Erősít az AMD

Alaplapok



A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük kiskereskedői haszon és 25% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Ismét bővült az Asus extra alaplapjainak sora. Nem sok minden lehet különösebb egy microATX formátumú, LGA1366 foglalattal szerelt deszkánál. Ráadásul a legkomolyabb, Core i7 processzorok bölcsője, és az elmaradhatatlan hat memóriafoglalat mellett még két hosszú PCI Express aljzatot is felszereltek rá, ha valaki CrossFire, esetleg SLI rendszerben szeretne két grafikus kártyát hajtani. Természetesen a Rampage II GENE-t ellátták az Asus minden tuningos és energiatakarékossági extrájával, és megkapta a Creative hangchipjével szerelt SupremeFX bővítőkártyát is. Hátlapja nem szenved hiányt csatlakozókban, a sok USB mellett találunk eSATA-t, és FireWire-t, de Ethernet aljzatból be kell érni eggyel. A komoly apróság vételára három év garanciával megközelítőleg 60 000 Ft.

Lényegesen kisebb teljesítményű platformot használ a nehezen azonosítható, AT3N7A-I névre keresztelt Asus alaplap. Még a GENE-nél is apróbb deszkáról van szó, ugyanis az AT3N7A-I Mini-ITX formátumú. Az NVIDIA Ion chipkészlet mellé processzort is forrasztottak rá. Nem mást, mint az 1,60 GHz-es, kétmagos Atom 330-at. Memóriát – legfeljebb 4 GB DDR2-t – két foglalatba telepíthetünk, az esetleges bővítőkártyákat pedig egy hagyományos PCI aljzat várja. A chipkészletbe integrált GeForce grafikus magnak analóg (S-Dub) és digitális (HDMI) kimenete van. A hangért nyolccsatornás VIA VT1708s kodek felel, melynek az analóg mellett kétféle digitális kimenete van. Merevlemezt három belső SATA és egy hátlapi eSATA csatlakozóra köthetünk. A pici alaplap vételára processzorral együtt elég borsos, 36 000 forint.

Igaz, valamivel nagyobb méretben, de olcsóbban össze lehet hozni a fentinél jobb multimédiás képességekkel rendelkező platformot. Például az Asrock M3A785GMH/128M alaplapjára építve. A kacifántos kód mögött egy AM3 processzorfoglalattal és DDR3 memória aljzatokkal szerelt, AMD 785G északi hidas microATX alaplap rejtőzik, vételára pedig csak 16 000 forint. Az ionos rendszerhez nagyon hasonló teljesítményű, chipkészletbe integrált grafikus magnak itt 128 MB saját DDR3 memóriája van, PCI Express 2.0 x16 csatlakozón keresztül pedig egy külső Radeonnal is együtt tud működni. Legfeljebb öt SATA eszközt köthetünk rá, az SB710 déli híd hatodik csatornáját a hátlapi eSATA aljzathoz vezették. Hangjáról Realtek ALC888 kodek gondoskodik, hálózati vezérlője gigabites.

Akkor sem kell mélyen a zsebünkbe nyúlnunk, ha valódi, duplakártyás CrossFire-t szeretnénk. Ugyanis az Asrock A785GXH/128M csak egy ezressel drágább a társánál. A teljes ATX méretű alaplapnak két hosszú PCI Express aljzata van, szóval akár négy AMD GPU-t is összekapcsolhatunk benne. Persze akkor sincs gond, ha maradnánk az integrált modellnél, mely továbbra is 128 MB saját memóriával rendelkezik. A microATX-es változattal ellentétben az ATX-eskre AM2+ processzorfoglalat és DDR2 memória aljzatok kerültek, és elhagyták a hátlapi eSATA-t. Cserébe viszont hat SATA aljzat van belül a nyomtatott áramkörön.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés