Erősít az AMD

Alaplapok



A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük kiskereskedői haszon és 25% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Ismét bővült az Asus extra alaplapjainak sora. Nem sok minden lehet különösebb egy microATX formátumú, LGA1366 foglalattal szerelt deszkánál. Ráadásul a legkomolyabb, Core i7 processzorok bölcsője, és az elmaradhatatlan hat memóriafoglalat mellett még két hosszú PCI Express aljzatot is felszereltek rá, ha valaki CrossFire, esetleg SLI rendszerben szeretne két grafikus kártyát hajtani. Természetesen a Rampage II GENE-t ellátták az Asus minden tuningos és energiatakarékossági extrájával, és megkapta a Creative hangchipjével szerelt SupremeFX bővítőkártyát is. Hátlapja nem szenved hiányt csatlakozókban, a sok USB mellett találunk eSATA-t, és FireWire-t, de Ethernet aljzatból be kell érni eggyel. A komoly apróság vételára három év garanciával megközelítőleg 60 000 Ft.

Lényegesen kisebb teljesítményű platformot használ a nehezen azonosítható, AT3N7A-I névre keresztelt Asus alaplap. Még a GENE-nél is apróbb deszkáról van szó, ugyanis az AT3N7A-I Mini-ITX formátumú. Az NVIDIA Ion chipkészlet mellé processzort is forrasztottak rá. Nem mást, mint az 1,60 GHz-es, kétmagos Atom 330-at. Memóriát – legfeljebb 4 GB DDR2-t – két foglalatba telepíthetünk, az esetleges bővítőkártyákat pedig egy hagyományos PCI aljzat várja. A chipkészletbe integrált GeForce grafikus magnak analóg (S-Dub) és digitális (HDMI) kimenete van. A hangért nyolccsatornás VIA VT1708s kodek felel, melynek az analóg mellett kétféle digitális kimenete van. Merevlemezt három belső SATA és egy hátlapi eSATA csatlakozóra köthetünk. A pici alaplap vételára processzorral együtt elég borsos, 36 000 forint.

Igaz, valamivel nagyobb méretben, de olcsóbban össze lehet hozni a fentinél jobb multimédiás képességekkel rendelkező platformot. Például az Asrock M3A785GMH/128M alaplapjára építve. A kacifántos kód mögött egy AM3 processzorfoglalattal és DDR3 memória aljzatokkal szerelt, AMD 785G északi hidas microATX alaplap rejtőzik, vételára pedig csak 16 000 forint. Az ionos rendszerhez nagyon hasonló teljesítményű, chipkészletbe integrált grafikus magnak itt 128 MB saját DDR3 memóriája van, PCI Express 2.0 x16 csatlakozón keresztül pedig egy külső Radeonnal is együtt tud működni. Legfeljebb öt SATA eszközt köthetünk rá, az SB710 déli híd hatodik csatornáját a hátlapi eSATA aljzathoz vezették. Hangjáról Realtek ALC888 kodek gondoskodik, hálózati vezérlője gigabites.

Akkor sem kell mélyen a zsebünkbe nyúlnunk, ha valódi, duplakártyás CrossFire-t szeretnénk. Ugyanis az Asrock A785GXH/128M csak egy ezressel drágább a társánál. A teljes ATX méretű alaplapnak két hosszú PCI Express aljzata van, szóval akár négy AMD GPU-t is összekapcsolhatunk benne. Persze akkor sincs gond, ha maradnánk az integrált modellnél, mely továbbra is 128 MB saját memóriával rendelkezik. A microATX-es változattal ellentétben az ATX-eskre AM2+ processzorfoglalat és DDR2 memória aljzatok kerültek, és elhagyták a hátlapi eSATA-t. Cserébe viszont hat SATA aljzat van belül a nyomtatott áramkörön.

Processzorok és grafikus kártyák

Azt már leírtuk, hogy milyen alaplappal lehet a Mini-ITX-es, ionos megoldások ára alá menni, most mutatunk egy olyan processzort, amivel kiegészítve a fenti Asrock deszka messze túlszárnyalja a kétmagos Atom köré épített hardver teljesítményét, árban viszont egy szinten van vele. Kereken húszezer forintról indul a hazai piacon az első hárommagos Athlon II, mely a 425-ös számot kapta. Teljes neve tehát Athlon II X3 425, és minden bizonnyal a gyártási hibás Athlon II X4-ekből csinálják. Az újdonság 2,70 GHz-es órajelen jár, tehát éppen a két Athlon II X4 közé sorakozott be. Kevesebb mint háromezer forinttal drágábban kapható nagytestvére, az Athlon II X3 435, mely 2,90 GHz-en ketyeg. Kis szerencsével talán ezeknél a processzoroknál is életre kelthető a szunnyadó negyedik mag.

További jó híreink vannak az AMD háza tájáról. Feltűntek az első Radeon HD 5850-ek a hazai boltokban. Az új csúcs-Radeon a HD 5870 tesztlaborunkat is megjárta, és nagyon komoly teljesítményt villantott fel. Ahogy viszont lenni szokott, ehhez magas ár társult. Érdemes lehet tehát kisebb társa, a HD 5850 felé fordulni, mely 1600 helyett „csak” 1440 számolóegységgel rendelkezik, amiknek az órajele is csökkent, 850-ről 725 MHz-re. Ennek megfelelően a textúrázók száma 80-ról 72-re, tehát 10 százalékkal esett vissza. Jó hír, hogy árban nagyobb különbség van a két nagy Radeon között. A HD 5870 valamivel százezer forint fölött kapható, míg a HD 5850-et az Asus, a Gigabyte és a Sapphire kínálatában is 73 000 forintért láttuk, az első kettőnél három év a Sapphire-nél két év garanciával.

Sajnos a másik izgalmas, új Radeonnal, a HD 5770-nel kapcsolatban rossz hírünk van. Partnerünknél ugyanis 50 000 forint környékén listázták az 1 GB memóriával szerelt modellt. Ennyi pénzért bizony Radeon HD 4890-et is kapni, ami nagyobb teljesítményű az újdonságnál. A Radeon HD 5770 ehhez hasonlóan 800 darab, 850 MHz-en ketyegő számolóegységgel dolgozik, de memóriabusza csak 128 bites. A csökkent sávszélességet bizonyos mértékig kompenzálja a GDDR5 RAM megemelt ótajele. Bízunk benne, hogy az új középkategóriás vas ára hamar 30-35 000 forint környékére mérséklődik, mert így nem valami jó vétel. Ugyanis az 1 GB-os Radeon HD 4850-et már nagyjából 30 000 forint körül meg lehet kapni.

Nem csalás, nem ámítás, az NVIDIA háza tájáról is érkezett két teljesen új grafikus kártya a hazai piacra. Sajnos nem azoktól az állítólagos, Fermi kódnevű processzorra épülő GeForce-okról van szó, melyek a felső kategóriában versenyeznek majd, hanem sokkal szerényebb képességű modellekről. A GT 220 GPU-ja 40 nm-en készül, támogatja a DirectX 10.1-et, de csak 48 számolóegysége van, tehát a ma már nem túl komoly 3D-s teljesítményt birtokló GeForce 9600 GT utódjának tekinthető. A játékosok talán úgy fogják majd a jövőben ismerni, mint PhysX gyorsítómodult, amit egy combosabb elsődleges VGA mellé érdemes tenni. Ennek megfelelően vételára viszonylag alacsony. A legdrágább MSI változat, melyet enyhén túlhajtottak és 1 GB GDDR3 memóriával szereltek fel, 21 500 forintba kerül három év garanciával. Valamivel 18 000 forint alatt elérhető a Galaxy alapórajeles, GDDR2 memóriás modellje. A mai egyre erősebb, chipkészletekbe integrált grafikus magok mellett a legkisebb új GeForce, a simán csak 210-esnek nevezett darab szinte említést sem érdemel, hiszen csak 16 számolóegysége és 64 bites memóriavezérlője van. Vételára 10-12 000 forint környékén mozog.

Vegyesen

Legutóbb augusztus elején foglalkoztunk merevlemezekkel. Akkori táblázatunkban még csak a Western Digital 2 TB-os óriásai szerepeltek, azóta viszont sok izgalmas esemény történt a nagyok világában. A legfrissebb hír, hogy megérkezett a hazai piacra a Seagate Barracuda TX 2 TB-os változata. Érdekessége, hogy a korábbi 2 TB-os Seagate modellel ellentétben már nem percenként 5900-as, hanem 7200-as fordulaton jár. Emellett megduplázták – 64 MB-ra hizlalták – gyorsítótárát, és megkapta a legmodernebb, 6 Gb/s-os SATA interfészt. Ez lefelé kompatibilis a korábbi SATA változatokkal, és egyelőre csak néhány csúcskategóriás alaplap támogatja. További érdekessége a nagy és gyors Seagate-nek, hogy 52 000 forintos árával egyáltalán nem drágább a Hitachi 7K2000-nél, mely csak 32 MB-os gyorsítótárral és hagyományos, SATA-300 csatolóval bír. Hasonló árban a Western Digital a percenként 5400-as fordulaton pörgő Caviar Greent kínálja. Náluk a 7200-at pörgő, dupla elektronikás Caviar Black és a RAID rendszerekhez ajánlott, 64 MB fedélzeti memóriás RAID Edition 4 legnagyobb verziója durván 75 000 forintot kóstál. Az 50 000 Ft körüli árak három év garanciás modellekre vonatkoznak, míg a Western Digital a két drágább termékére öt évet vállal.

Külső merevlemezek terén is szolgál egy érdekes újdonsággal a Seagate. Replica termékcsaládja különösen egyszerűvé varázsolja a biztonsági mentést. Elég USB-n keresztül a számítógéphez csatlakoztatni, és automatikusan minden adatot, még az operációs rendszert is eltárolja belső, 250 vagy 500 GB kapacitású merevlemezére. Akár több számítógéppel is használható, az egyes biztonsági mentéseket önállóan különíti el. Ha betelik a rendelkezésre álló tárterület, akkor a legrégebbiek törlésével szabadít fel helyet a friss archívum számára. A 250 GB kapacitású Seagate Replica vételára 31 500 forint, a dokkolóval kiegészített, 500 GB-os modellért pedig 44 700 forintot kell fizetni.

Említést érdemelnek még a Silicon Power 2,5”-os winchesterekkel működő, masszív felépítésű külső merevlemezei. Az Armor A10 széria tagjai valahogy eddig is olcsóbbak tudtak lenni a saját merevlemezeikkel dolgozó vállalatok termékeinél, most pedig még egy árcsökkenés zajlott le náluk. Így a 250 GB-os modell már 16 000 forintért, a 320 GB-os 17 800 forintért, a legnagyobb kapacitású, 500 GB-os pedig 24 000 forintért kerülhet a tulajdonunkba.

Frissült, bővült a Genius fadobozos sztereó hangszóróinak kínálata. Korábban mi is kipróbáltunk néhányat ebből a kategóriából, és úgy tapasztaltuk, hogy árukhoz képest nagyon jól szólnak ezek a dobozok. Persze a sokkal drágább Hi-Fi hangszórókkal nem veszik fel a versenyt. Az új jövevények közül a kisebb az SP-HF 500A nevet kapta. A dobozok fényes, fekete homlokzatán két-két hangszóró csücsül, melyekről annyit tudunk, hogy az összteljesítményük 14 watt. Az egyik ládikóra hangerőszabályzót, mélykiemelőt, fülhallgató-kimenetet és vonalbemenetet is telepítettek. A szett vételára durván 7500 forint.

Lényegesen nagyobb, 30 wattos teljesítménnyel rendelkezik a Genius SP-HF 1200A készlet. A két hangtorony alapterülete csupán 112 x 149 mm, de nem kevesebb mint 300 milliméter magasak. Egyenként három hangszórót építettek beléjük, egyet a magas, egyet a közepes és egyet a mély tartomány megszólaltatásához. A magasakról 1,5”-os csipogó, a másik kettőről 3”-os tányérkák gondoskodnak. A Genius SP-HF 1200A vételára 14 400 Ft.

Hangot ad ki a Connectland egy érdekes terméke is. Persze az USB-s mini porszívónak nem ez a fő feladata, hanem a pormacskák kergetése a számítógépház eldugott szegleteiben. Az ilyen helyeken rendszerint sötét is szokott lenni, szóval jól jön a beépített lámpa. A mini porszívónak egy méteres vezetéke van, vételára pedig 2000 forint környékén mozog.

Notebookok

Ezen a héten az MSI és Toshiba olcsó notebookjait vettük górcső alá. A tajvani gyártó hazai újdonsága a nagyon olcsó CR500 termékcsalád. Alacsony áruk ellenére, szerintünk elég ügyesen hozták össze a hardveres körítést. Ugyan a 2,2 GHz-es, csak egymagos Celeron 900 processzor ma már nem éppen erőgép, az alapvető feladatok ellátására bőven elegendő. Főleg úgy, hogy videolejátszásban és egyre több apró részletben segítségére lesz az NVIDIA chipkészletbe integrált GeForce 8200 grafikus mag, mely lényegesen jobb multimédiás és 3D-s képességekkel rendelkezik Intel alternatívájánál, amit a konkurensek használnak. További jó hír, hogy a 15,6”-os, 1366x768 pixel felbontású, LED háttérvilágítású monitor mellett HDMI kimenetre is küldhetjük a képet, szóval az olcsó MSI laptop akár házimozis számítógépnek is jó lehet. A legolcsóbb modell a 2,20 GHz-es Celeronnal, 2 GB memóriával, tekintélyes méretű, 320 GB-os merevlemezzel, DVD-újraíróval, n-es Wi-Fi modullal és 1,3 megapixeles webkamerával kereken 120 000 forintba kerül. Sajnos az árba Bluetooth adapter és operációs rendszer sem fért. Akinek esetleg 4 GB memóriára lenne szüksége, az háromezer forinttal drágábban találja meg a számítását.

Érdekes, hogy ma már a notebookos világban alig számolnak felárat a nagyobb kijelzőre. A 17,3 hüvelykes képátlóval és 1600x900 pixeles felbontással rendelkező MSI CR700 a maga 139 000 forintos árával nem sokkal drágább kisebb társainál. Ráadásul a felárba kétmagos Celeron T3000 processzor fért, ami a 900-ashoz hasonlóan már 45 nm-es gyártási technológiával készül, de két magja 1,80 GHz-en dolgozik. Alatta is NVIDIA chipkészlet dolgozik, és nem hagyták ki a HDMI kimenetet, illetve a többi kiegészítőt sem. A konfigurációban 3 GB memória, 320 GB-os merevlemez, DVD-újraíró, n-es Wi-Fi adapter és webkamera van, de a Bluetooth adapter és az operációs rendszer ezúttal is kimaradt.

Az MSI CR500-as gépek közvetlen konkurensének szánja a Toshiba a saját ötszázasait. A Satellite L500 szintén kapható 2,20 GHz-es, egymagos Celeron 900-zal, 2 GB memóriával, 320 GB-os merevlemezzel, DVD-újraíróval, Wi-Fi-vel (igaz, csak g-ssel) és webkamerával. Ennek a gépnek viszont Intel chipkészlete van Intel IGP-vel, de megmaradt a HDMI kimenet. Sőt az egyik USB aljzat eSATA-ként is működik. A celeronos Satellite L500 vételára az MSI gépek szintjén mozog, 3 GB memóriával, de operációs rendszer nélkül 122 000 forintért vásárolható meg. Aki esetleg erősebb processzorra vágyik, az talál L500-at kétmagos, 2,1 GHz-es Intel Pentium Dual-Core T4300-zal is. Ez a masina a celeronoséval azonos konfigurációban 138 000 forintba kerül.

Óriási verseny alakult ki a notebookok után a netbookok piacán is. Mivel jószerével az Intel Centrino Atom platformjára és tíz hüvelykes kijelzőre épül minden apróság, valamint az áruk is közel azonos, ezért csak apró kiegészítőkkel és akciókkal lehet taktikázni a piacon. Az Asus új „nép Eee PC-je” az 1000H után az 1005HE lett, melyhez most Golla notebookskint és Logitech M205 egeret adnak. A csomag ára így is a 10 hüvelykes netbookokra jellemző, valamivel 90 000 forint alatt maradt. Bár egérből csak sötét kapható, Eee PC-ből és tokból világosat is választhatunk.

rudi

Hirdetés