Hét GeForce FX 5900 a ringben

Bevezető

Korábbi cikkeinkben többször is kiveséztük a két nagy videokártyagyártó - ATI és nVidia - különböző chipjeinek képességeit, az azok közötti különbségeket gyorsaságban és képminőségben egyaránt, majd levontunk bizonyos következtetéseket, melyekkel remélhetőleg segítettünk a kedves olvasóknak a választásban: milyen kártyát is vegyenek? A legutolsó videokártyákkal foglalkozó cikkünkben kiderült, hogy az ATI Radeon 9800-as kártyája számos kérdésben felülmúlja vetélytársát, az nVidia Geforce FX 5900-ast, ráadásul az azóta napvilágot látott, első DirectX 9-es teszteredmények csak növelték a különbséget. Ettől függetlenül bizonyára sokan lesznek, akik a GeForce FX 5900 mellett teszik le voksukat, hűségből, elkötelezettségből vagy akármilyen más indokból. Mi ezt a döntést már csak a saját tapasztalainkra alapozva sem támogatjuk, ugyanakkor, mint a teljes piacról képet adni próbáló hardver oldal, kötelességünk a lehető legtöbb i-re kitenni a pontot.

Tesztünk az nVidia partnerei által gyártott különböző megoldásokat mutatja be különböző szempontok alapján, hogy ismétcsak segítsünk a választásban. Hangsúlyos, hogy ez egy összehasonlító "shoot-out" (horizontális teszt), tehát egy adott terméktípusból az egyes gyártók megoldásai versenyeznek. Ebből következően fps eredményeket és 3DMark pontokat nem közlünk, hiszen a különböző implementációk között az eredménykülönbségek elhanyagolhatóak lennének (ellenőriztük!). Teszteredményekkel előző, Világok harca: Radeon 9800 vs. FX 5900 című cikkünk szolgál részletesen, az FX 5900, mint olyan, ott alaposan ki lett vesézve.

A fentiek fényében a nálunk járt kártyákat a csomagolás, a hozzáadott szoftverek ("minősége", mennyisége), a terméktámogatás és az ár alapján lehet leginkább rangsorolni, hiszen "variációk egy témára". Más szempontok is közrejátszanak, például tuning vagy melegedés, amely csak egy kisebb vásárlóközönség figyelmét kelti fel, de ha már PROHARDVER! a becses nevünk, akkor kezeljük is úgy a kezeink közé kerülő hardvereket, azaz, szabadosan fogalmazva "tuningoljunk ezerrel és facsarjunk ki minden fölös MHz-et a vasakból!".


Katt...

A következőkben tehát bemutatjuk az Abit, ASUS, Chaintech, Gainward, Leadtek és az MSI Geforce FX 5900 kártyáját, végül de nem utolsósorban úgy hozta a sors, hogy a szerkesztőségben landolt egy Aopen Aelous Geforce FX 5900 Ultra kártya is, így végül láthatóan összehasonlíthatjuk a sima 5900 és az Ultra kártyák képességeit a tuning területén is, ami igen örvendetes tény, mert ebből a szempontból a konklúzió meglepő.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés