPU Lock Free, Hyper Threading technológia, üresjárati melegedés csökkentése vagy Enhanced Speedstep ki/bekapcsolása. A CPU Lock Free funkció segítségével a rendszer sebességét növelhetjük processzorunk szorzójának 14x-re csökkentésével, így az eredeti órajelet kisebb szorzóval, de nagyobb FSB-vel érhetjük el, vagyis nő a memóriasávszélesség. Ez az opció csak azon processzorok esetében aktív, melyek az FMB1.5 specifikációk szerint felépített alaplapok esetében amúgy is lecsökkentenék sebességüket 2,8 GHz-re az alaplap épségének megőrzése érdekében. Még mindig az „Advanced2 menüpont alatt járunk, az „Advanced Chipset Features” almenüben a memóriaidőzítések mellett megtaláljuk a Hyper Path 2 névre keresztelt memóriagyorsító opciót is; a Hyper Path első verziója a 865PE chipsetes Asus lapokon a PAT bekapcsolásáért volt felelős, épp ezért csodálkoztunk, hogy a P5GD2 esetében az opció bekapcsolása nem gyorsított semmit a rendszeren.


[+]

A „Power” menüpont alatt a „Hardware Monitor” almenüben ellenőrizhetjük a rendszer komponenseinek hőmérsékletét, fordulatszámait, feszültségeit. Itt található az Asus féle Q-Fan opció is, mellyel a processzor vagy a ház belső hőmérsékletétől függően szabályozhatunk automatikusan egyes ventilátorokat. Az opció még mindig nagyon szimpatikus, ezzel biztosan a konkurensek fölé tud nőni az Asus. Visszatérve az „Advanced” menübe, ott is a „Configure System Frequency/Voltage” almenühöz, itt találjuk meg a rendszer túlhajtásához nélkülözhetelen opciókat. A P5GD2 szerencsére nem hagyja cserben felhasználóját, a tuningopciók összes fajtája a rendelkezésünkre áll, ráadásul ezek beállítási intervallumában sem kell csalódnunk.


[+]

Érdekességként megjegyeznénk a DDR2-es memóriák akár aszinkron DDR600-as sebességen hajtását (ami esetünkben nem akart sehogy sem működni), ugyan a POST-képernyőn a PC5300-as memóriasebesség jelent meg, Windows alól ellenőrizve a memória egyszer sem ment DDR533 sebesség fölé. Ezenkívül még egy furcsaságra lettünk figyelmesek, hidegindításkor a P5GD2 bizonyos esetekben „Fatal Error... System Halted” felkiáltással egyszerűen leállt, se előre se hátra, csak a gép kikapcsolása segített. A nagyobbik probléma azonban az, hogy egy P5GD2 Premium esetében is tapasztaltuk a jelenséget, remélhetőleg ez annak tudható be, hogy előszériás mintát kaptunk a gyártótól.


[+]

A drivereket tartalmazó CD-n egyetlen komolyabb programot találtunk, mely az AIBooster névre hallgat, a kis programocskával lényegében Windows alatt is túlhajthatjuk a rendszert.

Hogy az alaplappal töltött időről is essen egy kis szó, az Asus P5GD2 könnyedén vette az akadályokat, instabilitási problémákkal nem találkoztunk. A feszültségekkel kapcsolatban meg kell jegyeznünk, hogy a hardverszenzor által kijelzett értékek elmaradtak az elvárásainktól (ha már Asus minőségről esik szó), de komolyabb problémát nem tapasztaltunk. Miután az Asus alaplapjait nemes egyszerűséggel a legjobban túlhajtható 915/925 chipsetes alaplapokként tünteti fel, kissé csalódottan vettük tudomásul, hogy ATI videokártyával és SATA merevlemez nélkül 270 MHz-es FSB-t sikerült elérnünk. SATA merevlemezzel már csak 258 MHz az a maximum, amit sikerült kisajtolni a P5GD2-ből, 259 MHz-en már nem indult el a rendszer. Csalódottságról csak azért van szó, mert az Abit AG8-cal ezek az értékek 275/260 MHz, és még csak most jönnek olyan neves gyártók, mint a DFI vagy a Gigabyte.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés