Hirdetés

Felderítők fekete fegyvere a CM Stormtól

Külső

Manapság a nagy cégek a számítógépes játékok töretlen népszerűségét kihasználva egyre merészebb és látványosabb termékekkel állnak elő, mindent megtéve a gémerek igényeinek kielégítéséért. Egyre gyakrabban látott jelenség, hogy ezeket a különlegesebb eszközöket szeretik kissé elkülöníteni a normál felhasználóknak szántaktól, így nem egyszer külön márkanév alatt dobják piacra az újdonságokat. Ez a Cooler Masternél is így történt: két éve útjára indította CM Storm leányvállalatát. Ezúttal egyik játékosoknak tervezett és szánt számítógépházukat, a Scout (azaz felderítő) névre hallgatót vizsgáltuk meg.

A fekete-piros mintájú, elöl-hátul látványosan díszített dobozon már a kibontás előtt megcsodálhatjuk a házat. Kibontva elénk tárult a becsomagolt Scout, ami egy további dobozt rejt, tele csavarokkal, gyorskötözőkkel. Találtunk még benne háttértárakhoz használható átalakítókat, vakdugót, merevlemeztartó síneket és egy füzetkét, ami a magyar használati utasítást is tartalmazza – elég bőségesnek mondható a körítés.

A CM Storm acél háza kívül – és meglepő módon – belül is teljesen matt fekete festést kapott. Szögletes formák, idomok jellemzik a burkolat kialakítását, ha kicsit szabadon engedjük a fantáziánkat, megláthatjuk a ház alapötletét, azaz, hogy miről vették a mintát: a dizájn alapját a katonai fegyverek adták.

Nem lehet nem észrevenni például, hogy a fémdoboz tetején lévő, a Scout esetében elsősorban a szállítást megkönnyítő markolat mennyire emlékeztet az egyes gépkarabélyokon – mint pl. a "lövöldöző" játékból jól ismert M16-on vagy FAMAS-on – látható, általában (hátsó-) irányzékként is alkalmazott fogantyúra. Többek között az ilyen és ehhez hasonló részletek teszik egyedivé a CM Storm házát. Aki pedig a fogantyú teherbírása miatt aggódna, megnyugodhat, a leírás alapján 32 kilogrammos terhelést is vígan kibír.

A száraz technikai adatok felsorolásának is eleget téve lássuk a méreteket először. A ház 495,5 mm-es magassága és 489 mm-es mélysége mellett 219 mm szélességű, azaz az átlagosnál talán kicsivel nagyobb miditoronyként funkcionál. Elején a ventilátor felett öt darab 5,25"-es méretű meghajtófiókot találunk, belül pedig öt további, 3,5"-es bővítőhely rejtőzik. A 8,7 kilogrammos Scoutba microATX és ATX méretű alaplapokat lehet szerelni.

Az előlapot lepattintva máris egy pozitívummal szembesülünk: a fémrácsos vakdugókat és a ventilátor légbeömlő nyílását a másik oldalról teljes egészében vékony szivacsréteg fedi. A porszűrők könnyedén kivehetőek, ha tisztításra kerülne sor. A csomagban található 5,25"-3,5"-es átalakítóval előlapi kártyaolvasót, ventilátor fordulatszám-szabályzót is be lehet építeni a házba. A régiségkedvelők természetesen jó öreg 3,5-ös floppy meghajtójukat is felhasználhatják.

Az előlapi csatlakozókivezetések a gépház felső sarkán, egy ferde panelen sorakoznak, így a földre helyezett gép mellett ülve is kényelmesen elérhetők. A négy USB és egy eSATA port mellett hang ki- és bemenetek találhatók, továbbá a bekapcsoló és reset gomb, az első és hátsó ventilátorok vörös fényének aktiválója és két, a számítógép működését jelző lámpa.

Főbb paraméterek
Termék megnevezése CM Storm Scout
Elérhető színek fekete
Méret 489 x 495,5 x 219 mm
Anyag acél, fémrácsos előlappal
Beszerelhető alaplapok ATX, microATX
5,25"-os helyek száma 5 db
Merevlemezhelyek száma 5 db
Bővítőkártyák száma 7 db, ebből egy StormGuard
Hűtés elöl 140 mm-es, piros LED-es ventilátor,
felül 140 vagy 120 mm-es (opcionális) ventilátor,
hátul 120 mm-es, piros LED-es ventilátor,
oldalt két 120 mm-es ventilátor (opcionálisak)
Előlapi csatlakozók 4 db USB 2.0, 1 db eSATA, mikrofon, hangszóró
Beszerelhető táp szabványos ATX, alulra
Extrák Előlapról kapcsolható ventilátorvilágítás, átlátszó oldallap, StormGuard védelem, átalakítók 2,5"-es és 1,8"-es háttértárakhoz
Gyártó weboldala CM Storm
Termék weboldala Scout
Forgalmazó Expert Computer Kft.
Bruttó fogyasztói ár 24 000 Ft

Belső

A mutatós külső után következzen a remélhetőleg nem kevésbé izgalmas belső. Az oldallapok eltávolítása után bepillantást nyerhetünk végre a Scoutba. Végülis túl nagy meglepetés nem ért minket, nem először részesültünk ilyen látványban: tipikus Cooler Master belső fogadott. Az alaplaptartó tálcát a processzor ventilátorának szerelését megkönnyítendő négyszög alakban kivágták. A gyártó egy nagy papírral sietett a kezdő felhasználók segítségére, amin a különböző méretű alaplapokhoz szükséges csavarok helyét jelölték be. Az átlátszó oldallapból a plexitábla egyébként egy mozdulattal kipattintható, így könnyítve meg a cserét vagy a tisztítást.

Közelebbről is megvizsgálva a belsejét találhatunk még pár érdekességet. A hátsó és felső oldal találkozásánál rögtön két ventilátor is helyet kapott. Ezek közül a hátsó 120 mm-es és vörös LED-ekkel is fel van szerelve; a felső pedig 140 mm átmérőjű. A tápegységet alulra rakhatjuk, ahol ugyancsak egy porvédővel ellátott légkiömlő nyílást találunk, ám az itteni szűrő vékonyabb, rácsos, kevésbé bizalomgerjesztő.

Az optikai meghajtók fiókrögzítése a Cooler Master jobb minőségű házain található típus, legalábbis mi jobban kedveljük ezt a megoldást, mint az elforgatható zárast. A háttértárakat az előzőekre merőlegesen csúsztathatjuk be.

Nem csak a normál, 3,5"-es meghajtók alkalmazhatók, hanem az univerzális átalakítóknak köszönhetően 2,5"-os és a parányi 1,8"-os winchesterek, illetve SSD-k is beszerelhetőek.

Maga a beköltözés igazán könnyen ment, kényelmesen elfért minden eszközünk. Sajnos tapasztalhattuk az alsótápos elrendezés legnagyobb hátrányát, hogy nincs hova elrejteni a fölösleges kábelrengeteget. Igaz, moduláris tápegységeknél nem kell szembesülnünk ezzel a problémával. Egy zárt oldallapos háznál ez még nem lenne akkora tragédia, de egy ilyen, átlátszó falúnál nagyon nem jó így. A tápkábelek rendezésénél is kisebb a szabadságunk, jól meg kell gondolni, milyen vezetéket merre viszünk.

A bővítőkártyákat a CM-re jellenző rápattintós zárral rögzíthetjük, persze egy-egy csavarral sem árt biztosítani ezeket. A kioldás ugyanolyan gyors, csak a pöcköt kell lenyomni, és máris szabad a kártya.

Szót ejtenénk a már emlegetett StormGuardról is, hiszen valószínűleg sokaknak újdonság lehet ez a dolog. De mi is ez pontosan? A gyártó egereinél már megmutattuk, de pár szóban, röviden: erre a lyukacsos fémdarabra kötözve az egér és más, kábeles csatlakozású perifériák ellopását akadályozhatjuk meg. Mivel a Scout egy igazi LAN-partira hurcolós gép (nem véletlen az a fogantyú a tetején), nagyobb biztonságban tudhatjuk vele beviteli eszközeinket; még a csatáktól megfáradtan, jobb esetben nem a billentyűzetre hajtott fejjel alvás közben is.

Látványos kiegészítő a látványos házba: ez a piros LED-es ventilátor. Pláne, hogy rögtön kettő is van belőle. Megspóroltak vele egy kört a moddingolásért rajongó leendő tulajoknak, így jár a – stílusosan – pirospont érte a CM Stormosoknak.

Tesztelés, értékelés

Szokásos, mai viszonylatban meglehetősen energiaigényes – és ami még fontosabb, jól melegedő – processzorral és nem túl nagy grafikus kártyával ellátott tesztkonfigurációnkat telepítettük az CM Storm Scoutba. Összehasonlítási alapnak Casetek CK-1020 házunkat használtuk, de korábbi tesztjeink szereplői is feltűnnek a grafikonokon.

Tesztkonfiguráció

  • Intel Core 2 Extreme QX9650 processzor
  • Cooler Master Hyper TX2 processzorhűtő
  • Asus P5E3 DeLuxe alaplap
  • 2 x 1024 MB Samsung DDR3 memória
  • Radeon HD 3850 videokártya
  • 400 GB-os Samsung SATA merevlemez
  • Cooler Master Silent Pro 600 wattos tápegység
  • Casetek CK-1020 ház elöl 80 mm-es, hátul 92 milliméteres ventilátorral

Processzorhűtős tesztjeinkhez hasonlóan szakítottunk azzal a régi szokásunkkal, hogy a hőmérsékleteket időbeli grafikonon ábrázoljuk, mely a felfutást és a lecsengést is tartalmazza. Ugyanis ez szinte egyforma volt az azonos rendszerű – például léghűtéses – megoldásoknál. Helyette sokkal átláthatóbb ábrázolást használunk, amiben több korábbi tesztalany is szerepel. Ebben a processzormagok nyugalmi és húsz percnyi terhelés után mért maximális hőmérséklete látható háromféle beállítással. Az első menetben a processzorhűtőt percenkénti 1800-as csúcsfordulaton hajtottuk. Mindkét házban maximális fordulaton jártak a ventilátorok. A Casetekben – a kisebb ventilátorok miatt – a fordulatszám percenként 2000, illetve 1400 volt, a Scoutban pedig valamivel lassabban forogtak. A mérések alatt a szobában 24 °C-os hőmérséklet uralkodott.

A nagyjából hasonló felépítés és hasonló légmozgás miatt az eredmények sem igazán különböznek, a Scouté a többi között szinte elvész. A merevlemez kezdeti 27 °C-os hőmérsékletéről mindössze két fokot melegedett, ami nem is csoda, hiszen az előlapi ventilátortól pont telibe kapta a friss levegőt.

A második fordulóban 1500 rpm-re lassítottuk a processzorhűtőt. A CM Storm utolérte az Enermaxot 70°C-nál, de egyébként nem túl sokat melegedett az előzőhöz képest. A háttértár azért megérezte a váltást, immár 31 °C-ra emelkedett a hőmérséklete.

Végül lekapcsoltuk az összes házhűtőt is, és kíváncsian vártuk a fejleményeket. Őszintén megvallva nem igazán várakozásunknak megfelelően teljesített a ház; ennyi rács és nyílás ellenére a 81°C-os csúcshőmérséklet a többi ház 70-73 °C-os eredményéhez képest azért elég magas. A winchester 36 °C-os hőmérséklettel honorálta az egyre melegedő levegőjű gépházban való tartózkodást.

Értékelés

A CM Storm Scout számítógépháza külsőre és belsőre egyaránt elég jóra sikerült. Vannak persze hibái is, kisebbek-nagyobbak, mint például az alsó táp miatti kábelrengeteg. A beszerelés gyorsan ment, a kipróbált bővítőkártyák mindegyike kényelmesen elfért a helyén, és az optikai meghajtók sem nyomorogtak a polcukon. Örülünk a három ventilátornak, amiből kettő ráadásul az előlapi panelről ki-/bekapcsolható világítással rendelkezik, viszont elszomorított a megszokottnál kicsit gyengébb hűtési teljesítmény, amit a házventilátorok kikapcsolása idézett elő. Igaz, normál hűtésnél teljesen rendben volt a szellőzés. A porvédő szivacsok elhelyezése is nagyon jó ötlet volt, ahogy a táp alatti rácsé is. A ház árcéduláján szereplő 24 000 Ft-os összeg bizony nem kevés egy táp nélküli fémdobozért, mindenesetre az összhatás nekünk igazán tetszett.

CM Storm Scout
Jellemzés Nagyon látványos, könnyen szerelhető ház.
Pro

+ egyedi külső
+ hasznos kiegészítők
+ három mellékelt ventilátor
+ átlátszó oldallap

Kontra - kikapcsolt ventiknél nem túl hűs ház
- az alul lévő táp miatti kábelkáosz
- magas ár
Alternatívák CM 690 & 690 II Advanced
Enermax Volcanus


CM Storm Scout

ndavid

A CM Storm Scout házat az Expert Computer Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés