Hirdetés

iMON: a házimozi új dimenziója

iMon Station és Knob

Multimédiás korunk egyik új számítógépes alapfogalma a HTPC. A négybetűs rövidítés elsősorban mozizásra használt PC-t (Home Theater Personal Computer) jelöl. Ezek a gépek is rendes, processzoros-alaplapos-memóriás számítógépek, de általában sikkes, lapos dobozba vagy valami egyedi házba kerülnek, ami inkább a Hi-Fi-rendszerbe vagy nappalibútorba való, mintsem irodába vagy íróasztal mellé. Elsődleges feladatukból és elhelyezkedésükből adódóan az egér és a billentyűzet elhelyezése és üzemeltetése körülményes velük; fotelből, esetleg ágyból nem olyan egyszerű pötyögtetni vagy egerészni. Ilyen esetekben érdemes egy távirányítót beszerezni, mellyel az egyszerűbb utasítások végrehajthatóak. Mai tesztalanyaink, a SoundGraph iMON távirányítói több szempontból is érdekesek.

A HTPC-nek van egy egyedi szoftverkomponense, az úgynevezett Front End szoftver. Ez az alkalmazás a multimédiás tartalmak kezelésére való, legjobban az asztali DVD-lejátszók menürendszeréhez hasonlítható, de annál sokkal okosabb. Ha számítógépünket mozizáson kívül másra nem használjuk, az operációs rendszer mellett csak a Front End szoftverre lesz szükségünk. Ezeknek a médiakezelőknek általános hibájuk, hogy nem beszélnek magyarul. A SoundGraph ezt a problémát is megoldotta; a távirányítóihoz mellékelt iMEDIAN-nal a mi nyelvünkön is szót lehet érteni.

A kiterjedt iMON termékcsalád a távirányító fajtája és a vevőegység kialakítása alapján két csoportra osztható. Az alapmodell, a Station infravörös fénnyel működő irányítóval és külső, USB-re csatlakozó vevővel érkezik.

A Knob szintén infrás, de külső vevőjét módosították. Nem véletlen, hogy a Hi-Fi berendezések vaskos tekerőire hasonlít, hiszen a vétel mellett a hangerőt is kezeli. Tekergetésével halkítani és hangosítani lehet, nyomásra pedig némít. A készletben a méretes távirányító és a rövid vezetékű vevő mellett USB hosszabbítót, telepítőlemezt, használati útmutatót, két elemet és ragasztóalátétet találtunk. A kábelezés ilyen kialakítása szerintünk ügyes, bár hangerőszabályozás szempontjából nem olyan praktikus. Aki HTPC-hez használja a vevőt, az akár a rövid zsinórral is ki tudja vezetni a ház mellé, normál PC-nél pedig az előlapra ragasztható a nagy tekerő.

A Knob kissé vitatható tulajdonsága, hogy a vevő-szabályzó aljában egy négy LED-del hajtott kék fénycsík fut körbe. Ez normál állapotban világít, ha pedig jelet érzékel, akkor villog. Fénye meglehetősen erős, s bár jól mutat, mozizás közben zavaró lehet. Sajnos lekapcsolására nem találtunk szoftveres módszert, kibelezni pedig nem volt szívünk.

A mellékelt távirányító meglehetősen termetes, akkora, mint a komolyabb TV-k vagy Hi-Fi berendezések vezérlője. Jó sok és sokféle gombja van, melyek egy fogásból nem érhetőek el.

A felső részen trónol a műszer legérdekesebb része, egy négyirányú, jellemzően hüvelykujjal kezelhető szerv, ami köré nyolc gombot helyeztek el. Ezzel a résszel teljes mértékben kiváltható az egér, irányítása megfelelően precíz a jó pozicionálásra, van jobb és bal gombja, Enterje, sőt szóköz/OK és backspace/vissza gombja, és még a startmenüt, valamint a tulajdonságok listáját is elő tudja hívni, vagyis a gépelésen kívül minden beviteli funkció megoldható vele.

A tárcsás rész fölött médialejátszó billentyűk, ki/bekapcsoló és a működést jelző LED lakik. Az egeres zóna alatt van még Escape, az optikai meghajtó nyitója, alkalmazásindító - az iMon saját Start menüje - és taszkváltó, Alt+Tab. Minden gomb gumiból van, egy kivétellel: a vezérlő közepén trónoló kék műanyag indítja a Front End szoftvert. Alatta helyezkedik el a hangerőszabályzó és a csatornaváltó, a némító és az időzítő társaságában. Eggyel lejjebb található egy számbillentyűzet, Shift+Tab és Tab gombokkal kiegészítve. A sort teletext, médiaváltó és DVD-kezelő gombok zárják; hirtelenjében nem is találtunk hiányolnivaló nyomókákat. A sokoldalúságot fokozza, hogy minden kapcsoló programozható.

A távirányító hátsó részén csak egy vájat volt, így biztos, bár nem túl kényelmes a fogása. Alulra került a két AAA-s elemtároló fedele.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Nívós HTPC trió

    A SilverStone és az Antec három nagyszerű formájú HTPC házát teszteltük. Vajon belül is olyan jók, mint kívül?

  • HD(D)-videó magasfokon

    A Unicorn MX-760HD merevlemezes médialejátszója igazán ügyes. HD felbontásban dolgozik, WLAN-on kommunikál, és igencsak minőségi benyomást kelt.

  • Chieftec Maestro - második tétel

    A Chieftec is belépett a HTPC házak világába. Első, tapogatózó próbálkozása után egy igazi csemegét prezentált.

  • Hardverpiac a CeBIT után

    A hannoveri szakkiállítás után szépen lassan szállingóznak az újdonságok.

Előzmények

Hirdetés